7dni

Szukaj

Szukaj na stronie Tygodnika 7dni

13 lipca 2011

TOUR DE POLOGNE NA KWADRATACH

7 dni
W najbliższy piątek 8 lipca na placu przed Megasamem zostanie rozegrany Tour de Pologne w kapsle. Zaproponowana przez magistrat zabawa to przedsmak prawdziwego wyścigu.

Pokoleniu dzisiejszych trzydziestolatków i starszym nie trzeba tłumaczyć, o co chodzi w grze w kapsle. Wszyscy inni mogą dowiedzieć się tego w piątek. Na specjalnie przygotowanej na tę okazję trasie, będącej odwzorowaniem częstochowskiego odcinka tegorocznego Tour de Pologne, zostaną rozegrane zawody, które w ciekawy i przede wszystkim nietypowy sposób zapowiedzą czekające nas 1 sierpnia wydarzenie - honorowy start i trasę przejazdu kolumny wyścigu przez Częstochowę. Początek zabawy w samo południe, zakończenie o godz. 16. Swój udział w wydarzeniu zapowiedzieli znani częstochowscy sportowcy. Gościem specjalnym  piątkowej imprezy będzie Lech Piasecki – kolarskie mistrz świata, dziś dyrektora sportowego Tour de Pologne. Na zabawę zaprasza Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji.
Dla tych, którzy gry w kapsle nie znają, a lubią rywalizację i zjawią się na „Kwadratach” by podjąć walkę, przedstawiamy zasady gry. Zawodnik przystępuje do gry ze swoim kapslem (organizatorzy zapewniają wszelkie materiały do wykonania własnego kapsla). W jednej kolejce zawodnik uderza kapsel trzy raz. Zawodnicy startują według ustalonej przed wyścigiem kolejności. Tor trasy wyznaczają linie. Po wypadnięciu kapsla poza linię, kapsel wraca na miejsce, z którego został uderzony. Kapsel można przesunąć na trasie prostopadle do niej. Technika uderzania jest dowolna, (palcami prawej lub lewej ręki). Wszystkie kwestie sporne rozstrzygają organizatorzy. W sprincie o wygranej decyduje jak najmniejsza liczba uderzeń. Zawody są rozgrywane w dwóch kategoriach: wyścig indywidualny i sprint indywidualny.
68. Tour de Pologne rozpocznie się 31 lipca. Drugi z siedmiu etapów wystartuje w naszym mieście. Kolarze wyruszą 1 sierpnia z III Alei Najświętszej Maryi Panny. Następnie przejadą  ulicami: Popiełuszki, Szajnowicza-Iwanowa, Dekabrystów, alejami: Armii Krajowej, Kościuszki, Wolności, Niepodległości, Wojska Polskiego - aż do ul. Bugajskiej, gdzie zaplanowano start ostry. Trasa etapu Częstochowa-Dąbrowa Górnicza długości blisko 160 km wiodła będzie w dużej mierze przez tereny północnej części Jury Krakowsko-Częstochowskiej.
Ostatnia impreza kolarska o tak wysokiej randze gościła w Częstochowie w latach 50. ubiegłego wieku. To doskonała promocja dla miasta. Jako jeden z etapów trasy tegorocznego wyścigu Częstochowa pojawi się w kampanii promocyjnej Tour de Pologne oraz relacjach z wyścigu. Udział w tym wydarzeniu będzie kosztować miasto około 100 tys. zł.
Częstochowianie jak zwykle są w tym temacie podzieleni. Jedni na imprezę czekają, inni narzekają – że w mieście są pilniejsze potrzeby, na ulicach dziury, a w magistralnej kasie tez niezbyt ciekawie. Co by jednak nie mówić – Tour de Pologne to światowej klasy wydarzenie, a my będziemy jego częścią. Dlatego emocje lepiej zachować na 1 sierpnia.


red.

Komentarze (0)

Brak komentarzy

Skomentuj

Treść:
E-mail:

Dobre bo Nasze

Dobre Bo Nasze

Reklama

Reklama