7dni

Szukaj

Szukaj na stronie Tygodnika 7dni

10 lipca 2019

Będzie kolejna podwyżka cen. Tym razem za ścieki

7 dni
Mieszkańców Częstochowy czeka znacząca podwyżka za wywoź śmieci, niestety na tym nie koniec złych wiadomości. Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji Okręgu Częstochowskiego SA w Częstochowie też zapowiada wzrost cen. Więcej nie zapłacimy co prawda za wodę, ale za odprowadzanie ścieków. Tak czy inaczej życie staje się coraz droższe...

Od kilku tygodni do naszej Redakcji zgłaszali się zaniepokojeni Czytelnicy, pytając o ewentualne podwyżki cen, które podobno wprowadzić ma przedsiębiorstwo wodociągów. Udaliśmy się więc do źródła. Odpowiedzi Pawła Gruszczyńskiego, rzecznika prasowego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji Okręgu Częstochowskiego SA w Częstochowie są – delikatnie mówiąc – mocno niejasne. Niestety, nie dowiedzieliśmy się, o ile wzrosną ceny.

- Czy częstochowskie wodociągi przewidują wzrost cen za wodę i czy zwiększą się opłaty za ścieki?
„Wysokość cen za dostarczenie wody i odprowadzanie ścieków określa taryfa dla zbiorowego zaopatrzenia w wodę i zbiorowego odprowadzania ścieków (…) z dnia 08.05.2018 r. na okres trzech kolejnych lat (do dnia 12.06.2021 r.)
W najbliższym jednorocznym okresie nastąpi zmiana ceny usługi za odprowadzanie ścieków. (…)”

- Co jest powodem wzrostu cen?
„ (…) Wpływ na poziom cen w zakresie zbiorowego odprowadzania ścieków mają przede wszystkim koszty stałe, w tym koszty energii elektrycznej oraz koszty paliw, które jak powszechnie wiadomo stanowią obecnie istotną część kosztów działalności wielu przedsiębiorstw w Polsce. Ponadto na zmianę cen za usługę odprowadzania ścieków miały wpływ w znacznej mierze koszty związane z oczyszczaniem ścieków, w tym wzrost kosztów unieszkodliwiania odpadów wytwarzanych w procesie oczyszczania, opłaty za usługi wodne odprowadzane do Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie oraz wszelkie podatki i opłaty niezależne od Przedsiębiorstwa.”

W trakcie tworzenia artykułu rzecznik prasowy wodociągów przebywał na urlopie, więc odsyłano nas do rozmowy za kilka dni. Chcielibyśmy ustalić i opublikować w kolejnym numerze Tygodnika 7 dni,  o ile wzrosną ceny za odprowadzanie ścieków.


Renata R. Kluczna

Komentarze (3)

18 lipca 2019

Tak SLD ogrywa częstochowskich "lemingów"promocja Marka Balta i wybory do europarlamentu a teraz podziękowanie dla naiwniaków w postaci podwyżki.Głosujcie na czerwonego barona Matyjaszczyka i jego partyjnych kolesi to będzie wpieprzać szczaw i mirabelki.


18 lipca 2019

Dziękujemy wyborcom SLD


11 lipca 2019

Pensje w partyjnym zarządzie wzrosną


Skomentuj

Treść:
E-mail:

Dobre bo Nasze

Dobre Bo Nasze

Reklama

Reklama