7dni

Szukaj

Szukaj na stronie Tygodnika 7dni

09 sierpnia 2017

Mieszkańcy chcą nazwać ulicę po swojemu

7 dni
Członkowie Fanpage „Dzielnica Stradom w Częstochowie” wystosowali do prezydenta miasta Krzysztofa Matyjaszczyka (SLD) oraz do radnych: Zdzisława Wolskiego (SLD), Jerzego Nowakowskiego (PiS) i Jacka Krawczyka (PO) list, w którym wnioskują o nadanie nazwy powstającej ulicy (przedłużenie alei Bohaterów Monte Cassino) – ulicą Stradomską. 
„Ufamy, że to działanie, które ma na celu dobro wspólne i jest inicjowane oddolnie bez udziału struktur państwowych ani samorządowych, lecz w ramach obowiązującego prawa, spotka się z aprobatą Prezydenta i Radnych Miasta Częstochowy.” - czytamy w piśmie.

Zdaniem inicjatorów, ulica Stradomska byłaby pierwszą w województwie śląskim, a trzecia w Polsce, po Krakowie i Warszawie.

Najistotniejszym argumentem jest lokalizacja. Łączna powierzchnia Dzielnicy Stradom liczy 11.522.237 m.kw, na których przebywa ok. 11.500 mieszkańców. W granicy Dzielnicy Stradom znajduje się: rzeka Stradomka, przedsiębiorstwo z branży włókienniczej Stradom S.A. oraz Klub Sportowy „Stradom”, który powstał w 1934 roku. 

Poza tym – co powinno dać władzom miasta do myślenia – inicjatorzy przeprowadzili ankietę, z której wynika, iż 89 proc. respondentów wypowiedziało się „za” nadaniem nazwy – ulica Stradomska – nowo budowanej drodze. 
Decyzja o tym, jaką nazwę będzie nosiła nowa ulica, podejmą uchwałą radni miasta Częstochowy.

Rys historyczny dla ciekawych
Miasto Częstochowa składa się z 20 dzielnic, w tym Dzielnicy Stradom, która graniczy z dzielnicami: Gnaszyn-Kawodrza, Dźbów, Błeszno, Ostatni Grosz, Trzech Wieszczów, Śródmieście, Stare Miasto i Podjasnogórska.
Zapiski podają, że w 1531 r przy ujściu Konopki do Stradomki na stawie nazywanym Królewskim /wiadomość na podstawie rewizji/ znajdował się młyn królewski. Młyn ten dzierżawił Piotr Szlapa - mieszczanin częstochowski. Młyn miał 4 koła: 2 mączne, jedno foluszowe i jedno słodowe. Młynarz pobierał trzecią część przemiału, do zamku oddawał 60 korcy mąki żytniej na potrzeby grodu. Wykarmiał rocznie 2 wieprze oraz utrzymywał w porządku groble.

Pierwsze zapiski o Stradomiu znajdują się w dokumentach z 1593 r., kiedy to podstarości olsztyński Krzysztof Stradomski odkupił wójtostwo od miasta w widłach rzek Stradomki i Konopki. Ponieważ Krzysztof Stradomski wywodził się ze Stradomia pod Krakowem /dzisiaj nazwa krakowskiej dzielnicy/, stąd źródłosłów tego nazwiska. 
Wójtostwo zostało potwierdzone aktem królewskim w 1594 roku, gdzie nabył intromisję do majętności. Stradomski był świetnym administratorem między innymi jego zasługą było rozgraniczenie dóbr wójtowskich od gruntów Dźbowa. W wyniku działalności Stradomskiego obszar, którym rządził, zaczął się szybko rozwijać gospodarczo tak, że już w pierwszych latach XVII wieku w tym rejonie powstało osiedle zwane od 1601 – 1602 r. Stradomiem. Również i rzeka przepływająca przez Stradom uzyskała pośrednio nazwę od nazwiska i osady. 

W 1624 roku Stradomski sprzedał wójtostwo Stanisławowi Czermińskiemu, który rzadko przebywał w Częstochowie a zastępował go Ścibor Bogusławski. 

Nie wiadomo dokładnie, w którym roku Czermiński wyzbył się wójtostwa na rzecz Piotra Pawła Próchnickiego. Wiemy jednak, że następcą Próchnickiego był Aleksander Bełdowski turkczaszy królewski, który kupił wójtostwo w 1658 r. 

W XVII w Stradom został włączony do parafii częstochowskiej, która już w XVIII w była jedną z najludniejszych parafii dekanatu lwowskiego.

Źródło: Adrian Skrzypczak (założyciel i administrator Fanpage Dzielnica Stradom w Częstochowie) 


red.

Komentarze (2)

11 sierpnia 2017

Wspomnę też o promocji Miasta i Dzielnicy "Nadanie nazwy ulica Stradomska ma charakter symboliczny, a co najważniejsze promocyjny. W tym miejscu należy przypomnieć, że w Polsce są tylko dwie drogi o takiej nazwie: w Krakowie (1881r. droga zabytkowa) i w Warszawie (1967r.). Na czym polegać będzie promocja Dzielnicy Stradom poprzez nadanie nazwy ulica Stradomska? Ulica Stradomska w Krakowie jest jedną z najczęściej wyszukiwanych ulic w Polsce. Po wpisaniu hasła Stradomska we wszystkich wyszukiwarkach internetowych jak i nawigacjach samochodowych prócz Krakowa i Warszawy będzie się wyświetlać Częstochowa, a po drugie zostanie stworzone hasło „ulica Stradomska w Częstochowie” na stronie Wikipedii z odnośnikami do Częstochowy, Dzielnicy, Klubu Sportowego, itp." Pozdrawiam redakcję


09 sierpnia 2017

Tablica powinna mieć imię marka b. wybitnej osobistości regionu częstochowskiego.


Skomentuj

Treść:
E-mail:

Dobre bo Nasze

Dobre Bo Nasze

Reklama

Reklama