7dni

Szukaj

Szukaj na stronie Tygodnika 7dni

21 lutego 2018

Czym się szczyci Straż Miejska?

7 dni
Przeciwników częstochowskiej Straży Miejskiej wśród mieszkańców naszego miasta, nie brakuje. Co i rusz pojawiają się głosy, że powinna być zlikwidowana, bo jest niepotrzebna. 
Ten negatywny wizerunek służby utrzymywania porządku publicznego i bezpieczeństwa ludzi starają się zmienić, podając do publicznej wiadomości raport ze swoich całorocznych osiągnięć. 
Czy wykaz przeprowadzonych działań przekona mieszkańców do Straży Miejskiej? 
Czy częstochowianie uznają, że działania te idą we właściwym kierunku? 

W 2017 roku częstochowska Straż Miejska interweniowała łącznie 45.449 razy. Część działań została podjęta w związku ze zgłoszeniami od mieszkańców. Dyżurni Straży Miejskiej odebrali 21.392 telefonicznych zgłoszeń od mieszkańców, co stanowi prawie połowę wyjazdów. Interwencji podjętych w związku z pracą miejskiego monitoringu było 2.385.

Funkcjonariusze częstochowskiej Straży Miejskiej w 2017 roku zastosowali 31.514 pouczeń, ostrzeżeń lub innych środków oddziaływania wychowawczego. Ponadto wypisano 7.348 mandatów i wszczęto 1.718 postępowań o podejrzenie popełnienia wykroczenia. Średnio na 4 interwencje, jedna kończyła się mandatem.

Spośród ponad 21 tys. telefonicznych zgłoszeń, najwięcej dotyczyło zakłócania spokoju i porządku publicznego (8.530 przypadków).

Policji przekazano 285 spraw. Ponadto strażnicy doprowadzili do izby wytrzeźwień OPOPA lub do miejsca zamieszkania 2.695 osób. 1.486 osób doprowadzono do przytuliska lub wezwano Pogotowie Ratunkowe.

W ramach realizacji ustawowych obowiązków na terenie miasta zabezpieczono 212 imprez publicznych, zgromadzeń, uroczystości patriotycznych i religijnych. Podczas zabezpieczania szczytu pielgrzymkowego strażnicy miejscy podjęli 1.246 interwencji.

W 2017 roku częstochowska Straż Miejska przeprowadziła łącznie 44 spotkania w ramach działań profilaktyczno-edukacyjnych w szkołach, przedszkolach i placówkach opieki pozaszkolnej, w tym 42 spotkania z dziećmi i młodzieżą oraz 2 spotkania z seniorami. Wzięły w nich udział 3.823 osoby, w tym 3.753 dzieci i młodzieży. Tematy prowadzonych zajęć: „Chemiczna regulacja uczuć – zagrożenia i pułapki”, „Odpowiedzialność prawna nieletnich”, „Nie reagujesz – akceptujesz”, „Alkohol i inne używki – drogą donikąd”, „Bezpieczne wakacje 2017”, „Bezpieczna droga do szkoły”, „Stop przemocy w szkole”, „Cyberprzemoc”, „Kampania Białych Serc”, „Smog truje – dbaj o środowisko”, „Bezpieczna jazda na rowerze”, „Krucha wyobraźnia to kalectwo”.

Ponadto strażnicy miejscy przeprowadzili szereg akcji prewencyjnych, w wyniku których podjęli 2.784 interwencji: m.in.: „Bezpieczny weekend”, „Bezpieczny parking i osiedle”, „Bezpieczna Częstochowa” „Bezpieczna dzielnica”, „Dni Częstochowy”, „Alkostop”, „Juwenalia”, „Frytka Off”, „Hip Hop Elements”, „Dni Samorządu”, „Bezpieczne Ferie”, „Bezpieczne Wakacje”.

W trakcie swojej pracy funkcjonariusze Straży Miejskiej zlokalizowali i przekazali odpowiednim instytucjom 2.525 przypadków poważniejszych technicznych usterek i nieprawidłowości w funkcjonowaniu urządzeń użyteczności publicznej i innych (np. braki w oświetleniu, dziury w chodnikach, złamania drzew, niedrożne kanały etc.). Strażnicy zabezpieczyli też 33 miejsca przestępstw, katastrof lub innych podobnych zdarzeń albo miejsc zagrożonych takim zdarzeniem.

W 2017 roku strażnicy miejscy uczestniczyli w 14 spotkaniach Rad Dzielnic.

***
I kto teraz powie, że częstochowska Straż Miejska jest niepotrzebna...?


red.

Komentarze (0)

Brak komentarzy

Skomentuj

Treść:
E-mail:

Dobre bo Nasze

Dobre Bo Nasze

Reklama

Reklama