7dni

Szukaj

Szukaj na stronie Tygodnika 7dni

17 października 2018

7 dni
(18.10.2018)
Z nami poradzisz sobie ze wszystkim!

Jak radzić sobie z przetłuszczającymi się włosami?                                                                    

Podstawą pielęgnacji włosów jest wiedza o tym, że to nie same włosy się przetłuszczają, ale skóra głowy. Wydziela ona serum, które następnie jest rozprowadzane po włosach za pomocą czesania lub dotykania i wówczas włosy zyskują wygląd przetłuszczonych. Powodem tego problemu mogą być zaburzenia hormonalne lub okres dojrzewania. Czasem jednak przetłuszczanie się włosów jest spowodowane złą pielęgnacją. Jeśli zmagamy się z takim problemem, powinniśmy przede wszystkim zadbać o odpowiedni szampon, czyli dostosowany do włosów przetłuszczających się oraz do częstego mycia. Do tego odżywka, która nie obciąża włosów. Przetłuszczające się włosy należy myć często, jednak najlepiej nie częściej niż co drugi dzień. Podczas mycia starajmy się nie używać zbyt gorącej wody, która pobudza wydzielanie serum. Myjmy włosy w temperaturze letniej, która dodatkowo sprawi, że po wysuszeniu będą lśniące. Wysoka temperatura jest również niewskazana podczas suszenia. W okresie wiosenno-letnim możemy włosy pozostawić same do całkowitego wyschnięcia, natomiast, gdy musimy je wysuszyć mechanicznie, starajmy się użyć suszarki z chłodnym strumieniem powietrza. Unikajmy też lokówek i prostownic. Co jakiś czas można stosować po myciu ziołowe płukanki. Taki napar możemy przygotować sami z własnych ziół. Jeśli jednak ich nie posiadamy, w aptece są do kupienia gotowe mikstury. Ponadto zmieńmy dietę, jeśli dotychczas nie należała ona do najzdrowszych. Trzeba jeść dużo warzyw i owoców oraz pić niegazowaną wodę mineralną. Jeżeli żadne z powyższych metod nie pomagają, poradźmy się dermatologa

Biegunka u psa

Właściciele psów dobrze wiedzą jak uciążliwe są dla czworonogów problemy z trawieniem. Z uwagi na słabo rozwinięty jeszcze system trawienny, biegunki częściej dopadają szczeniaki. Przyczyny mogą być różne. Do najczęstszych należą: nagła zmiana diety, zjedzenie czegoś nieodpowiedniego, zarobaczenie. Przedstawiamy kilka domowych sposobów na poradzenie sobie z rozwolnieniem u naszego pupila. Najważniejszą sprawą przy tego typu dolegliwościach jest stały dostęp psa do płynów, gdyż łatwo tu o odwodnienie. Do picia podawać można, oprócz wody, mocną czarną (oczywiście gorzką) herbatę, napar z kory dębu szypułkowego lub kopru włoskiego. Dobrym sposobem jest zwykła głodówka. Jeśli jednak widzimy błagalny wzrok naszego psa na sobie, można przyrządzić mu potrawkę w rozgotowanego ryżu i marchewki, a na drugi dzień dołączyć do niej chude mięso z kurczaka. Pomóc powinien także kleik z siemienia lnianego (zalewamy ziarna wodą, doprowadzamy do wrzenia, a następnie gotujemy przez 10 min). Szczeniakom podaje się kleik bez ziaren. Naszym pupilom można podawać także węgiel leczniczy, oczywiście przeliczając dawki na wagę psa. Ze specyfików dostępnych w aptece można podać popularną smectę. Pamiętajmy - w przypadku towarzyszących biegunce torsji, krwi w kale, gorączce, czy innych niepokojących objawach lub gdy biegunka utrzymuje się dłużej niż 3 dni, należy koniecznie udać się do weterynarza.

Jak czyścić przedmioty z brązu?

* Sok z cytryny. Aby brąz nabrał połysku, czyścimy go miękką szczoteczką do zębów, którą namaczamy w soku ze świeżo wyciśniętej cytryny. Następnie spłukujemy i osuszamy czyszczony przedmiot. Na sam koniec polerujemy brąz za pomocą miękkiej szmatki.

* Amoniak. Przedmiot z brązu polerujemy szmatką zamoczoną w wodzie z amoniakiem (8 kropli amoniaku na szklankę wody). Po wyczyszczeniu przedmiot płuczemy, suszymy i polerujemy.

* Zielony nalot. Usuwamy go za pomocą podgrzanego octu spirytusowego, do którego dodajemy sól.

* Ozdoby. Brąz złocony, który często zdobi ramy luster, obrazów oraz okucia mebli czyścimy szmatką, nawilżoną w ciepłym winie lub w płynie uzyskanym przez zmieszanie 1/2 szklanki octu z 2 łyżkami oliwy.


red.

Komentarze (0)

Brak komentarzy

Skomentuj

Treść:
E-mail:

Dobre bo Nasze

Dobre Bo Nasze

Reklama

Reklama