7dni

Szukaj

Szukaj na stronie Tygodnika 7dni

07 sierpnia 2019

Deszczówka czy chemiczne ścieki? Oto jest pytanie...

Deszczówka czy chemiczne ścieki? Oto jest pytanie...

7 dni
Miejscowi złośliwie mawiają: „chemiczna deszczówka przelała czarę goryczy” – prawie dosłownie. A chodzi o znanego ze współpracy z marketami producenta lodów i mrożonek z Działoszyna, który bez krępacji – co uwieczniono amatorską kamerą – wylewa ogromne ilości cieczy do lasu.

Firma nie zaprzecza, że tego typu proceder od czasu do czasu ma miejsce, ale to nie ścieki, tylko deszczówka z terenu zakładu. Innego zdania są mieszkańcy i był Sąd Rejonowy w Wieluniu, który zakończył niedawno postępowanie wyrokiem skazującym wobec właściciela firmy. Żadne kary grzywny i sankcje nie są jednak skuteczne, dlatego mieszkańcy w ramach protestu - co jest też wyrazem ich bezsilności wobec biernej postawy instytucji kontrolnych - zebrali się popołudniu w minioną środę na drodze krajowej w Działoszynie, by ją zablokować. 

Wsparciem mieszkańcom służy burmistrz Miasta i Gminy Działoszyn Rafał Drab, który – co prawda niechętnie przyznaje – również „odbija się od urzędniczych ścian”. A wydawało się, że po publikacjach w lokalnych mediach i na forach internetowych, które pełne były wpisów: „Katastrofa ekologiczna”, „skandaliczne zanieczyszczanie środowiska”, „powinien się tym zająć prokurator” - coś nareszcie drgnie. Zwłaszcza że walka mieszkańców o czystą glebę nie trwa tydzień czy miesiąc, ale prawie dwa lata. Nic z tego. Instytucje, których celem jest ochrona środowiska naturalnego, nawet po sygnałach od mieszkańców Działoszyna, nie zrobiły nic albo bardzo niewiele.

W ogóle cała sprawa jest podejrzana. Z jednej strony są mieszkańcy, dowody, świadkowie, filmy, a nawet badania potwierdzające, że ścieki wylewane do lasu i na pola przez producenta lodów i mrożonek z Działoszyna zawierają metale ciężkie, z drugiej zaś... proceder trwa w najlepsze.


Renata R. Kluczna

Komentarze (1)

13 sierpnia 2019

Ścieki przemysłowe lane są na pola i do lasu


Skomentuj

Treść:
E-mail:

Dobre bo Nasze

Dobre Bo Nasze

Reklama

Reklama