7dni

Szukaj

Szukaj na stronie Tygodnika 7dni

21 grudnia 2016

Kalendarz imienin - do 31. grudnia

Kalendarz imienin - do 31. grudnia

7 dni
Wszystkim solenizantom najlepsze życzenia od "7 dni".
22.XII.
– Honoraty, Zenona
23.XII. – Sławomira, Wiktorii
24.XII. – Adama, Ewy
25.XII. – Anastazji, Eugenii
26.XII. – Dionizego, Szczepana
27.XII. – Jana, Żanety
28.XII. - Antoniego, Teofila
29.XII. – Tomasza, Dominika
30.XII. – Eugeniusza, Sabiny
31.XII. – Sylwestra, Melanii

Ewa - to imię pochodzenia hebrajskiego, od słów hajja (być) lub hawwa (wzięta od męża albo dająca życie). Według Biblii jest to imię pierwszej kobiety stworzonej z żebra Adama. Przypuszcza się również, że może ono pochodzić od imienia najwyższej bogini przedhebrajskich mieszkańców Kanaanu. W dawnych czasach imię to było źle widziane – ciążył na nim grzech pramatki Ewy, która złamała zakaz Boży. Ewa to odpowiedzialna i rozsądna kobieta, która posiada naturę pełną czułości i miłości. Poświęca się w każdej pracy. Jest zdecydowaną realistką o wzniosłych ideałach. Najczęściej kieruje się dobrem innych i najważniejsza jest dla niej radość dawania. Ceni sobie swoją nietykalność, czy czasami wręcz samotność. Jest przy tym dość skryta i zdarza jej się zamykać w sobie. Nie lubi narzucać się ludziom. To wierna i prawdziwa przyjaciółka. 
Zdrobnienia: Ewcia, Ewka, Ewunia, Ewusia. 
Znane imienniczki: Ewa Bem – piosenkarka, Ewa Demarczyk – piosenkarka, Ewa Szykulska – aktorka, Ewa Wiśniewska – aktorka.

Imię - Adam pochodzi z wielu źródeł: z języka hebrajskiego adam (ludzie) lub adhamah (ziemia), sumeryjskiego ada-mu (mój ojciec), akadyjskiego ad-mu (stworzony, zrodzony, dziecko) lub arabskiego adama (łączyć się). Najczęściej przyjęte jest znaczenie biblijne: pierwszy człowiek stworzony przez Boga. Adam to mężczyzna zdyscyplinowany i poważny. Posiada raczej sztywne i konserwatywne poglądy. W życiu stawia na niezależność, konkrety oraz prostotę. Skrupulatnie wszystko planuje i wykonuje powierzone mu zadania. Na nim można polegać, choć nie zawsze można się z nim dogadać. Oszczędny w słowach, woli działać. Jest słowny, oddany, pomocny, a przede wszystkim szalony, czym nierzadko zdumiewa swych przyjaciół i bliskich. Gdy tylko może zapomnieć o sztywnych regułach, staje się uroczym kawalarzem. W związku - czuły i delikatny. 
Zdrobnienia: Adamek, Adasiek, Adaś. 
Znani imiennicy: Adam Asnyk (1838-1897) – poeta, Adam Hanuszkiewicz (ur.1924) – aktor i reżyser teatralny, Adam Mickiewicz (1798-1855) – wieszcz narodowy.


red.

Komentarze (0)

Brak komentarzy

Skomentuj

Treść:
E-mail:

Dobre bo Nasze

Dobre Bo Nasze

Reklama

Reklama