7dni

Szukaj

Szukaj na stronie Tygodnika 7dni

11 września 2017

Lekarze zamiast leczyć siedzą w dokumentach. Na badanie mają 4 minuty

7 dni
Z 20 minut wizyty u lekarza aż 16 to czynności organizacyjne, a tylko niecałe 4 minuty to czas na zbadanie i rozmowę z pacjentem. Lekarze więcej czasu poświęcają na przygotowanie się do wizyty i uzupełnienie dokumentacji niż na diagnostykę - pokazał raport „E-zdrowie oczami Polaków”.

W badaniach zapytano Polaków, ile podczas typowej wizyty zajmują lekarzowi czynności organizacyjne związane z obsługą danych pojedynczego pacjenta. Badanie pokazało, że szukanie historii choroby zajmuje lekarzowi 3,86 min, wypisywanie recept 4,01 min, wypisywanie zwolnień 4,09 min, a uzupełnianie danych osobowych ponad 4 min.

72% ankietowanych uważa, że wypełnianie dokumentacji medycznej pochłania lekarzom za dużo czasu. W grupie wiekowej 50+ uważa tak aż 76,8% badanych. Według ankietowanych, lekarz podczas przeciętnej wizyty poświęca ponad 16 minut na czynności organizacyjne. Przy założeniu, że wizyta trwa 20 minut, lekarzowi zostają nieco ponad 3 minuty na zbadanie pacjenta.

- Podczas wizyty lekarskiej, niestety, większość czasu poświęca się na czynności administracyjne: na przegląd dotychczasowej dokumentacji medycznej, na opisanie wizyty, na wystawianie recept, zwolnień i zaleceń dla pacjenta. Mniejszą część czasu mamy na badanie, rozmowę z pacjentem. Niestety, pacjent może mieć wrażenie, że za mało czasu poświęcamy jemu i jego problemowi, a większość czasu siedzimy w dokumentach, piszemy, tracimy kontakt wzrokowy i przez to wychodzi on z gabinetu nieusatysfakcjonowany - wyjaśnia jeden z kardiologów i dodaje: - Lekarzowi na pewno ułatwiłby pracę szybki dostęp do wcześniejszej dokumentacji o poprzednich chorobach, stosowanych lekach. Powinno to być przejrzyście napisane, tak, żebyśmy nie musieli wertować kartek i odszukiwać tych informacji.

59% badanych twierdzi, że wprowadzenie rejestracji on-line na refundowane wizyty byłoby atrakcyjnym rozwiązaniem. 57% ankietowanych wskazało zintegrowany system przechowujący informacje o pacjencie jako użyteczny i potrzebny. Niemal 75% osób chciałoby otrzymywać receptę lub zwolnienie drogą elektroniczną np. poprzez e-mail.
Użycie oprogramowania do prowadzenia praktyki lekarskiej pozwoliłoby zdecydowanie skrócić czas potrzebny na wypisywanie dokumentów, przeglądanie starej dokumentacji medycznej. W ten sposób lekarz miałby więcej czasu dla pacjenta. Dzięki oprogramowaniu lekarz może automatycznie wypisywać recepty na leki stałe i ma możliwość przeglądania starych dokumentów i w ten sposób mieć więcej czasu na badanie pacjenta.

Należy mieć nadzieję, że nasi ustawodawcy zauważą problem i zaproponują rozwiązania, dzięki którym lekarze zyskają więcej czasu na wnikliwa rozmowę z pacjentem i dokładne zbadanie go.


red.

Komentarze (0)

Brak komentarzy

Skomentuj

Treść:
E-mail:

Dobre bo Nasze

Dobre Bo Nasze

Reklama

Reklama