7dni

Szukaj

Szukaj na stronie Tygodnika 7dni

10 sierpnia 2018

Czyżby znowu miały wzrosnąć ceny za wywóz śmieci?

Czyżby znowu miały wzrosnąć ceny za wywóz śmieci?

7 dni
Firma „Wywóz Nieczystości Oraz Przewóz Ładunków Wiesław Strach” Zwróciła się do naszej redakcji z prośbą o interwencję w sprawie drastycznych podwyżek opłat za śmieci przekazywane na regionalne wysypisko Częstochowskiego Przedsiębiorstwa Komunalnego w Sobuczynie, które wejdą w życie od 1 września bieżącego roku.

Firma „Strach” zauważa, że opłaty za przyjmowanie odpadów wzrosły już o ponad 40 proc. w stosunku do cen z początku roku. Jej zdaniem brak umiaru w ustalaniu wysokości stawek powoduje szaleńczy wzrost kosztów obsługi gmin z naszego regionu w zakresie obowiązku utrzymania porządku. Obecnie ciężar tych kosztów, wywołanych lawinowymi podwyżkami cen, przyjęli na siebie przedsiębiorcy wywożący nieczystości. Firma „Strach” wyjaśnia, że obecnie firmy świadczą jeszcze usługi po cenach ustalonych wedle procedur dotyczących zamówień publicznych. Podmioty te w ofertach przetargowych nie były w stanie przewidzieć ilości i rozmiarów podwyżek związanych z przyjmowaniem odpadów. W konsekwencji nastąpił widoczny i powszechny zanik rentowności usług zbierania odpadów, a przedsiębiorcy działający na rynku śmieciowym zaczęli odnotowywać straty.

Zdaniem firmy „Strach” nieuniknioną konsekwencją podwyżek cen będzie ostatecznie przeniesienie kosztów na właścicieli nieruchomości, poprzez znaczne podwyższenie opłat za odbiór odpadów od mieszkańców. Ci przedsiębiorcy, którzy zdołają przetrwać zwiększone obciążenia i utrzymają się na rynku, startując do kolejnych przetargów, niewątpliwie uwzględnią podwyższone koszty, co odbije się na wysokości cen. Tym samym gminy, zdaniem podmiotów wywożących nieczystości, zostaną niejako zmuszone do wprowadzenia wyższych opłat, ponieważ same nie będą w stanie pokryć kosztów, zwłaszcza, że koszty zagospodarowania odpadów powinny ponosić ci, którzy je wytwarzają, czyli mieszkańcy i właściciele nieruchomości.

Firma „Strach” podkreśla też, że pomimo faktu, iż umowy nie zawierają uregulowań dotyczących jakichkolwiek obostrzeń odnośnie możliwości wprowadzania podwyżek cen, to sam wzrost stawek za przyjmowanie odpadów winien być każdorazowo oparty o realne i istotne podstawy.

Stąd firma „Strach” za zasadne uznaje nagłośnienie tego problemu przez poinformowanie o nim mediów oraz wójtów, burmistrzów, prezydentów miast, jak i posłów na Sejm RP, których zadaniem jest dbanie o interesy społeczności.


red.

Komentarze (3)

17 sierpnia 2018

ile wynpszą średne wynagrodzenia w CZPK Sobuczyna pod 7000 zł ?


15 sierpnia 2018

podwyżki na sobuczynie były? Były !


13 sierpnia 2018

Pan Strach najzwyczajnie dba o swój interes. Jak mu nie pasują opłaty w Sobuczynie to odebrane śmieci niech wywozi na inne wysypisko


Skomentuj

Treść:
E-mail:

Dobre bo Nasze

Dobre Bo Nasze

Reklama

Reklama