7dni

Szukaj

Szukaj na stronie Tygodnika 7dni

12 czerwca 2019

Nad Polską żar tropików. Bądźmy ostrożni!

7 dni
Fala upałów na dobre rozgościła się w całym kraju i jeśli wierzyć synoptykom, potrwa przynajmniej do 23 czerwca. We wszystkich województwach obowiązuje ostrzeżenie drugiego stopnia przed wysokimi temperaturami, które w dzień przekraczają 30 stopni Celsjusza w cieniu. 

Nad Polskę dotarł wyż Pia, który przyniósł ze sobą upalne powietrze. Prognozy pokazują, że pogoda nie ma zamiaru zmienić w nadchodzącym tygodniu swojego tropikalnego oblicza. 
Po stosunkowo chłodnym i deszczowym maju Polacy mogą w końcu cieszyć się z tak upragnionego słońca. Jednak tak wysokie temperatury jakie mamy obecnie, w dodatku utrzymujące się przez dłuższy czas, mogą okazać się śmiertelnie niebezpiecznie. I tu warto zachować czujność, zastosować się do kilku wskazówek lekarzy. W ten sposób możemy uniknąć nieprzyjemnych skutków upałów, jak zasłabnięcia, omdlenia, przegrzanie organizmu, czy nawet udar.

Co więc należy robić, żeby jak najlepiej znieść upalne dni? 

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa przypomina, że w upalne dni warto zachować szczególną ostrożność i ograniczyć przebywanie w słonecznych miejscach, zwłaszcza dotyczy to osób starszych i dzieci, dla których takie temperatury są wyjątkowo niebezpieczne. W związku z upałami, w godzinach południowych - jeśli nie ma takiej potrzeby - lepiej w ogóle nie wychodzić z domu, a okna zamknąć i zasunąć rolety. Obowiązkowo należy pamiętać o piciu dużej ilości płynów, najlepiej wody niegazowanej, ponadto unikać wysiłku fizycznego i picia alkoholu, który odwadnia organizm. Odzież powinna być lekka i przewiewna.

Pod żadnym pozorem NIE WOLNO zostawiać dzieci i zwierząt w zamkniętym samochodzie. Metalowa obudowa pojazdu nagrzewa się błyskawicznie, a temperatura wewnątrz może dojść nawet do 60 stopni Celsjusza. Z uwagi na mocne promieniowanie słoneczne należy pamiętać o środkach ochronnych: nakryciu głowy i kremach z wysokim filtrem UV. 

Uwaga na kąpiele wodne

Wysoka temperatura zachęca do wypoczynku i ochłody nad wodą. I tu służby apelują o rozsądek. Kąpiemy się tylko w wyznaczonych do tego miejscach i pod żadnym pozorem nie wchodzimy do wody pod wpływem alkoholu. Nie należy również wchodzić do wody mocno rozgrzanym, wcześniej trzeba koniecznie schłodzić ciało Pamiętajmy też, że dzieci powinny wchodzić do wody tylko i wyłącznie pod opieką osoby dorosłej.

Zwróć uwagę na słabszych

Dbajmy o siebie i nie bądźmy obojętni na krzywdę innych. Reagujmy na sytuacje zagrażające życiu lub zdrowiu innych. Zwróćmy uwagę na osoby chore, bezdomne, starsze lub takie, które po prostu zasłabły na ulicy i potrzebują natychmiastowej pomocy.

Objawami przegrzania są: przyspieszony oddech, wysoka temperatura, dreszcze, nudności. Jeśli zaobserwujemy u siebie lub innych takie objawy, może to znaczyć, że mamy udar słoneczny. W takim wypadku należy bezzwłocznie zadzwonić na numery alarmowe: 112 lub 999. 

Nie zapominajmy o zwierzętach, one również cierpią z powodu upałów. Stały dostęp do świeżej wody, zapewnienie cienia oraz ciszy i spokoju naszym pupilom z pewnością pomoże im przetrwać gorące dni.


red.

Komentarze (0)

Brak komentarzy

Skomentuj

Treść:
E-mail:

Dobre bo Nasze

Dobre Bo Nasze

Reklama

Reklama