7dni

Szukaj

Szukaj na stronie Tygodnika 7dni

02 września 2019

By dostać rentę będzie jeszcze trudniej

7 dni
Osoby dotychczas otrzymujące renty muszą pogodzić się z faktem, że zanim ZUS wyda pozytywną decyzję o przyznaniu renty, patrzył będzie, czy choroba całkowicie wyklucza powrót do jakiejkolwiek pracy. Wielkimi krokami zbliża się zaostrzenie przepisów, więc otrzymanie renty będzie trudniejsze.

Z roku na rok wzrasta liczba osób, które ZUS wysyła na leczenie, zanim przyzna decyzję o niezdolności do pracy. Jak pisał portal money.pl, jeszcze w 2015 roku ZUS skierował na rehabilitację leczniczą nieco ponad 80 tysięcy osób. W zeszłym roku takich skierowań było już dużo ponad 90 tysięcy. Jeszcze na początku 2016 roku miesięcznie renty z powodu niezdolności do pracy pobierało średnio 182 tysiące osób. Tymczasem na początku 2019 roku takie świadczenia trafiły już tylko do 164 tysięcy osób.

Spadek liczby rencistów w statystykach to z jednej strony efekt bacznego oka urzędników ZUS, a z drugiej faktu, że rencista, który osiągnie wiek emerytalny, staje się w myśl obecnych przepisów emerytem. Zdaniem Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej rencistów może być i będzie, jeszcze mniej. Rządowe projekty zakładają uszczelnienie systemu, które skutkować będzie ograniczeniem przyznawania rent. Już dwa lata temu powstał Międzyresortowy Zespół do spraw Opracowywania Systemu Orzekania o Niepełnoprawności oraz Niezdolności do Pracy, który ma stworzyć projekt zmian w prawie rentowym. W jego efekcie, osoby dostające rentę, będą miały informację, jaką pracę mogą jeszcze wykonywać. Stopień dalszej „przydatności do pracy” prawdopodobnie zostanie określony procentowo. W nowym systemie ma być też rozbudowana rehabilitacja.

A jakie są najniższe świadczenia? Renta z tytułu całkowitej niezdolności do pracy i renta rodzinna od 1 marca 2019 roku wynosi 1.100 złotych, podaje ZUS. Renta z tytułu niezdolności do pracy wynosi 825 złotych. Renta z tytułu całkowitej niezdolności do pracy w związku z wypadkiem lub chorobą zawodową i renta rodzinna to świadczenie w wysokości 1.320 złotych, a w wyniku częściowej niezdolności do pracy w związku z wypadkiem lub chorobą zawodową - 990 złotych.
Średnia renta wynosi teraz 1.880 złotych, przeciętna emerytura to z kolei nieco ponad 2.350 złotych brutto.


red.

Komentarze (0)

Brak komentarzy

Skomentuj

Treść:
E-mail:

Dobre bo Nasze

Dobre Bo Nasze

Reklama

Reklama