7dni

Szukaj

Szukaj na stronie Tygodnika 7dni

07 września 2016

Jak łączyć studia z pracą?

7 dni
Studia to czas, kiedy jesteśmy już „całkiem dorośli” i wielu z nas pragnie się usamodzielnić, także finansowo. Obecnie panuje powszechne przekonanie, że praca w okresie studiów znacznie ułatwi uzyskanie stałego zatrudnienia już po ich zakończeniu. Studenci decydują się na łączenie pracy z nauką w nadziei, że opłaci im się to w przyszłym życiu zawodowym. Również pracodawcy wymagają teraz więcej od kandydatów do pracy. Nie wystarczy już posiadanie dyplomu, aby dostać dobrą posadę. Liczy się zdobyte doświadczenie zawodowe, dzięki któremu jesteśmy bardziej atrakcyjni w oczach pracodawcy. Wielu z nich wymaga minimum rocznego doświadczenia w zawodzie. Poza tym łączenie pracy ze studiami świadczy o determinacji danej osoby i umiejętności wykonywania wielu zadań jednocześnie. 

Pogodzenie pracy zawodowej ze studiami nie jest jednak łatwe. Albo nauka, albo jakość naszej pracy na tym cierpi. Dlatego wielu studentów, podejmujących zatrudnienie, decyduje się na naukę w trybie zaocznym, a to z kolei nie wpływa korzystnie na jakość kształcenia. Najmniejszym problemem jest łączenie studiów z pracą dorywczą, na zlecenie, po kilka godzin tygodniowo lub w weekendy. Tak pracuje wielu studentów. Czasami stają przed wyborem: praca czy zajęcia na uczelni. Na decyzję ma wpływ stawka za godzinę oraz rodzaj zajęć jakie trzeba poświęcić.

Innym sposobem na dodatkowe fundusze jest udzielanie korepetycji np. licealistom. Na korepetycjach można całkiem dobrze zarobić i zasilić swój budżet. Studiujący mężczyźni często zarobkują biorąc „prace dorywcze”. Zazwyczaj pomagają przy remontach czy pracach wykończeniowych. Wykonywanie jednak kilku prac na zlecenie absorbuje większość czasu w ciągu dnia, a to odbija się na ilości absencji na zajęciach na uczelni.

Wielu pracodawców nie widzi problemów, gdy studiujący pracownik nie zawsze jest w 100 proc. dyspozycyjny, a niektórzy wręcz doceniają operatywność i mobilność takich osób. 

Najbardziej wymagające i absorbujące jest łączenie studiów dziennych i pracy na pełen etat. Opuszczanie wykładów, ciągłe zastanawianie się czy w pracy na pewno zrobiło się wszystko na czas, nauka wieczorami i w godzinach nocnych, brak czasu dla rodziny i przyjaciół oraz ciągłe fizyczne i psychiczne zmęczenie - to konsekwencje jakie trzeba ponosić w zamian za niezależność finansową. Taka sytuacja odbija się na wynikach, zarówno w pracy jak i na zajęciach, zwłaszcza w okresie sesji egzaminacyjnej. Nie lepiej sytuacja się ma, gdy studiujemy równocześnie na dwóch kierunkach.

Praca dla studentów może być, z jednej strony ciekawym wyzwaniem, próbą dorosłości, źródłem satysfakcji, a z drugiej cennego doświadczenia zawodowego i korzyści finansowej. 

Wszystko ma jednak swoje plusy i minusy. Dlatego podejmując studia i jednocześnie pracę zarobkową warto wziąć pod uwagę kilka kwestii:
* Podjęcie pracy w czasie studiowania to ważna decyzja, która niesie za sobą konsekwencje zarówno pozytywne i negatywne. Szacuj więc siły na zamiary.

* Dopasuj formę zatrudnienia do trybu studiowania. 

* Zastanów się co jest dla Ciebie najważniejsze, wyznacz sobie cele i dąż do nich małymi krokami. To pomoże Ci podejmować właściwe decyzje.

* Wybierz taką pracę, która da Ci nie tylko zarobek, ale i satysfakcję. To ochroni Cię przed szybkim wypaleniem.  

* Zawsze informuj swojego pracodawcę, że studiujesz. Bądź szczery. Dzięki temu zyskasz zaufanie i będziesz miał możliwość dopasowania godzin pracy do planu zajęć.

* Nie zapominaj o zdrowiu, w końcu to ono jest najważniejsze. Nie zaniedbuj się, chory i zmęczony nie będziesz w stanie ani dobrze pracować, ani efektywnie studiować. 

* Pamiętaj o małych przyjemnościach, uchronią Cię przed zniechęceniem i zmotywują do pracy. 

* Stosuj tzw. zasadę Pareto (czyli zasadę 80 na 20), która pomaga w wyborze priorytetów i efektywnej organizacji czasu. Osiągniesz maksymalne osiągnięcia w minimalnym czasie.


red.

Komentarze (0)

Brak komentarzy

Skomentuj

Treść:
E-mail:

Dobre bo Nasze

Dobre Bo Nasze

Reklama

Reklama