7dni

Szukaj

Szukaj na stronie Tygodnika 7dni

27 czerwca 2018

Zapominane miejsce - plac Pamięci Narodowej

7 dni
Jeden z naszych Czytelników, podczas ostatniego Podziemnego Salonu Prasowego 7 dni, zwrócił nam uwagę na fatalny stan placu Pamięci Narodowej, na to m.in., że płytki chodnikowe ruszają się, a część z nich jest ukruszona, sam pomnik natomiast jest brudny i zniszczony.

O plac zapytaliśmy urząd miasta Częstochowy. Nasze pytania były inspirowane licznymi skargami mieszkańców, którzy twierdzą, że plac Pamięci Narodowej – mimo drobnych napraw – jest lekceważonym przez miasto miejscem. Magistrat przesłał odpowiedzi:
 
- Kto jest właścicielem placu Pamięci Narodowej, u zbiegu ulic Nowowiejskiego, Sobieskiego i Śląskiej?
- Jeżeli chodzi o zadania miasta, np. do zadań Wydziału Kultury, Promocji i Sportu UM należy utrzymanie pomnika Poległym w Obronie Ojczyzny, który znajduje się na Placu Pamięci Narodowej i zadanie to jest realizowane na bieżąco.

- Czy plac generuje jakiekolwiek koszty, jeśli tak to jakie?

Brak odpowiedzi.

- Kiedy plac poddawany był jakimkolwiek remontom?
(Prosimy o szczegółowe podanie zakresu robót oraz kosztów z tym związanych).
- Corocznie pomnik poddawany jest czyszczeniu, konserwacji i drobnym naprawom wynikającym ze zniszczeń powodowanych m.in. przez młodzież jeżdżącą w tym miejscu na rowerach i deskorolkach etc. Dla przykładu w 2018 r. z budżetu Wydziału KPS wyasygnowana zostanie kwota ponad 27,5 tys. zł na utrzymanie i remont pomników, w tym ponad 7 tys. zł  na konserwację i naprawy pomnika Poległym w Obronie Ojczyzny.

- Czy miasto rozważa gruntowny remont placu?

- Jeżeli chodzi o większy remont czy przebudowę Placu, miasto realizowało w ostatnim czasie oraz zamierza realizować pilniejsze inwestycje, związane z rewitalizacją przestrzeni publicznych np. w ścisłym centrum miasta. W ostatnim roku przebudowany został plac Orląt Lwowskich, miasto planuje też m.in. inwestycję na Starym Rynku. Plac Pamięci Narodowej jest miejscem ważnym i na pewno w jakiejś perspektywie czasowej wymaga bardziej gruntownej modernizacji, ale miasto może realizować zadania rewitalizacyjne i inwestycyjne w takim zakresie, na jaki pozwalają środki, którymi aktualnie dysponuje.

- Czy zdaniem urzędu miasta, obecny stan Placu Pamięci Narodowej jest taki, na jaki zasługuje ranga tego typu miejsca?

Brak odpowiedzi.


red.

Komentarze (2)

29 czerwca 2018

Miasto zainteresuje się problemem kiedy jakiś komuch połamie sobie szczękę podczas "odchodów" 1 Maja.


28 czerwca 2018

Panie Matyjaszczyk, ten milion przepłacony za łącznik między ul.Skłodowskiej i Śląskiej. Starczyłoby na renowację pomnika i jego otoczenia.Przepłacił Pan inwestycje,bo zbliżały się wybory i trzeba było prężyć cherlawą pierś przed fleszami cyfrówek.


Skomentuj

Treść:
E-mail:

Dobre bo Nasze

Dobre Bo Nasze

Reklama

Reklama