7dni

Szukaj

Szukaj na stronie Tygodnika 7dni

11 lipca 2018

7 dni
(12.07.2018)
Z nami poradzisz sobie ze wszystkim!

1. O czym pamiętać jadąc do Egiptu

Egipt to bardzo popularny kierunek wyjazdu na wakacje. Jeżeli jedziemy tam po raz pierwszy, należy wiedzieć o kilku ważnych rzeczach:

* Na lotnisku musisz zakupić wizę za 15 dolarów.

* Nie pij wody z kranu. W Egipcie woda z kranu zdecydowanie nie nadaje się do picia. Woda z kranu to też świeże, wilgotne owoce w restauracji i lód w napojach - zamawiaj zatem napoje bez lodu. Woda mineralna, która w szklance nie ląduje prosto z butelki, też jest podejrzana.

* Płucz usta i myj owoce w wodzie pitnej, nie z kranu. W wielu hotelach woda pitna jest za darmo - dostaje się codziennie butelkę. Zaleca się używanie takiej wody do płukania ust przy myciu zębów, a nie wody z kranu. W takiej wodzie (ewentualnie przegotowanej) zaleca się także myć owoce.

* Nie jedz niczego z niepewnego źródła. Podobnie jak z wodą, tak i jedzenie jest niepewne - nieumyte owoce, jedzenie kupione na targach itp.

* W razie dolegliwości zakup Antilan. Jest to lokalny lek na dolegliwości żołądkowe (polskie nie zawsze działają na tamtejsze bakterie), kosztuje kilka dolarów, cena oczywiście podlega negocjacji. 

* Weź ze sobą dolary, w tym drobne na napiwki. Wszędzie można płacić w dolarach. Do tego Egipcjanie bardzo chętnie przyjmują napiwki (bakszysz) i należy im je dawać, żeby być dobrze traktowanym. Dolar w zupełności wystarczy.

* Nie kupuj egipskiej waluty lub wydaj całą na miejscu. W Egipcie obowiązuje funt egipski (1 LE = 100 piastrów). Nie opłaca się wywozić lokalnej waluty, bo nigdzie poza Egiptem nie uda się jej wymienić. A chcąc przed wyjazdem wymienić z powrotem na dolary, można dużo stracić.

* Cenę za przejazd taksówką ustalaj dokładnie zanim wsiądziesz. Ustal cenę, walutę i - jeżeli jedziesz z kimś - czy cena jest za osobę czy za wszystkich. Oczywiście targuj się.

* Nie wolno wywozić rafy, piasku, skór itp. Jest to traktowane jako wywóz (kradzież) dóbr naturalnych kraju i karalne.

* Zabierz krem z wysokim filtrem.

* Panowie nie spuszczajcie kobiet z oczu! Kobiety powinny być przygotowane na nagabywanie, nawet bardzo nachalne i nieprzyjemne, zwłaszcza na ulicy. Nie należy wdawać się w rozmowy, nie dawać się nigdzie zaprowadzić (lub raczej zaciągnąć) choćby nie wiem co.

2. Domowy sposób zmniejszeni potliwości stóp 

Pomaga regularne moczenie stóp w naparach ziołowych. Dobrze sprawdza się rozmaryn, kora dębu, skrzyp polny, łopian czy pokrzywa. Taki zabieg powinien trwać ok. 15 minut, po czym należy dokładnie wysuszyć stopy.


red.

Komentarze (0)

Brak komentarzy

Skomentuj

Treść:
E-mail:

Dobre bo Nasze

Dobre Bo Nasze

Reklama

Reklama