7dni

Szukaj

Szukaj na stronie Tygodnika 7dni

24 stycznia 2018

7 dni
(25.01.2018)
Z nami poradzisz sobie ze wszystkim!

Jak odśnieżać nawierzchnie wokół domu, aby ich nie uszkodzić?

Zima, mrozy i opady śniegu to przede wszystkim usuwanie śniegu i lodu z podjazdu, tarasu, schodów wejściowych czy balkonu. Podczas tych czynności można niestety trwale uszkodzić nawierzchnie. Bez względu na to, z czego wykonane są nawierzchnie wokół domu, należy przygotować odpowiednie narzędzia i preparaty, niezbędne do ich pielęgnacji. 

Sposób obchodzenia się z nawierzchniami podczas zimy w znacznym stopniu zależy od wykorzystanych materiałów. Drewniane nawierzchnie na tarasie wymagają szczególnej ostrożności, dlatego warto poddać je impregnacji, a przy odśnieżaniu szczególnie uważać na zarysowania. Odpowiedniego zabezpieczenia wymaga też kostka brukowa. Już na etapie jej wyboru należy wziąć pod uwagę klasę mrozoodporności. Najlepiej, jeśli jest oznaczona klasą 3D. 

Pod śniegiem często zalega lód, co stwarza niebezpieczeństwo. Jednak dużym błędem jest posypywanie nawierzchni solą. Powoduje ona nie tylko korozję, przyczynia się do powstawania osadu na butach, ale i uszkadza nawierzchnie. W roztapiającym się śniegu powstaje roztwór soli, który w przypadku betonu wnika w jego strukturę i ponownie zamarza, co może powodować niszczenie nawierzchni od środka. 
Zamiast soli można używać piasku, jednak najlepszym rozwiązaniem jest wykorzystanie tzw. materiałów uszorstkowiających, tj. np. drobnoziarnisty grys.
Wybór narzędzi do odśnieżania wydaje się sprawą bardzo prostą. Warto jednak dokładnie przemyśleć, jaki sprzęt wybrać. Niewielką ilość śniegu wystarczy usuwać przy pomocy gruboziarnistej szczotki. 
Kiedy jednak opady są intensywniejsze - najwygodniej posłużyć się odpowiednią łopatą. Dla nawierzchni wykończonych płytkami ogrodowymi najlepszym wyborem będzie taka, która posiada plastikową szuflę. Narzędzia wykonane z tworzyw sztucznych są lekkie i tanie, jednak zdecydowanie mniej wytrzymałe. Kiedy decydujemy się na łopatę aluminiową lub stalową - koniecznie zwróćmy uwagę, czy posiada ona zakończenie, np. w postaci gumowej nakładki, która uchroni przed zarysowaniami. Bezpiecznym rozwiązaniem dla posadzki będą także łopaty na kółkach, które pozwalają wygodnie i szybko zgarniać śnieg z dużych powierzchni, bez ryzyka uszkodzeń. 
Na rynku dostępne są także innowacyjne odkurzacze śniegowe, zamiatarki czy wielofunkcyjne maszyny elektryczne i spalinowe, służące do usuwania grubszej warstwy śniegu.


red.

Komentarze (0)

Brak komentarzy

Skomentuj

Treść:
E-mail:

Dobre bo Nasze

Dobre Bo Nasze

Reklama

Reklama