7dni

Szukaj

Szukaj na stronie Tygodnika 7dni

29 sierpnia 2018

Przedwyborcze who

7 dni
Wiemy już - z grubsza - kto w Częstochowie zamierza być kandydatem na prezydenta i radnego, i w związku z tym wystartować w wyborach samorządowych. Na tej podstawie można już dziś pokusić się o drobną analizę tego, jak wyglądała będzie lokalna scena polityczna zarówno przed, jak i po październikowych wyborach.
Czas na Partię Razem.

To, że wyborcy Partię Razem w ogóle zauważają jest zasługą jej charyzmatycznego lidera Adriana Zandberga. To on podczas pojedynku partyjnych liderów tuż przed wyborami do parlamentu w 2015 roku, stał się prawdziwą sensacją kampanii. Według wielu specjalistów zdecydowanie wówczas wygrał debatę, która dzięki niemu nabrała barw. Po tak wielkim sukcesie Adriana Zandberga, przede wszystkim medialnym, do Razem zaczęły „walić” tłumy, zwłaszcza ludzi młodych. 

Nie inaczej było w Częstochowie, chociaż obecny wynik członków nie powala – około 35 osób. Niewątpliwym autem częstochowskich struktur Razem jest... brak przeszłości, ani tej dobrej, ani złej – czysta karta. Młodym ludziom, pełnym jeszcze ideałów wydaje się, że mogą cały świat przewrócić do góry nogami, a co dopiero taką Częstochowę...

Niestety już na początku kampanii do samorządu zaliczyli drobną wpadkę. W marcu, podczas wizyty lidera Adriana Zandberga w Częstochowie ogłoszono, że Martin Saczek będzie jedynką częstochowskiej listy Razem do sejmiku śląskiego. Teraz okazuje się, że Martin Saczek owszem jest kandydatem, ale na prezydenta Częstochowy.

Teoretycznie Partia Razem powinna zagrozić SLD, ale brak silnych struktur, z góry skazuje ich na niepowodzenie. Jakiekolwiek koalicje – podobno mieli iść ręka w rękę z „Marandowcami” lub też w innej konfiguracji z Mieszkańcami Częstochowy i Platformą Obywatelską – nie są najszczęśliwszym pomysłem, bo szanse i tak są zerowe, przynajmniej jeśli chodzi o prezydenturę. Zakładając nawet, że ugrupowaniu Razem udałoby się jakimś cudem wprowadzić do rady miasta jednego czy dwóch radnych, to i tak potem będą musieli układać się z rządzącymi, co w przyszłości nie będzie mile przez wyborców widziane.
Członkowie lokalnej Partii Razem powinni więc uzbroić się w cierpliwość, bo może kiedyś, dzięki wytrwałości los da im polityczną szansę...
 
W kolejnym numerze przeanalizujemy pozostałe komitety wyborcze.

Informacje wyborcze w pigułce

Terminarz najbliższych wyborów samorządowych:

21.10. (niedziela) – pierwsza tura
4.11. (niedziela) – ewentualna druga tura
Wybory samorządowe będą odbywać się co 5 lat.
Obowiązywać będzie dwukadencyjność.
Elektorat wybiera tak zwaną władzę lokalną, czyli wójtów, burmistrzów, prezydentów, radnych gmin, powiatów i sejmiku wojewódzkiego.

Miasto Częstochowa wybierać będzie:
1 prezydenta
28 radnych
W wyborach powinno wziąć udział 178.902 osoby, uprawnione do głosowania.

Powiat częstochowski wybierać będzie:

2 burmistrzów
14 wójtów
265 radnych, w tym do rady powiatu
W wyborach powinno wziąć udział 110.965 osób, uprawnionych do głosowania.


Renata R. Kluczna

Komentarze (0)

Brak komentarzy

Skomentuj

Treść:
E-mail:

Dobre bo Nasze

Dobre Bo Nasze

Reklama

Reklama