7dni

Szukaj

Szukaj na stronie Tygodnika 7dni

18 marca 2019

E-dowód

7 dni
Instytucje podległe Ministerstwu Spraw Wewnętrznych i Administracji uruchomiły produkcję dowodu z warstwą elektroniczną. Wniosek o wydanie e-dowodu można składać – tak jak dotychczas – w siedzibie gminy. W pierwszej kolejności otrzymają go osoby, których dowody straciły ważność, zostały zniszczone lub utracone.

E-dowód zachowa wszystkie dotychczasowe funkcje znanego nam dowodu osobistego. Potwierdzi naszą tożsamość i obywatelstwo oraz uprawni do przekraczania granic niektórych państw. Zewnętrznie będzie podobny do obecnego. Wewnątrz będzie się jednak mieścił chip z danymi identyfikacyjnymi w warstwie graficznej, w tym ze zdjęciem biometrycznym. Jak zapowiada Ministerstwo Cyfryzacji, e-dowód będzie wielofunkcyjnym, bezpiecznym narzędziem do komunikacji obywatelek i obywateli z administracją, służbą zdrowia, a także podmiotami komercyjnymi.
E-dowód ma umożliwić m.in. logowanie się do portali administracji publicznej (np. ePUAP), elektroniczne podpisywanie dokumentów (podpis osobisty) czy korzystanie z automatycznych bramek granicznych (choćby na lotniskach).
Osoby składające wniosek o e-dowód mogą zdecydować, czy chcą w nim podpisu osobistego. Jeśli tak – trzeba to zaznaczyć w składanym wniosku.

E-dowód będzie zawierać te same dane, co poprzedni dowód osobisty. Jedyną nową informacją na pierwszej stronie (awersie) będzie numer CAN, który w kodzie kreskowym będzie zapisany także na drugiej stronie (rewersie).

Numer CAN będzie potrzebny, jeśli zechcemy skorzystać z elektronicznych funkcji e-dowodu. Ponadto będzie rodzajem zabezpieczenia – dzięki niemu osoba niepowołana nie odczyta zdalnie naszych danych zapisanych w warstwie elektronicznej.

Jeśli chcemy używać elektronicznych funkcji e-dowodu, przy jego odbiorze (lub później – w dowolnym urzędzie gminy) będziemy mogli ustalić kody PIN. Do logowania ma służyć PIN1 (4 cyfry), a do składania podpisu osobistego –  PIN2 (6 cyfr). PIN2 ustalą tylko te osoby, które zaznaczyły we wniosku, że chcą mieć w e-dowodzie podpis osobisty.

Posiadacze e-dowodu otrzymają także kod PUK. Jeśli nie chcemy go odebrać, można zostawić go w urzędzie. Kod PUK posłuży do odblokowania e-dowodu w przypadku zablokowania go poprzez 3-krotne podanie błędnego PIN-u.

Jeśli zgubimy e-dowód lub zostanie nam on skradziony, będziemy mogli zgłosić to w urzędzie gminy lub przez internet na stronie www.obywatel.gov.pl Dokument zostanie unieważniony od razu.

Jeśli zapomnimy, gdzie jest nasz e-dowód, będzie możliwość zawieszenia go na maksymalnie 14 dni. Jeśli w tym czasie nie cofniemy zawieszenia – nasz e-dowód zostanie automatycznie unieważniony. Jeśli jednak je cofniemy, dokument będzie znowu ważny. To również będzie można zrobić w urzędzie gminy lub na stronie www.obywatel.gov.pl – wtedy e-dowód zostanie zawieszony od razu.

Kradzież e-dowodu należy zgłaszać policji. Zostanie unieważniony i nie będzie potrzeby, aby dodatkowo zgłaszać kradzieży w urzędzie gminy. Powinniśmy jednak pamiętać, aby kradzież lub zagubienie e-dowodu dodatkowo zgłosić w dowolnym banku, nawet jeśli nie mamy konta bankowego. Posłuży to naszemu bezpieczeństwu i ochroni przed oszustami.

Na specjalnej stronie poświęconej e-dowodowi – www.edowod.gov.pl można znaleźć wszystkie niezbędne informacje na temat nowego dokumentu i korzystania z niego. 

Pamiętaj! Jeśli twój dowód osobisty jest nadal ważny, nie musisz go wymieniać.


red.

Komentarze (1)

18 marca 2019

nie może to być u my pójdziemy w świat cyfrowy BRAWO MY!


Skomentuj

Treść:
E-mail:

Dobre bo Nasze

Dobre Bo Nasze

Reklama

Reklama