7dni

Szukaj

Szukaj na stronie Tygodnika 7dni

27 lutego 2019

Poprawa służby zdrowia i oddzielenie Kościoła od państwa - to kwestie najważniejsze dla Polaków

Poprawa służby zdrowia i oddzielenie Kościoła od państwa - to kwestie najważniejsze dla Polaków

7 dni
Gdyby Polacy sprawowali władzę w pierwszej kolejności zajęliby się poprawą działania służby zdrowia (53%) i oddzieleniem Kościoła od państwa (53%) - tak wynika z badania przeprowadzonego dla serwisu ciekaweliczby.pl.
Uczestnicy badania zostali poproszeni o wskazanie 3 najważniejszych spraw, którymi zajęliby się w pierwszej kolejności, gdyby sprawowali władzę. Z tematów społeczno-gospodarczych najczęściej wybierali poprawę działania służby zdrowia (53%), uproszczenie i zmniejszenie podatków (34%) oraz zwiększenie kwoty wolnej od podatku (24%).

Na kolejnych miejscach znalazło się poprawienie działania sądów i wymiaru sprawiedliwości (22%), zwiększenie pomocy dla osób z niepełnosprawnościami (19%) oraz ochrona środowiska i walka ze smogiem (18%).

Co ciekawe, poprawa działania służby zdrowia oraz uproszczenie i zmniejszenie podatków są najpilniejszymi sprawami społeczno-gospodarczymi niezależnie od sympatii politycznych respondentów. Postulaty te miały odpowiednio 58% i 29% wskazań wśród sympatyków PiS, 58% i 34% wśród sympatyków PO, 50% i 35% wśród sympatyków Wiosny.

Różnice między elektoratami dało się zauważyć przy kolejnych miejscach.
Elektorat PiS na trzecim miejscu wskazał poprawę sytuacji w rolnictwie, a na czwartym - zwiększenie kwoty wolnej od podatku, podczas gdy zwolennicy PO wybrali ochronę środowiska i walkę ze smogiem oraz ułatwienie działalności przedsiębiorcom. Z kolei sympatycy Wiosny, podobnie jak PO, są za ochroną środowiska i walką ze smogiem, ale także za zwiększeniem pomocy dla osób z niepełnosprawnościami.

Kolejne pytanie dotyczyło kwestii światopoglądowych i tu na podium znalazło się oddzielenie państwa od Kościoła (53%), realizacja Konwencji Antyprzemocowej (34%) oraz ex aequo finansowanie in vitro z budżetu państwa i usunięcie religii ze szkół (po 32%).

Oddzieleniu państwa od Kościoła najwyższy priorytet nadali zwolennicy opozycji: PO (71%) i Wiosny (66%). Wśród zwolenników partii rządzącej ta propozycja znalazła się na drugim miejscu (28%), podczas gdy kwestią najważniejszą okazała się realizacja Konwencji Antyprzemocowej (48%). To o tyle zaskakujące, że właśnie partia rządząca blokuje realizację konwencji o zapobieganiu i zwalczaniu przemocy wobec kobiet i przemocy domowej. Na trzecim miejscu sympatycy PiS wskazali zaostrzenie prawa do aborcji. 

Kolejnymi ważnymi tematami światopoglądowymi dla sympatyków PO są finansowanie in vitro z budżetu państwa (45%) i usunięcie religii ze szkół (45%). Zwolennicy Wiosny postulują natomiast bardziej lewicowe propozycje, czyli wprowadzenie tabletki „dzień po” bez recepty (42%) oraz liberalizację prawa do aborcji (38%).

Analiza głównych oraz kolejnych odpowiedzi sugeruje, że elektorat PiS jest zdecydowanie najbardziej konserwatywny, sympatycy PO są obecnie lewicowi i otwarci światopoglądowo, podczas gdy zwolennicy Wiosny są zdecydowanie najbardziej lewicowi.

- Wyniki badania jasno pokazują priorytety dla partii rządzącej, jak i opozycji. Politycy, chcąc zmobilizować swój elektorat i jednocześnie pozyskać nowych zwolenników, powinni adresować do nich konkretne rozwiązania, z którymi Polacy mogą się utożsamiać i które są zgodne z ich oczekiwaniami – mówi autorka projektu ciekaweliczby.pl.


red.

Komentarze (1)

27 lutego 2019

Oddzielnie Kościoła od państwa to faktycznie kluczowy problem dla lewactwa. A może pomyśleć np. o ograniczaniu otyłości u dzieci.


Skomentuj

Treść:
E-mail:

Dobre bo Nasze

Dobre Bo Nasze

Reklama

Reklama