7dni

Szukaj

Szukaj na stronie Tygodnika 7dni

10 listopada 2017

WĘDKARZ: Pilica – Łąki Henrykowskie

WĘDKARZ: Pilica – Łąki Henrykowskie

7 dni
Chciałbym dziś przedstawić Czytelnikom, bardzo ciekawe łowisko na rzece Pilicy, które znajduje się tuż za Tomaszowem Mazowieckim. Pilica na tym odcinku jest pod opieką Okręgu Piotrków Trybunalski, z którym nasz Okręg ma bezpłatne porozumienie.

Na miejsce wędkowania z Częstochowy jest 120 kilometrów, odległość tą jednak pokonuje się bardzo szybko, jadąc trasą DK1 i S8. Czas podróży trwa do 1,5 godziny w zależności od ruchu na drodze. Każdy, kto posiada nawigację to doprowadzi ona nas na miejsce, wystarczy, że wpisze się Tomaszów Mazowiecki ul. Henrykowska. Przedłużeniem tej ulicy wjeżdżamy w Łąki Henrykowskie i jesteśmy nad rzeką. 

Pilica w tym rejonie, meandruje tworząc głębokie zakola i rynny. Dno rzeki jest w większości żwirowate i piaszczyste. W rzece jest sporo roślinności zanurzonej, która zapewnia kryjówki rybom. Gdy po jednej stronie jest wysoki brzeg z drugiej strony jest płaski łagodnie, wchodzący do wody. Dużym ułatwieniem dla wędkarzy jest droga wzdłuż rzeki, ciągnąca się przez kilka kilometrów aż do lasu gdzie rzeka skręca ostro w prawo. Z tego miejsca widać już most w miejscowości Spała. 

Co do wędkowania to każdy wędkarz znajdzie coś dla siebie. Miłośnicy „przepływanki spławikowej” w zasadzie, co kilkanaście metrów mają doskonałe stanowiska, które sprawdzą się również przy metodzie gruntowej. Duże zakola, gdzie głębokość wody ma kilka metrów, nadają się do wędkowania nocnego. Przykosy, zwalone drzewa i głazy, wystające z wody to raj dla spinningistów. 

W tym rejonie występuje szeroka gama ryb. Podczas dwóch wypraw i to, gdy ryby specjalnie nie żerowały, udało mi się złowić kilkanaście gatunków. Można tam złowić: świnki, brzany, klenie, jazie, leszcze, płocie, krąpie, jelce, okonie, szczupaki, sandacze, węgorze i sumy. Udało mi się złowić również gatunek chroniony, babkę piaskową, występowanie tej ryby świadczy o czystości wody. 

Każdemu, kto lubi wędkowanie na rzece polecam to łowisko. Przypominam tylko, że każdy, kto się tam wybiera musi pobrać zezwolenie na Okręg Piotrkowski i zapoznać się z obowiązującymi tam zasadami wędkowania.


Tekst i zdjęcia: RSA

Komentarze (0)

Brak komentarzy

Skomentuj

Treść:
E-mail:

Dobre bo Nasze

Dobre Bo Nasze

Reklama

Reklama