7dni

Szukaj

Szukaj na stronie Tygodnika 7dni

02 września 2019

Długopis

Długopis

7 dni
Długopis został wymyślony z bardzo banalnego powodu - używane niegdyś do pisania pióra były bardzo brudzące. Plamiły nie tylko ręce w czasie napełniania tuszem, ale też robiły kleksy na papierze podczas pisania. Dlatego wynalazca długopisu postanowił stworzyć przedmiot, który będzie gwarantował czystość w użyciu.

Pierwszy patent na długopis, uzyskał w USA John Jacob Loud w 1888 roku, natomiast pierwszy użyteczny model opracował w 1939 roku Węgier László Biró, dziennikarz i grafik w jednym z budapesztańskich czasopism, który wypełnił szybkoschnącym tuszem wieczne pióro z prototypową kulkową stalówką. Gdy wybuchła wojna uciekł on z ojczyzny i dotarł do Argentyny, gdzie ze swoim bratem (chemikiem) ulepszyli wynalazek. Ich eksperymenty miały na celu połączenie zalet farby drukarskiej i atramentu. W międzyczasie pracowali także nad konstrukcją długopisu. Swój wynalazek opatentował w 1943 roku, a rok później armia brytyjska zakupiła licencję i rozpoczęła produkcję długopisów dla RAF (dla pilotów nawigatorów).

Do popularności długopisu przyczyniło się również kwatermistrzostwo armii amerykańskiej, które uznało długopis za niezbędne wyposażenie dowódców oddziałów. Szczególnie chwalili je piloci samolotów, którym przy wznoszeniu się na duże wysokości z używanych przedtem piór wiecznych wyciekał atrament. Tymczasem długopis świetnie sprawdzał się do sporządzania notatek podczas lotów. 

Wkrótce potem, w 1945 roku, długopisy pojawiły się w wolnej sprzedaży. Hurtowa cena jednego długopisu wynosiła aż 27 funtów szterlingów, wprowadziła je na rynek firma Eterpen Company z Buenos Aires. Dopiero w 1953 roku we Francji pojawił się tani długopis jednorazowy, wyprodukowany przez firmę barona Bica. Ostatecznie upowszechnił się długopis, który skonstruował Amerykanin Milton Reynolds.

W Polsce pierwsze długopisy pojawiły się w 1950 roku, było ich bardzo mało, przez co ich ceny były dość wysokie. Traktowane były jako prawdziwy cud techniki.
Najważniejsza część długopisu to wkład czyli rurka wypełniona tuszem. Umieszczona jest ona w korpusie, najczęściej plastikowym. W obsadce umieszczona jest miniaturowa kulka, która obracając się, uwalnia atrament w sposób ciągły i stały. Długopisy dzielimy na jednorazowe oraz te z wymiennym wkładem. Często posiadają mechanizm, który umożliwia schowanie końcówki, gdy go nie używamy. 

Ciekawostki:

* W każdej sekundzie na świecie sprzedaje się prawie 60 długopisów. 

*  Zenith – najsłynniejszy długopis Polski Ludowej powstał według technologii przejętej przez Chińską Republikę Ludową po znacjonalizowaniu amerykańskiego Parkera w Szanghaju.

* Do produkcji jednego długopisu zaangażowane jest przemysł wydobywczy, naftowy, chemiczny i metalowy. Potrzeba zatem surowców z niemal całej naszej planety, by powstał długopis.


red.

Komentarze (0)

Brak komentarzy

Skomentuj

Treść:
E-mail:

Dobre bo Nasze

Dobre Bo Nasze

Reklama

Reklama