7dni

Szukaj

Szukaj na stronie Tygodnika 7dni

24 sierpnia 2016

Zadyma na Palmowej

Zadyma na Palmowej

7 dni
Koszmar i przerażenie – tak mieszkańcy osiedla Spółdzielni Mieszkaniowej „Jura” w Częstochowie nazywają to, co od dwóch miesięcy dzieje się w ich spółdzielni. 
Najpierw o palpitację serca niejednego z nich przyprawiło pismo komornika, które otrzymało ponad 200 lokatorów/właścicieli mieszkań przy ulicy Palmowej. 
– Nie rozumiem, o co chodzi pani komornik? Pismo nazywa się: zajęcie wierzytelności na wniosek spółki Skarbu Państwa RFG i podano w nim kwotę do zapłaty na prawie 120 tysięcy złotych. Ja nie zalegam ani RFG, ani spółdzielni... zresztą sąsiad dostał takie samo pismo na identyczną kwotę... – mówi pani Jolanta. 
W ostatni wtorek odbyło się Walne Zgromadzenie członków spółdzielni „Jura”, na którym mieszkańcy mieli zdecydować o losach zadłużonej spółdzielni, a pośrednio o swoich mieszkaniach. W zasadzie nie ma określenia, czym było to spotkanie – wyzwiska, pyskówka, ogólny chaos. Ostatecznie interweniowała policja.

Kilkuset mieszkańców osiedla Palmowa dostało w ostatnich tygodniach pismo od komornika Karoliny Michno z Częstochowy z informacją, że Regionalny Fundusz Gospodarczy S.A. domaga się spłaty zaległych odsetek od zadłużenia w wysokości 100 tysięcy złotych. Dłużnikiem jest Spółdzielnia Mieszkaniowa „Jura”. 
– Kto na nas komornika napuścił, jak można było takie pismo ludziom wysłać? Przecież ktoś o słabym sercu mógłby na zawał umrzeć. Nic z tego nie rozumiem... Mam płacić komornikowi za długi „Jury” wobec RFG? Czy to znaczy, że każdy mieszkaniec jest winien 100 tysięcy złotych plus prawie 20 tysięcy za egzekucję? – pyta niezorientowana mieszkanka. 
Każdy lokator, który otrzymał pismo od komornika winien opłatę za czynsz i inne zobowiązania względem „Jury”, wpłacać bezpośrednio na konto komornika, a nie do spółdzielni. 
Jedna z lokatorek stwierdziła, że do komornika pieniędzy wpłacała nie będzie. Konsekwencje takiego kroku są jednak poważne. Pominięcie komornika wiązać się może z karą grzywny w wysokości 2 tysięcy złotych. 
– Ponieważ RFG wzięło komornika, musieliśmy spłacić o 20 procent więcej. To skandal, co tutaj się wyprawia, że też nie ma nikogo, kto stanąłby w naszej obronie – mówi lokator.

Wabnic: Niech spółdzielnia „Jura” przejmie grunty

Problemy finansowe Spółdzielni Mieszkaniowej „Jura” nie są chyba najpoważniejszym zmartwieniem mieszkańców. O wiele bardziej skomplikowana jest sprawa własności gruntów, na których stoją bloki. Miejski radny Łukasz Wabnic złożył kilka dni temu na ręce ministra Skarbu Państwa Dawida Jackiewicza prośbę o nieodpłatne przekazanie gruntów przy ulicy Palmowej – miastu Częstochowa.

