7dni

Szukaj

Szukaj na stronie Tygodnika 7dni

24 października 2018

Ci ludzie będą nami rządzić przez najbliższe 5 lat

7 dni
Wybory samorządowe za nami. W większości miejscowości regionu częstochowskiego elektorat już wybrał swoich przedstawicieli u władzy. Znamy już nazwiska radnych wszystkich okolicznych gmin. Nie wszędzie jeszcze wyborcy dokonali wyboru burmistrzów i wójtów. W tych gminach mieszkańcy głosować będą w drugiej turze wyborów, zaplanowanej na 4 listopada.
Podajemy najnowsze informacje - kto już wybrany jest, a kto wybierany jeszcze będzie.

Na początek miasto Częstochowa. 
Już w sierpniu wieszczyliśmy na naszych łamach: „Może to zbyt daleko idące przypuszczenie, ale wynika z bacznej obserwacji lokalnej sceny politycznej: Krzysztof Matyjaszczyk zostanie ponownie prezydentem Częstochowy, tym razem na 5 lat i to już w pierwszej turze wyborów.”
Ta przepowiednia bynajmniej nie była wyrazem sympatii Tygodnika 7 dni do ekipy dotychczas rządzącej Częstochową, zwłaszcza że o grzechach prezydenta Krzysztofa Matyjaszczyka (SLD) i jego kolegów, piszemy w prawie każdym wydaniu gazety. Naprawdę nie trzeba być specjalnie bystrym, by dostrzec w działaniach niektórych konkurentów politycznych Matyjaszczyka, wielką niechęć do przejęcia władzy w Częstochowie. Dyletanctwo połączone z pychą i butą to kolejne przywary przeciwników lewicy. Częstochowskie SLD i sam Matyjaszczyk wcale nie są silni, bo wystarczy ich rzetelnie rozliczyć z tematów: miejskich szpitali, szkolnictwa, komunikacji, drogownictwa, spraw komunalnych, spółek miejskich etc. To przeciwnicy polityczni są słabi, a nie Matyjaszczyk silny.
To, co wiadome było wiele miesięcy temu, a mianowicie zwycięstwo „czerwonych”, potwierdził niedzielny wybór mieszkańców, którzy na przekór zdrowemu rozsądkowi po raz trzeci zagłosowali za Krzysztofem Matyjaszczykiem i SLD.  

Dokładną analizę przeprowadzimy w kolejnym numerze Tygodnika 7 dni.

Oto wyniki na prezydenta miasta Częstochowy:

Kandydaci na Prezydenta

Tomasz Jaskóła (Kukiz`15) – 5.235 głosów (5,27%)
Jacek Krawczyk (PO.Nowoczesna) – 2.814 (2,83%)
Marcin Maranda (Mieszkańcy Częstochowy) – 6.130 (6,17%)
Krzysztof Matyjaszczyk (SLD) – 59.347 (59,76%)
Marti Saczek (Otwarta Częstochowa) – 427 (0,43%)
Artur Warzocha (PiS) – 25.361 (25,54%)

Prezydentem został więc Krzysztof Matyjaszczyk (SLD).
Lewica ma również przewagę w radzie miasta. Bez problemu dogada się z Platformą Obywatelską i tym samym przegłosowuje wszystko, co się im wymarzy.

Oto wyniki na radnych miasta Częstochowy:

SLD - 12 radnych
PiS – 10 radnych
PO.Nowoczesna – 5 radnych
Wspólnie dla Częstochowy – 1 radnego

Okręg 1 – radni z dzielnic: Podjasnogórska, Stare Miasto, Śródmieście, Trzech Wieszczów. 
Ewa Lewandowska (SLD) – 1.144 głosy
Zbigniew Niesmaczny (SLD) – 2.002
Konrad Jarzyński (PiS) – 1.322
Katarzyna Jastrzębska (PiS) – 1.057
Łukasz Banaś (PO.Nowoczesna) – 1.166

Okręg 2 - radni z dzielnic: Częstochówka-Parkitka, Kiedrzyn, Tysiąclecie. 
Ryszard Szczuka (SLD) – 1.340 głosów
Zdzisław Wolski (SLD) – 2.874
Beata Struzik (PiS) – 824
Piotr Wrona (PiS) – 3.088
Przemysław Wrona (PO.Nowoczesna) – 1.508

Okręg 3 - radni z dzielnic: Mirów, Północ, Wyczerpy-Aniołów, Zawodzie-Dąbie. 

