7dni

Szukaj

Szukaj na stronie Tygodnika 7dni

21 listopada 2018

7 dni
(22.11.2018)
Z nami poradzisz sobie ze wszystkim!

Domowe sposoby na chrapanie

Głośne chrapanie partnera lub partnerki potrafi doprowadzić do szału. Tymczasem rozwiązanie problemu może być banalnie proste, wystarcza wypróbować jeden z poniższych sposobów:

* Odpowiednia pozycja podczas snu. Zamiast leżeć płasko na plecach, warto podeprzeć się kilkoma poduszkami. Zapobiega to opadaniu nasady języka do dróg oddechowych, a tym samym chrapaniu. Jeśli masz taką możliwość, podnieś wezgłowie łóżka. Śpij na boku – to najczęstsze rozwiązanie problemu chrapania. 

* Udrożnij nos. Zatkany nos jest często przyczyną chrapania. Przed snem zastosujmy preparat udrażniający drogi oddechowe lub przeciwhistaminowy. Traktujmy to jednak jako doraźne środki, gdy podejrzewamy, że przyczyną jest alergia lub przeziębienie. Zbyt długie przyjmowanie takich lekarstw może zaszkodzić.

* W aptece można kupić specjalne plastry na nos, które ułatwiają oddychanie. Działanie takich plastrów polega na otwieraniu nozdrzy i zwiększeniu przepływu powietrza.

* Przed snem można przepłukać gardło płukanką do jamy ustnej z miętą pieprzową. Ten sposób bywa skuteczny jeśli przyczyną chrapania jest przeziębienie lub alergia. 

* Uważaj na to, co jesz, pijesz i wdychasz. Unikaj ciężkiego posiłku i staraj się nie pić napojów alkoholowych 3 godziny przed snem. Jedno i drugie może być przyczyną większego rozluźnienia mięśni gardła niż zazwyczaj.

* Schudnij, bo osoby otyłe mają większą skłonność do chrapania.

* Rzuć palenie. Palenie papierosów podrażnia błony śluzowe powodując obrzęk śluzówki gardła, przez co zwężają się drogi oddechowe. 

* Kładź się przed partnerem, który chrapie - będziesz mieć przynajmniej przewagę na starcie i uda ci się złapać trochę snu zanim chrapanie go nie zakłóci. Jeśli i to nie pomaga, kup parę zatyczek do uszu. 

* Nawilżaj powietrze w sypialni, bo suche sprzyja chrapaniu. Warto pomyśleć o nawilżaczu z zimną mgiełką lub parą wodną. Postaw rośliny doniczkowe, które są naturalnymi nawilżaczami powietrza. Można też położyć mokry ręcznik na kaloryfer, co zapewnia nawilżenie przez całą noc.

* Nie lekceważ chrapania. Głośne i intensywne chrapanie może sygnalizować niebezpieczną chorobę - bezdech senny, który wymaga leczenia u specjalisty.

Jak mądrze korzystać z solarium?

W okresie jesieni i zimy wiele osób decyduje się na opalanie w solariach. Warto wiedzieć, jak robić to w bezpieczny dla zdrowia sposób:

* Przede wszystkim proces opalania należy sobie rozłożyć w czasie. Jeśli nie korzystamy z solarium systematycznie, nie powinnyśmy wybierać długich i częstych sesji. Najlepiej zacząć od chodzenia do solarium dwa razy w tygodniu. Pierwsze wizyty powinny być krótkie, zaledwie po kilka minut, bowiem trzeba przygotować skórę na pewną dawkę promieniowania UV. Z czasem można stopniowo zwiększyć wizyty do kilkunastu minut.

* Opalanie się w solarium, podobnie jak korzystanie z klasycznej kąpieli słonecznej, wymaga odpowiedniej ochrony. Należy się zaopatrzyć w krem do opalania z jak największym filtrem UV, a następnie nasmarować nim starannie całe ciało. Trzeba także pamiętać o ochronie oczu, dlatego też każde solarium powinno być wyposażone w specjalne okularki, które zakłada się przed wejściem do kabiny. Gdy zakończymy opalanie, należy odczekać chwilę, aż nasze ciało ostygnie, zwłaszcza, jeśli na dworze panuje duży mróz. Poza tym warto zaopatrzyć się w wodę mineralną, by uzupełnić płyny.

* Opalanie się w solarium nie jest dla każdego. Przede wszystkim nie wolno korzystać z solarium tuż po wszelkiego rodzaju zabiegach operacyjnych, gdyż skóra jest podrażniona, warto unikać tego typu opalania również po depilacji. Solarium nie jest również dla osób, które mają na ciele wyraźne i dużej wielkości znamiona. W takiej sytuacji lepiej wybrać się wcześniej na konsultację do dermatologa. Korzystania z solarium powinny również unikać kobiety, które w dni zaplanowanej wizyty mają miesiączkę.


red.

Komentarze (0)

Brak komentarzy

Skomentuj

Treść:
E-mail:

Dobre bo Nasze

Dobre Bo Nasze

Reklama

Reklama