7dni

Szukaj

Szukaj na stronie Tygodnika 7dni

17 stycznia 2018

7 dni
(18.01.2018)
Z nami poradzisz sobie ze wszystkim!

1. Jak wyczyścić płytę indukcyjną po kipiącym mleku?

Do tego celu należy używać miękką gąbkę, delikatny ręcznik kuchenny, specjalną skrobaczkę, płyn do naczyń i ocet. Płyty indukcyjnej nie wolno szorować żadnym drapakiem, a nawet ostrą gąbką. W ten sposób można uszkodzić powierzchnię płyty. Najlepiej do tego celu użyć bardzo delikatną, miękką gąbkę. Do tak delikatnych powierzchni nie używajmy wybielających i gęstych mleczek. Z powodzeniem natomiast można użyć płynu do naczyń. Wlej środek na zwilżoną gąbkę i wyczyść płytę. 
Do usunięcia zacieków po kipiącym mleku na płycie indukcyjnej można zastosować ocet. Wystarczy rozcieńczyć go w ciepłej wodzie i delikatnie rozprowadzić po plamach. Po chwili należy płytę wyczyścić delikatną gąbką i osuszyć miękkim ręcznikiem papierowym.

2. Jak prać buty trekkingowe?

Nie należy ich prać w pralce, bo skóra i materiał mogą popękać, a klejone elementy ulec osłabieniu. Buty trekkingowe z największej warstwy błota i piasku czyścimy delikatną, nylonową szczoteczką. Do mycia zabrudzeń, których nie da się wyczyścić na sucho, używamy wody z mydłem i miękkiej ściereczki. Wkładki i sznurowadła wyjmujemy i myjemy oddzielnie. Dokładne mycie wkładek po każdej wyprawie ochroni buty przed zarazkami i grzybami. Na koniec płuczemy buty pod bieżącą wodą, uważając, żeby nie zamoczyć wnętrza butów. 
Jeśli nie ma możliwości wymycia butów trekkingowych, zabrudzenia wyczyścić można za pomocą specjalnych środków czyszczących, np. w sprayu. Po spryskaniu nimi butów wystarczy przetrzeć je miękką szmatką. Buty trekkingowe i w ogóle obuwie sportowe suszymy w temperaturze pokojowej. Unikajmy bezpośrednich źródeł ciepła, bo zbyt wysoka temperatura może spowodować uszkodzenia materiału i zmniejszenie właściwości wodoodpornych. Z tego samego powodu nie należy ustawiać butów w silnie nasłonecznionym miejscu. Żeby przyspieszyć wysychanie obuwia sportowego, można włożyć do butów zgniecione kawałki gazet. Kiedy papier zrobi się wilgotny, wystarczy wymienić go na nowy. 
Buty trekkingowe powinno się impregnować po każdym czyszczeniu, bo impregnat chroni materiał przed przesiąkaniem wody. Środki te zabezpieczają też szwy, które są szczególnie podatne na przepuszczanie wilgoci. Impregnat dobierać należy do rodzaju materiału, z którego uszyte są buty.


red.

Komentarze (0)

Brak komentarzy

Skomentuj

Treść:
E-mail:

Dobre bo Nasze

Dobre Bo Nasze

Reklama

Reklama