7dni

Szukaj

Szukaj na stronie Tygodnika 7dni

07 listopada 2018

7 dni
(08.11.2018)
Z nami poradzisz sobie ze wszystkim!

Domowe sposoby na guza

Guzy zwykle nie są groźne, ale należy zachować czujność. Oto kilka skutecznych sposobów. Najpopularniejszym i najbardziej dostępnym jest przyłożenie zimnego przedmiotu (łyżka, woreczek z lodem, kostka lodu) do zbitego miejsca. Ma to na celu uśmierzenie bólu oraz zmniejszenie powstającego obrzęku. Przytrzymujemy przez kilka minut. 
Inny sposób to posmarowanie bolącego miejsca miodem, margaryną lub masłem. To pomaga guzowi szybciej się wchłonąć i stopuje jego powiększanie się. 
Bardzo skutecznym sposobem na pozbycie się guza jest użycie surowego jajka. Rozbijamy je i delikatnie odrywamy błonkę, którą znajdziemy przy skorupce. Używamy jej w taki sposób, że nakładamy ją od „mokrej” strony na guza i pozostawiamy jako specyficzny opatrunek.

Jak prać firanki?

By firanka była ozdobą naszego okna konieczna jest odpowiednia pielęgnacja i systematyczne jej pranie. Jak zatem prać taką tkaninę, aby jej nie zniszczyć? 
Wiele zależy od materiału. 
Firankę z tworzywa sztucznego takiego, jak nylon, tergal albo stylon, powinniśmy najpierw wytrzepać z kurzu, który się na niej zgromadził, a następnie zanurzyć ją w wannie z ciepłą wodą z dodatkiem mydła. Jeśli firanka mocno pożółkła, możemy dodać odrobinę wybielacza. Pod żadnym pozorem nie wolno firanki prać w automatycznej pralce, ponieważ z racji tego, że tkanina jest zbyt delikatna, może się zniszczyć. Nawet podczas prania ręcznego trzeba bardzo uważać i nie trzeć tkaniny zbyt mocno. Gdy firanka zostanie wyprana, trzeba ją dobrze wypłukać, używając do tego dużej ilości wody. Do ostatniego płukania możemy dodać trochę płynu do płukania tkanin, dzięki temu firanka nie będzie się elektryzować. Kiedy skończymy płukanie, nie wykręcajmy jej w rękach, tylko rozwieśmy nad wanną, aby sama ociekła z wody.
Firanki z lnu oraz bawełny pierze się podobnie, czyli również w cieplej wodzie z dodatkiem mydła, jednak do płukania należy dodać krochmalu ryżowego lub wody z gumą arabską. Oba specyfiki mają na celu usztywnienie tkaniny. Następnie należy je rozwiesić, by same wyschły. Gdy już wyschną trzeba je wyprasować, jednak pamiętajmy o tym, by nastawić żelazko na odpowiednią temperaturę.
Jeśli mamy kilka firanek do prania, możemy skorzystać ze specjalnych punktów pralni oraz prasowalni firanek.

Jak być menadżerem w swoim domu?

* Terapia szokowa. Jeżeli Twój partner lub dzieci uważają, że w domu jest mało pracy, a Ty nic nie robisz cały dzień, zastosuj terapię szokową. Rzeczywiście nie rób nic, całkowicie i absolutnie nic. Zobaczysz ich zdziwienie, gdy zorientują się jak bardzo wyręczasz ich w codziennych pracach i jak wiele spoczywa na Twojej głowie. Sterty niepozmywanych naczyń, brak obiadu, kurz na podłodze i brak czystych ubrań z pewnością przemówią im do rozumu.

* Ustal zakres obowiązków. Wspólnie zastanówcie się nad tym, co wymaga w domu zrobienia. Zrób listę tych rzeczy. Przygotuj tabelę, w której wypisane będą obowiązki oraz odpowiedzialne za nie osoby. Nawet małe dzieci bez problemu poradzą sobie z przynoszeniem brudnych ubrań do łazienki czy chowaniem zabawek na miejsce.

* Wymagaj od siebie i innych. Macie już ustalone obowiązki. Czas, aby się z nich wywiązywać. Zarówno Ty, jak i inni domownicy powinni wiedzieć, że przydzielona im część pracy jest ważna i ma duży wpływ na ogólną domową harmonię. Staraj się wypełniać swoje obowiązki jak najsumienniej i tego samego wymagaj od innych. Nie wyręczaj ich, nie wykonuj za nich ich części obowiązków. Jest to niewychowawcze i nie prowadzi do trwałej zmiany nawyków i zachowań. Stosuj żelazną konsekwencję.


red.

Komentarze (0)

Brak komentarzy

Skomentuj

Treść:
E-mail:

Dobre bo Nasze

Dobre Bo Nasze

Reklama

Reklama