7dni

Szukaj

Szukaj na stronie Tygodnika 7dni

11 czerwca 2019

7 dni
Z archiwum 7 dni

Z okazji 15 rocznicy istnienia, w każdym numerze Tygodnika 7 dni przypominamy nasze stare wydania wraz z fragmentami artykułów.

NR 3 (038) 2005
* „Nieruchomości do wzięcia” - autorstwa Renaty Klucznej

(…) w czasach PRL-u przynależność do Cechu była obowiązkowa. Dawni i obecni członkowie braci rzemieślniczej, przymuszani niegdyś do rzetelnego opłacania składek, percypowania w kosztach inwestycji prowadzonych przez organizacje – dzisiaj zadają sobie pytanie, co stało się z ich wspólnym majątkiem?

NR 4 (039) 2005
* „Architekci z Zabrza przebudują Aleje” - autorstwa RB

Koncepcje przedstawione w sali liceum Sienkiewicza prezentowały skrajne stanowiska. Magistrat nie zdecydował się na rozpisanie konkursu lecz zorganizowanie przetargu dla projektantów. Na placu boju zostały dwie firmy spoza Częstochowy. Jedna z nich, HAS z Zabrza przetarg wygrała i opracuje dokumentację techniczną zagospodarowania III Alei. Podobno nie ma ona zbyt wielkiego doświadczenia w dziedzinie urbanistyki, lecz przygotowała zgodny z wytycznymi prezydenckiej komisji wstępny projekt przebudowy. Władze miejskie chcą wyłożyć deptak kamieniem oraz uporządkować ciągi piesze i jezdnie.

* „O Unii w Starostwie” - autorstwa redakcji
Największa sala w Starostwie Powiatowym – sala konferencyjna – z trudem pomieściła około 150 rolników, którzy przyjechali w minioną środę na konferencję poświęconą problemom polskiego rolnictwa po wejściu do Unii Europejskiej. Frekwencja przerosła oczekiwania organizatorów.

NR 5 (040) 2005
* „Świetlana przyszłość tramwajów? - autorstwa RB

Od czasu, gdy z setkami innych entuzjastów wsiadałem do żelaznego pudła z zasuwanymi ręcznie drzwiami, zmieniło się niewiele. Mniej jest tylko wypadków, bo częstochowianie ostrożnie poruszają się w pobliżu torów. Jeżdżą po nich wagony trzeciej generacji, trzaskając elektrycznymi wrotami i wyjąc niemiłosiernie nawet podczas postoju. Opracowano właśnie projekt rozwoju, który przewiduje wymianę połowy taboru i remont kolejnych odcinków torów. Mają być też wymieniane słupy trakcji – na lepsze, choć bardzo brzydkie. 

NR 6 (041) 2005
* „Popis hipokryzji” - autorstwa Renaty Ryłko

Sprawa majątku częstochowskiego rzemiosła, o której pisaliśmy w poprzednim numerze „7 dni” poruszyła gniazdo szerszeni. Głębsza analiza tematu pozwala wysnuć - smutny - niestety wniosek. Dokumenty jednoznacznie potwierdzają, że właścicielami nieruchomości przy al. Wolności 17, ul. Kościuszki 6 i przy ul. Dekabrystów 33 są Cechy: Rzemiosł Różnych i Przedsiębiorczości oraz w niewielkiej części Metalowy. (…) W ostatnich 12 latach pozostałe Cechy upomniały się o swoje mienie i przywileje z niego płynące. Ruszyła machina wymiaru sprawiedliwości. Prokuratura potwierdziła nawet, że zapisy w księgach wieczystych wprowadzone zostały z naruszeniem prawa.

NR 7 (042) 2005
* „Wędrówki staromiejskie. Brama do uliczki Ptasiej” - autorstwa Ryszarda Baranowskiego

Nasze miasto nie jest bogate w świadectwa przeszłości, a na dodatek zniszczenia wojenne i współczesne zaniedbania spowodowały, że całe kwartały ulic przywodzą na myśl bezzębną szczękę. Na Starym Rynku, pod numerem 18 jest jeden z najstarszych budynków. Stoi na narożniku wąskiego zaułku zawsze zwanego ulicą Ptasią, zapewne od popularnych niegdyś gołębników stawianych na dachach. Wjeżdżało się tam pod zachowanym do dziś łukiem bramnym, z okragłą płyciną zwaną okulusem. Powstanie kamienicy jest datowane na pierwsze lata XIX wieku. Od niedawna mówi się o przywróceniu Starem Rynkowi funkcji kulturowej, co wymaga szerokiej rewaloryzacji.


red.

Komentarze (0)

Brak komentarzy

Skomentuj

Treść:
E-mail:

Dobre bo Nasze

Dobre Bo Nasze

Reklama

Reklama