7dni

Szukaj

Szukaj na stronie Tygodnika 7dni

06 lutego 2019

Z nienawiścią o nienawiści

7 dni
Gdy ułana ferwor walki ogarnia, stary wachmistrz studzi emocje: daj se, synu, spokój a koniowi siana. Można odwrotnie: daj se siana, a koniowi spokój. W każdym brzmieniu, jest to godne Arystotelesa wezwania do roztropnej rozwagi.

Tragedia wzrusza, bierność wydaje się obojętnością, zadęto w surmy, wydano sygnał do walki z mową nienawiści. Problem w tym, że walka ta już trwa i trwa, wojna ma charakter permanentny, służy temu cała edukacja publiczna i lekcje religii, polityka kulturalna i historyczna, rekolekcje i akademie, dysputy, dyskursy itd. A człowiek po to poznał mowę, by wyrażać nią uczucia, a tak się składa, że najchętniej wyraża nienawiść i pogardę. Zakazać tego? Można. Wymaga to przywrócenia instytucji cenzury, otoczenia gadaczy armią donosicieli, a może także stworzenia obozów reedukacyjnych dla piewców nienawiści. Nienawiść do nienawiści jest także formą nienawiści, uderzenia w cudze piersi są tylko zbędną przemocą, a moralista wsparty służbami bezpieczeństwa staje się złowrogim dla ludzi inkwizytorem. 

Nienawiść nie rodzi się z mowy, jest dokładnie odwrotnie. Skąd zatem w nas nienawiść: z wątroby czy trzustki...? Rodzimy się dobrymi, a potem coś nas deprawuje? Przytoczę dwie teorie o pochodzeniu nienawiści w ludzkim gatunku. Pierwsza mówi: nienawiść jest dzieckiem strachu. Boimy się tego czego nie znamy, zwalczyć nienawiść można oswajając strach, poznając nieznane. Druga teoria głosi, że nienawiść jest przeniesieniem na otoczenie uczucia do siebie. Z jakiegoś powodu nie akceptujemy siebie, widzimy w lustrze, że nie jesteśmy tak piękni i bogaci jak Schwarzenegger. Nie lubimy siebie i tą niechęć przenosimy na otoczenie.

W obu teoriach to my, każdy z nas jest nosicielem i roznosicielem nienawiści. Zarażają się zarażeni, deprawują zdeprawowani. Im więcej nienawiści siedzi w nas, tym łatwiejszym jesteśmy obiektem manipulacji. Uznając, że nasze „ja” jest najważniejszym punktem Kosmosu, łatwo usprawiedliwiamy erupcję własnej nienawiści wobec innych. 

Poproszono niegdyś rabbiego Hallila, oby pamięć o Nim była wieczna, by jednym zdaniem określił: co to jest Prawo. Hallil z łagodnym uśmiechem odpowiedział: „nie czyń drugiemu co tobie niemiłe, to całe Prawo, reszta to tylko przypisy”.

Nienawiść, miłość, uczucia są częścią ludzkiej natury, tego się nie da ani wykastrować ani abortować. Z tym trzeba żyć. Wypada jednak, dla ogólnego porządku, wbić sobie w głowę, wbijać w głowę potomstwu, wbijać w głowy otoczeniu, wbijać w głowę wszystkim, słowa wypowiedziane przez rabbiego: „nie czyń drugiemu, co tobie niemiłe”. W tym cała recepta na szczęśliwe, bezpieczne życie. Życie, w którym człowiek człowiekowi nie będzie wilkiem, ani – co gorsza – Polakiem.

Ponieważ wszelkie mądrości świata zderzają się z rafami chamstwa i głupoty, przydatne jest przywołanie innej egzotyki. Meksykanie, wzorem prastarych Galicjan, pytani o konkret odpowiadają „maniana” (jutro), z lekceważącym uśmieszkiem akcentując to rytmicznym zginaniem palców. Wtajemniczeni wiedzą, że gest ten po słowach „noche nolte” oznacza: nie denerwuj się, bo ci się gęba pomarszczy”. A zatem „noche nolte...” w trosce o cerę.


Jarosław Kapsa

Komentarze (1)

07 lutego 2019

Nienawiść to jest specjalnie podsycane plotki,intrygi polityków,którzy łamią prawo,jak poseł da się złapać na przestępstwie to zaraz krzyczą zemsta polityczna,a w urzędach i gminach czy w budżetówkach to działa tak,jakaś patologia rzuca kłamstwo i celowo robi plotki i lata po klatkach schodowych nawołując,żeby mądrych nie słuchać tylko wierzyć w to co oni mówią,a ten głupi ciemnogród wierzy w kłamstwa,bo sami nie posiadaj wiedzy na podstawowe tematy,a potem chodzą i płaczą a ci decydenci śmieją się i wyprowadzają kasę jak chcą i gdzie chcą,a to na nietrafione inwestycje,albo ciągnące się w nieskończoność to wtedy najlepiej kasa na inwestycje 3 razy tyle co powinno,albo usługa kosztuje faktycznie np.2100,a fakturę się wystawia na 20 000,00 zł i wszyscy są szczęśliwi i cieszą się z uniwersytetu 3 wieku,że za swoje pieniądze pija kawę czy jedzą pączki i myślą,że ktoś o nich pamięta nic bardziej mylnego i śmiesznego,ale cóż ,tak to jest z Patologią w całej Polsce 70 lekarzy nieboszczyków są zatrudniane w przychodni i wypisują recepty na nieboszczyków,można być milionerem ? to są fakty


Skomentuj

Treść:
E-mail:

Dobre bo Nasze

Dobre Bo Nasze

Reklama

Reklama