7dni

Szukaj

Szukaj na stronie Tygodnika 7dni

12 października 2016

LIST CZYTELNIKA: Żal serce ściska, patrząc na Zespół Parkowo-Pałacowy w Koniecpolu

7 dni
„Droga redakcjo,
Zwracamy się do Was z prośbą związaną z funkcjonowaniem Zespołu Parkowo-Pałacowego w Koniecpolu (powiat częstochowski, województwo śląskie). Jeszcze do niedawna obiekt ten był dumą dla mieszkańców Koniecpola, zachwycały się nim osoby goszczące nasze miasto. 

Obiekt pierwotnie wybudowany w XIX wieku zniszczono w czasie działań wojennych (w trakcie II wojny światowe)j. W latach 50-tych XX wieku odbudowany z ruin przez dyrekcję oraz pracowników Koniecpolskich Zakładów Płyt Pilśniowych, pełnił rolę Domu Kultury, skupiając w swoim zasięgu sferę: kultury, sportu i rekreacji. W pałacu mieściła się biblioteka z salą kinową, klubo-kawiarnią, modelarnią. Siedzibę miały tutaj także sekcje i stowarzyszenia kulturalno- sportowe. Nieopodal Pałacu znajdował się hotel z basenem oraz park z amfiteatrem tętniący życiem w porze wiosenno-letniej. Całość stanowiła najpiękniejszy tego typu kompleks w okolicy kilkudziesięciu kilometrów od Koniecpola (zachwycali się nim włodarze i oficjele miast znacznie większych od naszego). 
W 2012 roku obiekt po batalii sądowej odzyskali spadkobiercy rodu Potockich, którzy w 2015 roku sprzedali go prywatnemu inwestorowi. W ubiegłym roku na terenie kompleksu funkcjonował hotel z basenem, obecnie całość stoi pusta i niszczeje. 
Żal serce ściska, patrząc na to, jak obecnie wygląda  przepiękny niegdyś Dom Kultury wraz z całym otoczeniem. 

Pytanie nasze brzmi następująco:
jaka przyszłość czeka Zespół Parkowo-Pałacowy w Koniecpolu?
Obiekt ma prywatnego właściciela, ale ten kompletnie nic nie robi na terenie obiektu, pozostawiając go na pastwę losu (chodzą pogłoski, iż właściciel planuje się pozbyć pałacu). 
Jakie są poczynania i zamiary władz samorządowych miasta Koniecpola wobec Pałacu? 
Wprawdzie miasto nie jest obecnie jego właścicielem, ale w sytuacji zbycia obiektu przez prywatnego inwestora być może należało by rozważyć wejście w jego posiadanie, w taki czy inny sposób. Kompleks jeszcze nie tak dawno skupiał całą sferę kultury, sportu i rekreacji w jednym miejscu - w Koniecpolu lepszego miejsca nie ma i nie będzie.
Być może należało by na nowo urządzić Dom Kultury w należnym mu miejscu?
 
Droga redakcjo prosimy Was o zajęcie się naszą sprawą, sporządzając artykuł na wyżej przedstawiony temat, za wszelką pomoc z Waszej strony dziękujemy serdecznie. 
Mieszkańcy”.

Redakcja Tygodnika „7 dni” zwróciła się z pytaniami do magistratu w Koniecpolu z prośbą o zajęcie stanowiska w sprawie Zespołu Parkowo-Pałacowego. 
Nasze pytania, pozostały bez odpowiedzi.


Renata R. Kluczna

Komentarze (1)

15 października 2016

Brak komentarzy ? to najlepszy komentarz. A brak odpowiedzi dla pytających to dno gleby.


Skomentuj

Treść:
E-mail:

Dobre bo Nasze

Dobre Bo Nasze

Reklama

Reklama