„Zwracam się z prośbą do Pana Ministra o zainteresowanie się sprawą dotyczącą nieruchomości położonej w Częstochowie przy ulicy Palmowej, będącej obecnie własnością Spółdzielni Mieszkaniowej „JURA”. Grunty znajdują się we władaniu spółki – Regionalny Fundusz Gospodarczy, o przejęcie których od dawna zabiegają władze Częstochowy.
Wiele lat temu w procesie restrukturyzacji Huty Częstochowa grunty nie zostały przekazane Spółdzielni Mieszkaniowej „JURA”, która powstała by zabezpieczyć potrzeby mieszkaniowe hutników. Już ponad dekadę, trwa korespondencja pomiędzy miastem Częstochowa, zarządem Spółdzielni Mieszkaniowej „JURA”, Ministerstwem Skarbu Państwa i Regionalnym Funduszem Gospodarczym. 
Nie należy pomijać faktu, że Spółdzielnia Mieszkaniowa „JURA” wypłaciła Hucie Częstochowa należność za nakłady, tj. faktycznie wybudowane bloki mieszkalne. Jednak grunt, w wyniku likwidacji Huty Częstochowa, nie został przekazany do Spółdzielni Mieszkaniowej „JURA”.
Spółka Skarbu Państwa Regionalny Fundusz Gospodarczy większość przejętego majątku po zlikwidowanej Hucie Częstochowa już zbyła, a jako spółka celowa, winna również zbyć grunty pod blokami przy ulicy Palmowej w Częstochowie. Ponieważ zarówno mieszkańcy, jak i zadłużona Spółdzielnia Mieszkaniowa „JURA” nie dysponują kilkumilionowymi środkami finansowymi, status prawny mieszkańców osiedla jest niepewny. W każdej chwili mogą mieć przez właściciela gruntu – Regionalny Fundusz Gospodarczy, drastycznie podniesiony czynsz. 
Do tej pory kolejne zarządy Regionalnego Funduszu Gospodarczego starały się, w miarę możliwości prawnych, dostrzegać społeczny i ludzki wymiar zaistniałej sytuacji, jednak obecnie dochodzą mnie słuchy, iż stanowisko obecnego zarządu Regionalnego Funduszu Gospodarczego, uległo zmianie.
Zwracam się do Pana Ministra, jako zatroskany losem mieszkańców radny, o nieodpłatne przekazanie gruntów przy ulicy Palmowej – miastu. Istnieje bowiem duże prawdopodobieństwo, że mieszkańcy osiedla przy ulicy Palmowej z dnia na dzień zostaną bez dachu nad głową. 
Łukasz Wabnic, radny Częstochowy”.

Zarząd RFG, spółki Skarbu Państwa – prezes Mirosław Matyszczak oraz wiceprezes Artur Sokołowski – wydał oświadczenie, w którym stwierdza, że „list otwarty radnego częstochowskiego Łukasza Wabnica (...) zawiera nieprawdę i jest naruszeniem dóbr osobistych Spółki i obecnego Zarządu”. W oświadczeniu czytamy m.in.: „nieprawdą jest, że władze miasta Częstochowy zabiegają o przejęcie gruntu, będącego własnością Spółki Regionalny Fundusz Gospodarczy, na którym usytuowane jest osiedle „Palmowa” Spółdzielni Mieszkaniowej „JURA”. Jest dokładnie przeciwnie – zarówno poprzedni, jak i obecny Zarząd Spółki próbował zainteresować władze miasta rozwiązaniem zaistniałego problemu. (...) Uważamy ponadto, że radny Wabnic dokonał uzurpacji występując do Ministra Skarbu Państwa w imieniu władz wykonawczych miasta Częstochowy. (...) Jeśli zatem nie sprostuje fałszywych informacji (...) Zarząd RFG skieruje sprawę do Sądu o naruszenie dóbr osobistych Spółki i Zarządu”.

Było burzliwie
We wtorek odbyło się Walne Zgromadzenie członków Spółdzielni Mieszkaniowej „Jura”. Od samego początku pod znakiem zapytania stał ustalony wcześniej porządek obrad – począwszy od godziny rozpoczęcia spotkania, skończywszy na punktach zebrania.
Po krótkich utarczkach słownych przewodniczący ogłosił, iż z powodów formalnych zamyka Walne Zgromadzenie. Niewielka grupa opuściła więc salę. Pozostali mieszkańcy uznali, że zwoływanie ich tylko po to, by ogłosić błędy formalne – jest po prostu kpiną. Nie obyło się bez ostrej wymiany zdań, pomiędzy sympatykami dotychczasowej rady nadzorczej i zarządu spółdzielni „Jura”, a zwolennikami zmian. Emocje nieco opadły po interwencji policji.
Ostatecznie podczas wtorkowego Walnego Zgromadzenia członków Spółdzielni Mieszkaniowej „Jura”, mieszkańcy odwołali radę nadzorczą i powołali trzyosobową, nową. 

Z całą pewnością problemy spółdzielni „Jura” na tym się nie zakończą. Już wkrótce dowiemy się, kto obejmie fuchę prezesa. Na giełdzie nazwisk pojawił się prezes Spółdzielni Mieszkaniowej w Blachowni. A kto tak naprawdę jest „czarnym koniem”...?