Małgorzata Iżyńska (SLD) – 1.852 głosy
Jarosław Marszałek (SLD) – 2.287
Artur Gawroński (PiS) – 2.724
Dorota Majer (PiS) – 576
Jolanta Urbańska (PO.Nowoczesna) – 1.361
Krystyna Stefańska (Wspólnie dla Częstochowy) – 1.670

Okręg 4 - radni z dzielnic: Ostatni Grosz, Raków, Wrzosowiak. 

Dariusz Kapinos (SLD) – 1.802
Krzysztof Matyjaszczyk (SLD) – 3.454 głosy
Emilia Skrzypczyńska (SLD) – 923
Tomasz Tyl (SLD) – 937
Piotr Kaliszewski (PiS) – 969
Monika Pohorecka (PiS) – 3.036
Jacek Krawczyk (PO.Nowoczesna) – 1.413

Okręg 5 - radni z dzielnic: Błeszno, Dźbów, Gnaszyn-Kawodrza, Grabówka, Lisiniec, Stradom. 
Ewelina Balt (SLD) – 1.808 głosów
Sebastian Trzeszkowski (SLD) – 1.455
Paweł Ruksza (PiS) – 2.225
Andrzej Sowa (PiS) – 1.270
Barbara Gieroń (PO.Nowoczesna) – 1.582

Wybory w powiecie częstochowskim wygrało PSL. Wszystko teraz zależy od przyszłych koalicji.

Oto wyniki do rady powiatu częstochowskiego:

PSL – 9 radnych
PiS – 8 radnych
Wspólnota Samorządowa Powiatu Częstochowskiego – 5 radnych
Porozumienie Dla Powiatu Częstochowskiego – 2 radnych
PO.Nowoczesna – 1 radnego

PSL
Grzegorz Dyner, Konopiska – 671 głosów
Marianna Dziura, Lelów (PSL) – 1.010
Adam Jaruga, Rudniki – 643
Henryk Kasiura, Koniecpol – 1.206
Andrzej Kubat, Własna – 1.129 
Bożena Lara, Karczewice – 541
Krzysztof Smela, Wierzchowisko – 2.079
Danuta Tomza, Pabianice – 526
Adam Wochal, Mykanów – 738

PiS
Maciej Janowski, Brzeziny Nowe – 766 głosów
Katarzyna Kapica, Kościelec – 1.447  
Robert Knysak, Cegielnia – 822
Magdalena Maciążka, Łojki – 940
Adam Markowski, Ponik – 1.004 
Elżbieta Łągiewka, Kłomnice – 903
Ignacy Palutek, Lubojna – 722
Edyta Wierzbińska, Koniecpol – 907 

Wspólnota Samorządowa Powiatu Częstochowskiego

Urszula Całusińska, Mstów – 606 głosów
Andrzej Goldsztajn, Kamienica Polska – 1.590 
Gwidon Jelonek, Koniecpol – 785 
Monika Kosielak, Olsztyn – 764.
Jan Miarzyński, Kłomnice – 1.091 

Porozumienie dla Powiatu Częstochowskiego
Mieczysław Chudzik, Aleksandria II – 1.207
Adam Marzyk, Słowik – 696

PO.Nowoczesna

Sebastian Cierpiał, Wyrazów – 742

W powiatach: częstochowskim, kłobuckim, myszkowskim tak naprawdę zbyt wielu zmian nie będzie.

Oto wyniki – powiat częstochowski:

Kruszyna 
Jadwiga Zawadzka, Widzów (ponownie) – 1.388 głosów (59,78%)
Porozumienie Wyborcze Jadwigi Zawadzkiej

Mykanów 
Dariusz Pomada, Borowno Kolonia (ponownie) – 3.727 głosów (51,63%)
Równość i Niezależność

Kłomnice 
Piotr Juszczyk, Kłomnice (ponownie) – 4.247 głosów (70,41%)
Komitet Piotra Juszczyka

Mstów 
Tomasz Gęsiarz, Wancerzów (ponownie) – 4.390 głosów (85,18%)
Zadbajmy o Przyszłość

Koniecpol 
Ryszard Suliga, Koniecpol (ponownie) – 2.893 głosów (68,82%)
Komitet Ryszarda Suligi

