7dni

Szukaj

Szukaj na stronie Tygodnika 7dni

28 listopada 2018

Elektroniczne Zwolnienia Lekarskie (e-ZLA) już od soboty

7 dni
To już pewne. Koniec z tradycyjnymi, papierowymi zwolnieniami. Od 1 grudnia zastąpią je e-zwolnienia.

145,6 tys. lekarzy jest uprawnionych do wystawiania zaświadczeń lekarskich, z których blisko 105 tys. ma już elektroniczny profil niezbędny do wystawiania e-ZLA. Spośród 2,6 mln płatników składek (przedsiębiorców) 2 mln posiada profil na PUE ZUS, który umożliwia odbieranie e-zwolnień. Co ważne, swój profil ma 77 proc. płatników, którzy zatrudniają więcej niż 5 pracowników i są zobligowani do elektronicznego odbioru zwolnień.

Dzięki profilowi na Platformie Usług Elektronicznych ZUS pracodawcy i ich pracownicy mogą korzystać z elektronicznych zwolnień lekarskich. To bowiem za pośrednictwem PUE ZUS lekarze wystawiają e-ZLA i tą drogą idą one zarówno do płatnika składek, jak i Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Do takiego zwolnienia ma również dostęp chory pracownik, który zarejestrował profil na PUE ZUS. Pracodawcy otrzymujący zwolnienia elektronicznie nie powinni oczekiwać od swoich pracowników papierowej wersji zaświadczenia lekarskiego. 

Jeżeli pracodawca założył swój profil na PUE ZUS, chory pracownik po wyjściu od lekarza nie ma już obowiązku dostarczenia zwolnienia do miejsca pracy, gdyż trafia ono do pracodawcy online w chwili wystawienia przez lekarza. W przypadku papierowej formy zwolnienia lekarskiego pacjent mający kilku pracodawców musiał każdemu z nich dostarczyć papierowy dokument ZLA. System e-ZLA zlikwidował ten problem – lekarz wystawia jedno zwolnienie, a z listy w systemie PUE ZUS będzie mógł wybrać te podmioty, do których zwolnienie pacjenta powinno trafić.

Nawet w sytuacji, gdy nie ma dostępu do Internetu lub brak jest możliwości elektronicznego podpisania zwolnienia, pacjent nie będzie pozbawiony możliwości otrzymania zaświadczenia lekarskiego. W takim przypadku lekarz powinien przekazać ubezpieczonemu zaświadczenie lekarskie wystawione na formularzu papierowym wydrukowanym wcześniej z systemu PUE ZUS. W ciągu 3 dni roboczych od dnia wystawienia takiego papierowego zaświadczenia lekarz powinien zelektronizować taki dokument, aby przekazać do ZUS zaświadczenie lekarskie wystawione w formie dokumentu elektronicznego.

Dzięki korzystaniu z Elektronicznego Zwolnienia Lekarskiego lekarze nie muszą ręcznie wypełniać druków w formie papierowej, co zabierało dużo czasu. W przypadku elektronicznych zwolnień lekarz wpisuje w systemie jedynie PESEL pacjenta, pozostałe dane identyfikacyjne z systemu informatycznego ZUS zapisują się w e-ZLA automatycznie. Lekarz wybiera jeszcze tylko kod tytułu choroby oraz okres niezdolności do pracy. Trwa to ok. 30 sekund. E-zwolnienie, które wystawi lekarz, automatycznie trafia do systemu ZUS i jest w nim zapisane. Dlatego lekarz nie musi dostarczać papierowych zwolnień do ZUS oraz przechowywać ich kopii. Nie musi też pobierać w placówkach ZUS bloczków formularzy ZUS ZLA. Wystawienie zaświadczeń lekarskich w formie elektronicznej umożliwia również lekarzom przegląd poprzednich zaświadczeń lekarskich, dzięki którym lekarz może uzyskać informacje o pacjencie: kiedy, na jaki okres i z powodu jakiego schorzenia zostały wystawione zaświadczenia lekarskie. 

Od 23 października także asystenci medyczni mogą wystawiać e-zwolnienia w imieniu lekarzy. Do grupy tej zalicza się m.in. pielęgniarki, ratowników medycznych czy sekretarki medyczne. Dzięki ich pomocy lekarz będzie mógł skupić się na wykonywaniu czynności związanych z procedurami medycznymi, a techniczną stroną wystawienia e-ZLA zajmie się asystent medyczny upoważniony przez lekarza do wystawiania zwolnień i zarejestrowany w Rejestrze Asystentów Medycznych.

Źródło: Ministerstwo ZdrowiaKomentarze (5)

05 grudnia 2018

Leki mogą nie wystarczyć.


05 grudnia 2018

Czytelniczko, przyjmij leki, będzie dobrze.


03 grudnia 2018

Ponoć od stycznia mają być elektroniczne recepty, to ja się pytam czy lekarz będzie mi wybierał aptekę gdzie mam zrealizować receptę?


03 grudnia 2018

Są rejony w Polsce gdzie internet nie ma zasięgu, mam nadzieje że dobra zmiana zakupiła gołębie pocztowe,które dostarczą zwolnienia lekarskie do ZUS.


02 grudnia 2018

Tak,pacjent dostanie l-4 i pójdzie do pracy,bo inaczej pracodawca ,go zwolni i znów pracodawca jest na plusie,bo za zwolnienie zapłaci 80% wynagrodzenia,a ma pracownika na cały etat i zarabia 20% brutto i składek ZUS nie płaci tylko zdrowotne ,ha,ha,ha ale super ułatwienie,dla kogo?lekarzowi i pracodawcy,ekstra ,życzę powodzenia


Skomentuj

Treść:
E-mail:

Dobre bo Nasze

Dobre Bo Nasze

Reklama

Reklama