Renata R. Kluczna

Komentarze (28)

29 sierpnia 2016

katarzyna ma racie - jaja sobie robicie z nieszczęścia drugiego człowieka,bo myślicie że was to nie spotka.Może jesteście w błędzie,bo mieszkając w bloku spółdzielczym tak naprawdę nie macie wpływu na decyzje jakie podejmuję Prezes.Czy wiesz jakie zadłużenie ma twoja spółdzielnia i na co są wydawane twoje pieniądze?Najgorsze w tym wszystkim jest to,że nikt nie liczy się Mieszkańcami,że człowiek przestał być podmiotem a jest traktowany jak przedmiot,który ma regularnie płacić i siedzieć cicho,który nie ma wpływu na decyzje podejmowane przez tak zwany zarząd i prezesa.Wszystkie spółdzielnie mieszkaniowe zostały upolitycznione i są przechowalnią wszelkiej maści nieudaczników politycznych, ich żon i innych pociotków.Macie przykład z Jury,był jeden darmozjad prezes,teraz ma być ich trzech - dlaczego? Jednego przywieźli w teczce z Blachowni,a dwaj pozostali to prawdopodobnie obecny zarząd RFG spółki Skarbu Państwa.Wieść gminna niesie że spółka idzie do likwidacji.


29 sierpnia 2016

A gdzie Rada Nadzorcza Spółdzielni .


29 sierpnia 2016

Tak, sytuacja jest poważna od 22 lat. Żeby się wypowiadać, trzeba najpierw poznać sprawę od początku.Istnieją dokumenty z których wynika jakie działania podejmowano w tym temacie. Wystarczy pójść do spółdzielni i dowiedzieć się, co sie działo przez te lata i ile zapłacono na rzecz rfg. Tylko krzykaczom wygodniej pohukiwać, ale jakby którego spytać o konkrety to nie ma pojęcia. A swoją drogą skąd wziął się nagle prezes spółdzielni mieszkaniowej w Blachowni, który zjawia się na każdym zebraniu i jest dobrym wujkiem? Bezintetesowny - nie sądzę. Czyżby szukał nowego stołka? Wkrótce się przekonamy, ale "kto pod kim dołki kopie, sam w nie wpada".


28 sierpnia 2016

Czy to przypadkiem nie jest koń trojański?


26 sierpnia 2016

Zadanie Specjalne dla 7dni // Pani Redaktor proszę wysłać do wszystkich spółdzielni mieszkaniowych w Częstochowie pytanie, czy dana spółdzielnia ma długi i na jaką sumę.Myślę że mieszkańcy tych spółdzielni będą Pani wdzięczni za taką informacje. Serdecznie pozdrawiam i z góry dziękuje.


26 sierpnia 2016

2011rok to rządy PO,a w ministerstwie finansów była Częstochowska "gwiazdeczka"Izabela Leszczyna.To platfusy oddały sprawę do sądu,a pisiory do komornika. Jedni i drudzy ciula warci.


26 sierpnia 2016

Kiedy czytam te komentarze, zastanawiam się, kto robi sobie żarty z tak poważnej sytuacji. Jeśli jesteś mieszkańcem osiedla przy ul. Palmowej, to gratuluję głupiej zabawy w postaci bajkowe typu Shrek i inny "zwierzogród". Niestety, prawda jest taka, że ktoś nasze osiedle potraktował sobie jako "prywatny folwark" i robił z nas "baranów" przez wiele lat. Dziękujemy wszystkim, którzy nam pomagają w tej sytuacji, a przede wszystkim mądrym mieszkańcom walczącym w imieniu swoim i innych:), a .... jak ktoś ma niedosyt Shreka, to obejrzyjcie sobie w TV- leci dość często. Mieszkańcy ul. Palmowej mamy już nową Radę Nadzorczą:), więc działajmy dalej...!:)


26 sierpnia 2016

No to kto w końcu : ogier czystej krwi arabskiej, chabeta, pegaz, kasztanka, Shrek czy koza ? Oto jest pytanie ....


26 sierpnia 2016

To to prawdziwy Pegaz ;))


26 sierpnia 2016

Gratulacje dla radnego Wabnica ! Panie Lukaszu nie daj się zastraszyć walcz o nas !!!!! Dziękujemy za wsparcie.