Przyrów 
Robert Nowak, Zarębice (ponownie) – 1.189 głosów (73,30%)
PSL

Lelów 
Krzysztof Molenda, Staromieście (ponownie) – 1.733 głosów (80,98%)
PSL

Starcza 
Wiesław Szymczyk, Łysiec(ponownie) – 990 głosów (62,82%)
PSL

Dąbrowa Zielona 
Maria Włodarczyk, Dąbrowa Zielona (ponownie) – 1.258 głosów (64,12%)
PSL

Olsztyn 
Tomasz Kucharski, Biskupice (ponownie) – 2.910 głosów (80,39%)
Razem dla Gminy Olsztyn

Do drugiej tury wyborów (04. listopada) przystąpią wyborcy z gmin powiatu częstochowskiego:

Janów 
Joanna Ścigaj, Piasek (ponownie) – 888 głosów (29,83%)
Komitet Joanny Ścigaj 
kontra 
Edward Moskalik, Janów – 1.167 głosów (39,20%)
Komitet Edwarda Moskalika

Poczesna 
Krzysztof Ujma, Huta Stara B (ponownie) – 3.040 głosów (49,62%)
PSL 
kontra 
Robert Chądzyński, Poczesna – 1.865 głosów (30,44%)
Przyjazna Gmina Poczesna

Kamienica Polska 
Iwona Lisek, Częstochowa – 883 głosów (32,13%)
Komitet Iwony Lisek 
kontra 
Adam Tajber, Kamienica Polska – 1.156 głosów (42,07%)
Przyjazna Gmina Kamienica Polska

Konopiska 

Jerzy Żurek, Rększowice 2299 głosów (45,03%) 
PO 
kontra 
Jerzy Socha, Konopiska 1653 głosów (32,37%)
Doświadczenie i Młodość

Blachownia 

Sylwia Szymańska, Blachownia (ponownie) – 2.925 głosów (48,60%)
Naturalnie Blachownia 
kontra 
Anetta Ujma, Częstochowa – 1.048 głosów (17,41%)
Wybierzmy Lepszą Przyszłość

Rędziny 

Paweł Militowski, Rudniki (ponownie) – 2.258 głosów (48,45%)
Komitet Pawła Militowskiego 
kontra 
Mariusz Spiechowicz, Rudniki – 1.529 głosów (32,81%)
Komitet Mariusza Spiechowicza

Oto wyniki – powiat kłobucki:

Lipie 
Bożena Wieloch, Lipie (ponownie) – 1.927 głosów (65,81%)
PSL

Krzepice 
Krystian Kotynia, Zajączki Drugie (ponownie) – 2.497 głosów (64,04%)
PSL

Opatów 
Bogdan Sośniak, Opatów (ponownie) – 1.726 głosów (60,20%)
Komitet Bogdana Sośniaka

Przystajń 
Henryk Mach, Przystajń (ponownie) – 2.096 głosów (87,81%)
Koalicja Samorządowa

Kłobuck 
Jerzy Zakrzewski, Łobodno (ponownie) – 6.987 głosów (72,02%)
Koalicja Samorządowa

Miedźno 
Piotr Derejczyk, Wapiennik (ponownie) – 1.958 głosów (57,91%)
Dobro Wspólne

Do drugiej tury wyborów (04. listopada) przystąpią wyborcy z gmin powiatu kłobuckiego:

Panki
 
Bogdan Praski, Panki (ponownie) – 728 głosów (31,90%)
PSL 
oraz 
Urszula Bujak, Praszczyki – 1.125 głosów (49,30%)
Razem dla Gminy Panki

Popów
Jan Kowalik, Zawady – 930 głosów (37,78%)
Razem dla Gminy Popów 
kontra 
Paweł Zatoń, Zawady – 784 głosów (25,95%)
Sprawiedliwa Gmina Popów

Wręczyca Wielka
Tomasz Osiński, Puszczew – 2.741 głosów (37,23%)
Unia Samorządowa Powiatu Kłobuckiego 
kontra 
Magdalena Pietrulewicz, Wręczyca Wielka – 1.859 głosów (25,25%)
Bliżej Ludzi Gminy Wręczyca Wielka

Oto wyniki – powiat myszkowski:

