7dni

Szukaj

Szukaj na stronie Tygodnika 7dni

05 października 2016

„Jurą” będzie rządził prezes dwóch spółdzielni

7 dni
Spółdzielnia Mieszkaniowa „Jura” ma nowego prezesa

Pod koniec czerwca mieszkańcy Spółdzielni Mieszkaniowej „Jura” w Częstochowie dowiedzieli się, że spółka Skarbu Państwa RFG S.A. zlecił komornikowi egzekucję przeciwko ich spółdzielni. Lokatorzy dostali pismo, żeby zamiast do spółdzielni wszelkie opłaty kierować na konto komornika, który przesyłał je do RFG. Wielu mieszkańcom puściły nerwy, czego konsekwencją było bardzo burzliwe Walne Zgromadzenie i wybór nowych władz spółdzielni. Zadłużenie względem RFG to nie jedyny problem „Jury”. Grunty, na których stoją bloki spółdzielni nie należą do niej, tylko do RFG. 
O tym, jak zamierza uporać się z problemami, zapytaliśmy nowego prezesa „Jury” - Tadeusza Koćwina.

- Ja jestem prezesem Blachowni, to jest moja macierzysta spółdzielnia. Spółdzielnia w Blachowni jest „wyprowadzona”, wystarczy ją tylko nadzorować i nie zepsuć tego co jest. 
W spółdzielni „Jura” jestem na razie na rok. Praca dla dwóch spółdzielni nie będzie stanowiła problemu.
Rada Nadzorcza Spółdzielni „Jura” zleciła mi konkretne zadania: uregulowanie spraw z RFG oraz zmiany w strukturach organizacyjnych spółdzielni.
W tej chwili naszym głównym zadaniem jest windykacja, windykacja i jeszcze raz windykacja. Na dzień dzisiejszy zadłużenie lokatorów wobec spółdzielni wynosi około 800 tysięcy złotych. Musimy te pieniądze odzyskać. Nie ma przyzwolenia, by inni spółdzielcy finansowali tych, co nie płacą. 
Mam świadomość, że uregulowanie spraw z RFG to trudne zadanie, które mnie czeka. Zamierzam negocjować także w Warszawie o możliwościach nieodpłatnego przekazania gruntów na rzecz spółdzielni. Obecnie RFG żąda za grunty półtora miliona złotych. Mieszkańców spółdzielni „Jura” nie stać na ich wykupienie. 
Drugim zaleceniem Rady Nadzorczej spółdzielni „Jura” jest zmiana struktur organizacyjnych spółdzielni. Już dokonałem kilku zmian. W spółdzielni dotychczas pracowało 12 osób – uważam, że to jest zdecydowanie za dużo. To właśnie przez takie działania, spółdzielcy ponosili wysokie koszty administracji, a z kolei zbyt mało płacili na fundusz remontowy.
W przyszłości zamierzam wystąpić do Banku Gospodarstwa Krajowego o kredyt na modernizacje budynków spółdzielni.
Wszyscy pytają, co dalej: proszę dać mi pół roku i dopiero rozliczać mnie z efektów mojej pracy.
Pyta mnie pani, jak to się stało, że prezes z Blachowni został prezesem w Częstochowie...? Jedna z mieszkanek w mojej spółdzielni ma znajomych mieszkających w spółdzielni „Jura”. Zapytano mnie czy mógłbym służyć radą. To było tuż przed ostatnim Walnym Zgromadzeniem. Ponieważ był problem z wynajęciem sali, do spotkania mieszkańców spółdzielni doszło w kościele, oczywiście za zgodą księdza. Potem ludzie podchodzili do mnie i pytali, czy nie podjąłbym się zarządzania „Jurą”. Zgodziłem się – mówi nowy prezes.

Prócz prezesa, zmianę zaliczyła Rada Nadzorcza spółdzielni „Jura”. Z pracą musiało się też pożegnać kilku pracowników administracji. Dla mieszkańców najważniejszą sprawą są jednak grunty pod blokami. Dopóki spółdzielnia nie stanie się ich właścicielem, nikt nie uznana zmiany zarządu „Jury” za, dobrą zmianę.


Renata R. Kluczna

Komentarze (6)

08 października 2016

ciekawski pokaż jakie to inwestycje nie trafione ma prezes Koćwin w Blachowni?? Chociaż jedną wskaż!!!!!!??? Blablać każdy potrafi....


07 października 2016

W Śródmiejskiej jest prezydentowa od Krzyśka,to chyba wystarczy.


07 października 2016

Przydałby się w Śródmiejskiej.


06 października 2016

A co z nie trafionymi inwestycjami prezesa Koćwina w Blachowni,czy prezes się pochwali?


06 października 2016

Mieszkańcy Jury skazani są na łaskę RFG zarządzanego przez PiS-lamistów prezesa Matyszczaka i wiceprezesa Sokołowskiego. Wiec mieszkańców spółdzielni pod siedzibą posła Giżyńskiego mógłby pomóc negocjacjom !


05 października 2016

Fachowiec, jeden z lepszych menedżerów na rynku, potrafi zrobić coś z niczego...


Skomentuj

Treść:
E-mail:

Dobre bo Nasze

Dobre Bo Nasze

Reklama

Reklama