7dni

Szukaj

Szukaj na stronie Tygodnika 7dni

01 kwietnia 2011

Za późno na zmiany na Błesznie

7 dni
Na nic się zdały protesty mieszkańców Błeszna. Jest już za późno na zmianę trasy nowo powstającej linii tramwajowej.

Od kilku miesięcy ponad trzystu mieszkańców dzielnicy Błeszno domaga się korekty planów budowy linii tramwajowej w dzielnicy Błeszno. Podejmując protest wiedzieli, że nie powstrzymają realizacji inwestycji, która ruszyła w sierpniu br., ale domagali się wprowadzenia zmian. Mieszkańcy Błeszna chcą  poprowadzenia torowiska południową stroną ulicy Jesiennej do skrzyżowania z ul. Bohaterów Katynia i przeprowadzenia ukośnie przez to skrzyżowanie. Sugerowane korekty są jednak na tyle duże, że ich wprowadzenie wiązałoby się z koniecznością zmiany pozwolenia na budowę. Urząd Marszałkowski, który decyduje o unijnych dotacjach (a te stanowią 85 proc. z 60 mln zł, które pochłonie 4,5  kilometrowy odcinek linii tramwajowej) nie przewiduje zmian w projekcie. Jako argument powołuje się na dyrektywy unijne, w myśl których zmiany w projekcie nie mogą przekraczać 10 procent zatwierdzonych planów. Żądania mieszkańców Błeszna ten pułap przekraczają. Urzędnicy przypominają także, że plan inwestycji był prezentowany i konsultowany z mieszkańcami i tego typu sprzeciwy wówczas się nie pojawiły. Potwierdza to  przewodniczący Rady Miasta Marek Balt, który zarzuca mieszkańcom Błeszna brak poparcia, gdy podczas poprzedniej kadencji ubiegał się o wprowadzenie korekty w projekcie budowy nowej linii tramwajowej.
W ul. Orkana wykonano prace przy uzbrojeniu podziemnym, na ukończeniu są prace przy układaniu krawężników i chodników, wykonano oświetlenie, spawane są szyny tramwajowe. W ul. Jesiennej - na odcinku do ulicy Bienia - gotowe jest już uzbrojenie podziemne, wykonano przebudowę jezdni, oświetlenie na torowisku, ułożono szyny na podkładach betonowych. Na pozostałym odcinku trwa przebudowa uzbrojenia podziemnego, budowa torowiska. W ul. Rakowskiej i Limanowskiego trwa przebudowa uzbrojenia podziemnego, budowa stacji zasilania.
Jeszcze w tym roku będzie gotowa ulica Orkana z torowiskiem. Prace prowadzone są także na ulicach 11 Listopada i Jesiennej. Następny etap to ul. Jagiellońska, Limanowskiego, Bienia, Rakowska. Zakończenie projektu nastąpi w 2012 roku.


AK

Komentarze (0)

Brak komentarzy

Skomentuj

Treść:
E-mail:

Dobre bo Nasze

Dobre Bo Nasze

Reklama

Reklama