7dni

Szukaj

Szukaj na stronie Tygodnika 7dni

12 września 2018

7 dni
(13.09.2018)
Z nami poradzisz sobie ze wszystkim!

Jak przygotować się do grzybobrania? 

Wysyp grzybów w pełni. Jednak na wyprawę na grzyby warto się odpowiednio przygotować:
* Grzyby najlepiej rosną nocą, więc do lasu najlepiej wybrać się wczesnym rankiem, tym bardziej jeśli noc była deszczowa, możemy liczyć na owocne zbiory.

* Gdzie zbierać grzyby? Wytrawni grzybiarze mają swoje stałe miejsca. Początkującym grzybiarzom pozostaje uważne eksplorowanie ściółki leśnej. Grzyby często rosną pod brzozami, dębami i sosnami. Lasy sosnowo-dębowe uważa się za najbardziej obfitujące w borowiki i podgrzybki. Za to w sosnowym młodniku łatwo natkniemy się na maślaki. Koźlarze wolą osiki, brzozy i młode topole, natomiast kurki nie są zbyt wybredne i mogą rosnąć wszędzie.

* Jakie ubranie? Najlepiej na tzw. cebulkę. Ponieważ do lasu wybieramy się zwykle wczesnym rankiem, a temperatura w lesie jest zwykle znacznie niższa, niż w mieście, warto ubrać się ciepło. Przydadzą się też kalosze, ponieważ podłoże w lesie często bywa mokre. Nie zawadzi też spryskać się preparatem odstraszającym komary i kleszcze. Może się też przydać peleryna przeciwdeszczowa.

* Niezbędne akcesoria. Wiklinowy kosz to najlepszy pojemnik na grzyby. Plastikowe torby i wiadra mogą powodować zaparzanie się i psucie grzybów. Wówczas nawet w jadalnych gatunkach wytwarzają się substancje trujące i szkodliwe dla zdrowia. Scyzoryk lub mały nóż. Jeśli pasję do grzybów traktujesz bardziej poważnie, warto zaopatrzyć się w profesjonalny nóż do grzybów, który obiera, czyści, wyciąga ślimaki i mierzy „ochronny wymiar grzyba”. Grzyb przycinamy nożykiem tuż przy podstawie lub wykręcamy ze ściółki w całości, a dołek przykrywamy ziemią. Ważne, aby nie uszkodzić grzybni. Termos z herbatą i kanapki - jeśli planujemy dłuższą wyprawę.

* Atlas grzybów. Jeśli masz wątpliwości co do znalezionego grzyba, sprawdź go w atlasie. Jeżeli nadal nie jesteś pewien, skonsultuj zebrane grzyby z doświadczonym grzybiarzem.

* Telefon komórkowy, kompas lub GPS – gdy stracisz w lesie orientację. Jeśli jesteś w większej grupie, nie trać z nią kontaktu wzrokowego. 

* Jak rozpoznać trujące grzyby? Niestety nie ma na to prostego sposobu. Na pewno zostawiamy w lesie grzyby, które pod kapeluszem mają spód składający się z blaszek. Wśród nich jest wiele gatunków trujących. Nie zbieramy grzybów małych, bo są one jeszcze nierozwinięte i trudno stwierdzić, czy są jadalne. W ten sposób niezwykle często mylone są kanie z młodymi muchomorami sromotnikowymi. Starych grzybów też warto unikać, bo ich wygląd się zmienia i może wprowadzić nas w błąd. Ponadto fakt, że na grzybie żeruje np. ślimak nie świadczy o tym, że grzyb jest jadalny. Jego trucizna może podziałać na nas śmiertelnie. Nie należy również wierzyć starym przesądom, że ciemnienie cebuli czy czernienie srebrnej łyżki włożonej do potrawy z grzybów dowodzi, że są one gatunkami trującymi. Lepiej też zrezygnować z tzw. metody „na smak”. Między bajki należy włożyć również opinię, że gatunki trujące mają piekący smak, bo na przykład muchomor sromotnikowy ma smak słodki.

* Nie niszcz bezmyślnie grzybów trujących. Są one ważne dla leśnego ekosystemu, gdyż stanowią pokarm dla wielu zwierząt. Są też niezbędne do prawidłowego rozwoju niektórych roślin.


red.

Komentarze (0)

Brak komentarzy

Skomentuj

Treść:
E-mail:

Dobre bo Nasze

Dobre Bo Nasze

Reklama

Reklama