7dni

Szukaj

Szukaj na stronie Tygodnika 7dni

13 września 2017

7 dni
(14. września 2017)
Z nami poradzisz sobie ze wszystkim.

1. Czym wyczyścić zaśniedziałe srebro?
Należy przygotować: duże naczynie (min. 2 litry bądź większe) z tworzywa sztucznego bądź szkła (nigdy z metalu!), folię aluminiową, ciepłą wodę z kranu lub (dla lepszego efektu) destylowaną, sól kuchenną (5 łyżeczek soli na 1litr roztworu). Przygotowanie: Wyłożone (podwójnie) od wewnątrz folią aluminiową naczynie napełniamy do połowy wrzącą wodą (w proporcji 1 litr wody na 2-litrowe naczynie). Wsypujemy 5 łyżeczek soli i dokładnie mieszamy. Srebrny przedmiot lub plater należy uprzednio przemyć zwykłą wodą z mydłem. Po umyciu zanurzamy go w naczyniu z przygotowanym roztworem solnym i pozostawiamy w kąpieli (w zależności od stopnia zaśniedzenia) od kilkunastu minut do kilku godzin. Ponieważ proces postępuje bardzo „agresywnie”, możemy w trakcie obserwować stopień oczyszczenia srebrnego przedmiotu. Ważne, by nie wrzucać na raz do roztworu wszystkich srebrnych przedmiotów do wyczyszczenia – ich zbyt duża ilość osłabi proces. Należy też wymienić roztwór i folię aluminiową w momencie, kiedy przestanie wypełniać swoją funkcję.                        

2. Jak rozciągnąć skórzane buty?
Jeżeli różnica w rozmiarze jest niewielka, należy założyć grube skarpety i włożyć nogę w obuwie. Skarpeta powinna być grubsza, ale nie na tyle, by uniemożliwić wciśnięcie stopy w pantofel. Następnie bierzemy suszarkę do włosów, włączamy najwyższą moc i owiewamy ciepłym powietrzem, półkolistym i zmiennym ruchem najciaśniejsze miejsca obuwia. Staramy się przy tym nie trzymać gorącego nawiewu dłużej w jednym miejscu, gdyż (jeśli obuwie nie jest szyte) możemy spowodować odklejenie się podeszwy. Jednorazowo nagrzewamy obuwie suszarką nie dłużej niż 2-3 minuty. Następnie, nie wyjmując stopy w skarpecie z obuwia, starajmy się pochodzić w rozgrzanym bucie po domu. Po kilku minutach, gdy obuwie ostygnie, powtarzamy czynność z suszarką i ponownie chodzimy w obuwiu. 

3. Jak wyczyścić rzepy?
Szorstką stronę rzepa najlepiej wyszczotkować gęstym grzebieniem. Do wyczyszczenia gładkiej strony potrzebna będzie porządna taśma klejąca. Kawałek taśmy przyklejamy na rzep i energicznym ruchem odrywamy razem z zanieczyszczeniami. 
Innym sposobem na pozbycie się brudu z rzepów jest kilkukrotne przejechanie tępą stroną noża po szorstkiej stronie rzepa. Pamiętajmy, by za każdym razem zapinać rzepy na ubraniach i butach. W ten sposób zapobiegniemy przyczepianiu się do nich zanieczyszczeń.


red.

Komentarze (0)

Brak komentarzy

Skomentuj

Treść:
E-mail:

Dobre bo Nasze

Dobre Bo Nasze

Reklama

Reklama