7dni

Szukaj

Szukaj na stronie Tygodnika 7dni

09 kwietnia 2019

7 dni
Z archiwum 7 dni

Z okazji 15 rocznicy istnienia, w każdym numerze Tygodnika 7 dni przypominamy nasze stare wydania wraz z fragmentami artykułów.

Nr 18 (018) rok 2004
* „www.Wielkarzeczpospolita.net – rok 2054. Totalna konsternacja” - autorstwa hetmaana

Podczas gdy na wszystkich czternastu frontach  IV wojny światowej trwają mniej lub bardziej zacięte walki, w głównym serwisie informacyjnym WRP - czyli w naszym – przez ponad cztery doby nie ukazała się żadna nowa informacja! Wszystko to za sprawą Boliwijskich Partyzantek, które w nocy z 26 na 27 lipca wdarły się do redakcji serwisu wielkarzeczpospolita.net, sterroryzowały ochronę, przedarły się przez zasieki, sforsowały schody i wzięły wszystkich pracujących w pocie czoła nad nowymi newsami redaktorów jako zakładników.

* „Tenisa nie brakuje” - autorstwa az
Mistrzem Częstochowy w tenisie ziemnym został Dawid Celt z Gromu Victorii Częstochowa. W gronie dziewcząt tytuł przypadł Marcie Jeż z CzKT Victorii Częstochowa. Równolegle z Otwartymi Mistrzostwami Częstochowy na kortach przy ul. Krakowskiej rozgrywany był Memoriał  im. Józefa Celta. 

Nr 19 (019) rok 2004
* „Zamknąć staruszkę” - autorstwa Renaty Klucznej

72-letnia Alicja C. mieszkająca niedaleko Przystajni przekroczyła próg Gminnej Biblioteki Publicznej w Przystajni. Wybrała książkę i na głos przeczytała jej tytuł. Pracownik biblioteki zwrócił staruszce uwagę, że znajduje się w miejscu publicznym, w którym obowiązuje cisza. Krótka wymiana zdań między paniami... i pyskówka gotowa. - Starsza pani bynajmniej nie używała języka literackiego – mówi kierownik placówki. Machina urzędnicza ruszyła. Sprawa trafiła przed oblicze Wysokiego Sądu, a dokładnie XIII Wydziału Grodzkiego z siedzibą w Kłobucku. (…) Policja się śmieje z… siebie, wójt milczy, by ukryć własną niemoc i... coś więcej, kierownik placówki broni się… swoimi świadkami, radni debatują, a dieta... leci. 

* „Od ULEN-u do ISPA. Oczyszczalnia Ścieków Warta” - autorstwa Jarosława Kapsy
Stan sanitarny Częstochowy, nie należał w XIX w. do stanu gwarantującego podstawowe potrzeby sanitarne. Przeciwnie – zanieczyszczenia powodowały powstanie licznych chorób epidemiologicznych. W takich warunkach nie dziwią liczne przypadki chorób powodowanych brudem: dyzenterii, febry błotnej, biegunek. W 1905 r. dr Władysław Biegański apelował o podjecie walki z epidemią przez tworzenie obywatelskich komitetów sanitarnych oraz wydanie przepisów porządkowych w zakresie gospodarki wodno-ściekowej. We wrześniu 1924 r. przedstawiciel Towarzystwa Ulen et Co z Nowego Jorku wystąpił do Rządu RP z propozycją realizacji programu inwestycyjnego z zakresu gospodarki wodno-ściekowej w kilku wybranych miastach. Częstochowa natychmiast podjęła działania by znaleźć się w grupie wybranych miast. 10 grudnia 1924 r. podpisano umowę potwierdzoną uchwałą Rady Miasta Częstochowy.

* „Nadąsani fani, puste trybuny” - autorstwa az
Mecz ligowy żużlowców Złomreksu Włókniarza Częstochowa z Unią Tranów nie cieszył się największym zainteresowaniem kibiców. Niektórzy uważali, że mała frekwencja na trybunach spowodowana jest wzrostem cen biletów. Ci najzagorzalsi sympatycy czarnego sportu i częstochowskiego Złomreksu Włókniarza wyszli z przekonania, że podniesienie cen biletów to działanie niecne, bijące w kibicowską kieszeń. I dlatego na zajmowanym przez nich sektorze wywiesili gigantyczny transparent o treści: Biletów wyższa cena... a kibiców nie ma.


red.

Komentarze (0)

Brak komentarzy

Skomentuj

Treść:
E-mail:

Dobre bo Nasze

Dobre Bo Nasze

Reklama

Reklama