26 sierpnia 2016

Radni cicho siedzą bo żony w spółkach skarbu zatrudnione :) tego Placka co radnym jest z tej dzielnicy podobno jeszcze w Operatorze arp. Co się chłop będzie narażal dla mieszkańców żeby pensje żony stracić ? Haha przypomni sobie o wyborcach przed wyborami. Wtedy kiedy głosy będą potrzebne a nie teraz.


26 sierpnia 2016

Komornika do mediów i obecna "społeczna wrażliwość" na nasz los,! Gdyby nie radny wabnic nikt by nie wiedział co z nami wyrabiają. Jedyny który się nie bał sprawa zająć brawo!!!!


26 sierpnia 2016

A co na to Babka? Gdzie ona jest ta tego głowa na pewno coś wymyśli , chyba że już w głowie szumi ;)


26 sierpnia 2016

A co teraz? Czego się spodziewać? Wyrzuca zadłużonych lokatorów z.miwszkan czy wystawia osiedle na sprzedaż żeby je kupił jakiś prywaciarz ???


26 sierpnia 2016

Stołki to teraz wiadomo kogo interesują :)) teraz wiadomo komu chodziło o stołek i jak pięknie kłamał


26 sierpnia 2016

Ciekawe jakby pisowscy radni zareagowali gdyby to PO lub sld do ludzi komornika komornika wysłali? Kto jest radnym w tej dzielnicy ? Mo radni po zainteresują się losem ludzi


26 sierpnia 2016

E tam to nie czarny kon ale podobno jakąś nieswiezo waniajaca koza z broda:)


26 sierpnia 2016

z tego co mówi zarząd jury jakieś pieniądze były regularnie wpłacę na konto rfg i były jakieś widoki na spłatę długu w całości. Wieść gmina a raczej powiatowa niesie ze potrzebne kolejne stołki bo te które były do obsadzenia juz nie wystarcza


26 sierpnia 2016

Ja się zastanawiam czy iść kupić dziecku nowy piornik czy czekać na następne wezwanie. To jest skandal


26 sierpnia 2016

ten komornik jak najbardziej nagłośnic w mediach! Niech ludzie się dowiedzą jak się teraz sprawy zalatwia


26 sierpnia 2016

Haha teraz za ten 2011 poprzednie zarządy , w tym pisowski będą mieć powód do wystąpienia do sądu bo chyba tam się jednak działo. ..


26 sierpnia 2016

Czarnym koniem Prezes SM w Blachowni? chyba chabetą


26 sierpnia 2016

Prezes z Blachowni? to chyba chabeta zdechła


25 sierpnia 2016

Najpierw trzeba czytać papiery ze zrozumieniem żeby wiedzieć czy się ktoś zajmował i znać historie tej sprawy. Komornika uruchomić najprostsza rzecz. Tylko chyba to problemu nie rozwiązało ?


25 sierpnia 2016

Wyrok sądu jest z 2011 roku,jak to możliwe że przez 5 lat nikt się tą sprawą nie zajmował.Jest to zaniedbanie obowiązków służbowych,a może to było celowe działanie. To jest sprawa dla prokuratury,a przede wszystkim należy sprawe upublicznić w mediach ogólnokrajowych.


25 sierpnia 2016

Na pewno Shrek bo juz podobno pojawiła się Fiona :)


25 sierpnia 2016

Czarnym koniem jest Shrek!


24 sierpnia 2016

Jak się to czyta,to scyzoryk w kieszeni sam się otwiera.Parszywe Częstochowskie "elity"doprowadziły do niebywałej ludzkiej tragedii. Na ławie oskarżonych powinni wspólnie zasiąść:wszyscy prezesi Jury,od początku jej powstania oraz wszyscy prezydenci miasta i ich zastępcy,oraz kilku radnych miasta, w szczególności ci z 21 letnim stażem jak Pan Szczuka.Wstyd i hańba darmozjady,lenie i karierowicze,was tylko interesują dobrze płatne "stołki",od lat wiedzieliście że Jura nie ma prawnie uregulowanego prawa do gruntu pod budynkami,że ci Ludzie mieszkają na przysłowiowej beczce prochu.Ale was to przez lata gówno obchodziło.


Skomentuj

Treść:
E-mail:

Dobre bo Nasze

Dobre Bo Nasze

Reklama

Reklama