7dni

Szukaj

Szukaj na stronie Tygodnika 7dni

21 czerwca 2017

Śląskie biura podróży zadłużone na 838 tys. zł. Są wśród nich trzy częstochowskie biura

Śląskie biura podróży zadłużone na 838 tys. zł. Są wśród nich trzy częstochowskie biura

7 dni
Sprawdź je, zanim wykupisz wakacyjną ofertę!

W bazie Biura Informacji Gospodarczej znajdują się informacje na temat 238 biur podróży i organizatorów wypoczynku. Wszystkie z nich posiadają aż 366 niespłaconych zobowiązań na łączną kwotę 3,5 mln zł. Najwięcej zadłużonych firm znajdziemy w województwie mazowieckim – aż 48. Ich zadłużenie łącznie wynosi 605 tys. zł. W tym niechlubnym rankingu kolejne miejsca zajmuje Śląsk z 30 touroperatorami, których zadłużenie wynosi 838 tys. zł. Dla częstochowian istotna jest wiedza na temat rodzimych operatorów turystycznych. W bazie BIG znajdują się informacje o zadłużeniu 3 biur podróży z Częstochowy. Każde z nich ma 1 wpis negatywny, a łączna kwota zadłużenia wynosi – co prawda niewiele, bo ponad 26 tys. zł, ale już powinna dawać do myślenia.

Rekordzistą wśród najbardziej zadłużonych biur podróży w Polsce, jest przedsiębiorstwo z województwa łódzkiego. Jego zaległości sięgają 312 tys. zł. Najmniej zagrożonych upadkiem biur podróży jest na ziemi lubuskiej. Jest tam tylko jedno biuro podróży z długiem i jest winne wierzycielowi zaledwie 1 tys. zł.
- Niezależnie od tego, czy wybieramy się na urlop całą rodziną, czy wysyłamy nasze dzieci na wakacyjne obozy sportowe lub kolonie - aby uniknąć kłopotów związanych np. z upadłością firmy organizującej wypoczynek, powinniśmy wcześniej sprawdzić jej wiarygodność płatniczą w biurze informacji gospodarczej. To właśnie kondycja płatnicza organizatora jest pierwszym, niezwykle ważnym wskaźnikiem jego płynności finansowej i wypłacalności. Wciąż nie każda osoba wie, że może, a wręcz powinna sprawdzić biuro podróży zanim pojedzie na wypoczynek – mówi Edyta Szymczak, prezes zarządu ERIF BIG S.A.

Poza sprawdzeniem wiarygodności płatniczej biur podróży, warto też sprawdzić je w Centralnej Ewidencji Organizatorów Turystyki i Pośredników Turystycznych. Można też skontaktować się ze śląskim urzędem marszałkowskim, by upewnić się, że organizator wyjazdu posiada wpis do rejestru organizatorów turystyki. Z kolei wypoczynek dzieci i młodzieży powinien każdorazowo zostać zgłoszony w Kuratorium Oświaty.

Co możemy zrobić, kiedy biuro podróży upadnie?
Warto przed podpisaniem umowy dotyczącej wypoczynku poprosić o wgląd do umowy ubezpieczenia lub gwarancji organizatora turystycznego i zwrócić uwagę, jaka jest kwota zabezpieczenia finansowego. Z chwilą ogłoszenia upadłości biuro podróży ma obowiązek zapewnienia transportu wszystkim uczestnikom wycieczki lub innego wyjazdu. Jeśli dany operator turystyczny jest niewypłacalny, poszkodowani mogą zwrócić się po pomoc do marszałka województwa śląskiego. Organizator jest zobowiązany do zwrócenia poniesionych kosztów nie tylko osobom, które już wyjechały na wycieczkę lub wczasy, ale również tym, które wpłaciły część lub całą sumę pieniędzy na pokrycie kosztów udziału w imprezie, a jeszcze nie wyjechały.

Tabela przestawia tytuły prawne, z powodu których biura podróży z Częstochowy zostały dopisane do BIG


Renata R. Kluczna

Komentarze (0)

Brak komentarzy

Skomentuj

Treść:
E-mail:

Dobre bo Nasze

Dobre Bo Nasze

Reklama

Reklama