Poraj 

Katarzyna Kaźmierczak, Poraj – 2.561 głosów (52,19%)
Razem dla Gminy Poraj

Koziegłowy 
Jacek Ślęczka, Koziegłowy (ponownie) – 4.358 głosów (65,84%)
PiS

Żarki 
Klemens Podlejski, Żarki (ponownie) – 2.520 głosów (57,21%)
Niezależni Żarki

Do drugiej tury wyborów (04. listopada) przystąpią wyborcy z gmin powiatu myszkowskiego:

Myszków 

Włodzimierz Żak, Myszków (ponownie) – 4.710 głosów (34,50%)
PO 
kontra
Urszula Bauer, Myszków – 3.605 głosów (26,41%)
PiS

Niegowa 

Krzysztof Motyl, Dąbrowno – 1.276 głosów (36,55%)
Mała Ojczyzna - Gmina Niegowa 
kontra 
Mariusz Rembak, Niegowa – 811 głosów (23,23%)
Gmina dla Mieszkańców

W sejmiku województwa śląskiego, o który to bój zażarty toczył się do ostatniej chwili, najprawdopodobniej rządzić będzie koalicja Platformy Obywatelskiej, PSL i SLD, mimo że PiS wprowadził aż 22 radnych (na 45 mandatów). 

Oto wyniki – sejmiku województwa śląskiego:

PiS - 22 mandaty 
Koalicja Obywatelska - 20 mandatów
SLD - 2 mandaty 
PSL - 1 mandat 

Radni PiS 
Jadwiga Baczyńska – 6.514 głosów (2.34%)
Stanisław Baczyński – 15.169 (5.66%)
Piotr Bańka – 16.925 (7.65%)
Agnieszka Biegun – 6.963 (2.60%)
Jakub Chełstowski – 33.315 (12.73%)
Piotr Czarnynoga – 16.805 (6.42%)
Ewa Gawęda – 13.702 (5.03%)
Grzegorz Gaża – 12.995 (4.97%)
Dariusz Iskanin – 6.061 (3.03%)
Rafał Kandziora – 25.971 (13.00%)
Jan Kawulok – 43.371 (16.18%)
Julia Kloc-Kondracka – 18.298 (6.72%)
Beata Kocik – 26.389 (11.92 %)
Bartłomiej Kowalski – 9.666 (3.98%)
Józef Kubica – 9.440 (3.89%)
Maria Materla – 33.206 (11.92%)
Alina Nowak – 6.733 (3.37%)
Zbigniew Przedpełski – 25.372 (10.45%)
Michał Woś – 39.618 (14.55%)
Małgorzata Zarychta-Surówka – 6.804 (2.44%)
Jacek Świerkocki – 8.464 (3.11%)
Ewa Żak – 14.899 (5.56%)

Radni Koalicji Obywatelskiej 
Halina Bieda – 13.088 głosów (5.39%)
Renata Caban – 24.621 (10.14%)
Magdalena Cieślar – 6.614 (2.47%)
Lucyna Ekkert – 7.952 (3.28%)
Michał Gramatyka – 21.704 (8.30%)
Marek Gzik – 16.364 (6.74%)
Wojciech Kałuża – 25.109 (9.22%)
Maciej Kolon – 19.993 (10.01%)
Klaudiusz Komor – 34.902 (13.02%)
Dorota Konieczny-Simela – 10.384 (3.97%)
Marek Kopel – 12.090 (6.05%)
Urszula Koszutska – 8.558 (4.28%)
Mirosław Mazur – 12.235 (4.39%)
Andrzej Molin – 9.772 (3.65%)
Marta Salwierak – 15.556 (7.03%)
Wojciech Saługa – 42.676 (15.32%)
Henryk Siedlaczek – 16.332 (6.00%)
Katarzyna Stachowicz – 19.704 (7.07%)
Tadeusz Sławek – 31.632 (12.09%)
Grzegorz Wolnik – 10.914 (4.01%)

Radni SLD 
Marek Balt – 24.225 głosów (10.94%)
Rafał Porc – 11.488 (4.12%)

Radny PSL
Stanisław Gmitruk – 11.803 głosy (5.33%)


Renata R. Kluczna

Komentarze (1)

24 października 2018

Niektórzy z tych radnych kurzem pierdzą ze starości, ale nadal pchają się do koryta.


Skomentuj

Treść:
E-mail:

Dobre bo Nasze

Dobre Bo Nasze

Reklama

Reklama