7dni

Szukaj

Szukaj na stronie Tygodnika 7dni

09 kwietnia 2019

500 zł na każde dziecko? Wielu uważa, że to niesprawiedliwe

7 dni
Rozszerzenie programu „500 plus” na każde dziecko, niezależnie od poziomu dochodu rodziców, wywołuje mieszane uczucia. Co prawda, nieco ponad połowa Polaków (53%) ocenia takie rozwiązanie jako sprawiedliwe społecznie, ale jednocześnie większość jest zdania, że nie jest to w porządku, skoro brakuje pieniędzy w wielu sektorach gospodarki.

Najbardziej pozytywny odbiór rozszerzenia programu „500 plus” na każde dziecko, niezależnie od poziomu dochodów rodziców, jest wśród elektoratu PiS (75%). Popiera je też większość zwolenników Wiosny – Roberta Biedronia (59%) oraz połowa (50%) wyborców Koalicji Europejskiej. 

Większość Polaków (61%) uważa jednak, że rozszerzenie programu „500 plus” na każde dziecko jest niesprawiedliwe w sytuacji, gdy brakuje pieniędzy na podwyżki dla nauczycieli i podniesienie świadczeń osobom niepełnosprawnym. Zdecydowana większość zwolenników Koalicji Europejskiej (75%) oraz Wiosny Biedronia (82%) uważa takie rozwiązanie za niesprawiedliwe. Za to, wśród elektoratu partii rządzącej (PiS-u) przeważają osoby, dla których ta propozycja jest sprawiedliwa (39%).

Polacy w większości (68%) są sceptyczni wobec propozycji rozszerzania programu „500 plus” na każde dziecko w rodzinach, w których rodzice celowo uchylają się od pracy, bo wolą się utrzymywać z zasiłków. Podobnie jak w poprzedniej kwestii, zwolennicy Koalicji Europejskiej i Wiosny mają większe poczucie niesprawiedliwości niż wyborcy PiS.

Połowie badanych (50%) nie podoba się fakt, że „500 plus” na każde, w tym na pierwsze dziecko, będą otrzymywać wszystkie rodziny, niezależnie od poziomu dochodów rodziców. Takie rozwiązanie za niesprawiedliwe uważają wyborcy Koalicji Europejskiej i Wiosny, podczas gdy zwolennicy PiS w większości (61%) oceniają je jako sprawiedliwe.

- Wyniki badania pokazują, że powiązanie wypłaty „500 plus” na każde dziecko z aktywnością zawodową rodziców czy wprowadzeniem kryterium dochodowego zyskałoby większe poparcie społeczne. Propozycja w obecnym kształcie, w sytuacji gdy brakuje pieniędzy dla nauczycieli czy osób niepełnosprawnych, budzi duże poczucie niesprawiedliwości, szczególnie wśród wyborców partii opozycyjnych, co może pogłębić podziały społeczne”- mówi autorka projektu ciekaweliczby.pl.

Spośród osób, które uważają, że program „500 plus” powinien obejmować rodziny w zależności od dochodu, 17% twierdzi, że świadczenie na pierwsze dziecko nie powinno być wypłacane już przy dochodzie miesięcznym przekraczającym 1.000 złotych netto na osobę w rodzinie, prawie co trzeci (32%) - że powyżej 2.000 złotych na osobę, a 16% – że powyżej 3.000 złotych na osobę.


red.

Komentarze (1)

10 kwietnia 2019

A sprawiedliwe jest 500+ dla bogatych na drugie i kolejne dziecko? Rodzicowi z jednym dzieckiem przekrocz 1 zł i już nie dostanie.


Skomentuj

Treść:
E-mail:

Dobre bo Nasze

Dobre Bo Nasze

Reklama

Reklama