7dni

Szukaj

Szukaj na stronie Tygodnika 7dni

26 czerwca 2017

Kolejny świetny film Kasprzaka, tym razem o Częstochowie w lata 50. XX wieku

7 dni
Film dokumentalny „Częstochowa lata 50. XX wieku” to kolejna część z cyklu filmów o Częstochowie, zrealizowanych przez Krzysztofa Kasprzaka. Wcześniej mogliśmy zobaczyć miasto w latach 60., 70., 80. i 90. 

Tym razem zobaczymy budowę stalowni Huty im. Bolesława Bieruta, powstanie osiedla robotniczego przy al. Pokoju, przyjazd pierwszego pociągu elektrycznego na częstochowski dworzec oraz początki komunikacji autobusowej MPK i oddanie do użytku pierwszej linii tramwajowej. W filmie jest mowa o rozbudowie Politechniki Częstochowskiej. Pokazano też lotnisko w Rudnikach. Nie brakuje obrazków z Jasnej Góry, gdzie w 1956 r. odbyło się uroczyste złożenie Jasnogórskich Ślubów Narodu w obecności około miliona wiernych. Autorem tekstu ślubowania był prymas Stefan Wyszyński więziony w tamtym czasie w Komańczy.

Zobaczymy również jak  w latach 50. częstochowianie odpoczywali latem i zimą. Będą informacje sportowe oraz ze świata kultury i sztuki. 
Cała seria filmów „Częstochowa lat...” jest opowiedziana w ciekawy sposób. Pozwala powrócić do minionych lat, a dla młodego pokolenia jest lekcją historii miasta i okolic.


red.

Komentarze (0)

Brak komentarzy

Skomentuj

Treść:
E-mail:

Dobre bo Nasze

Dobre Bo Nasze

Reklama

Reklama