7dni

Szukaj

Szukaj na stronie Tygodnika 7dni

18 czerwca 2016

Eko-Junior – bawiąc uczy ekologii

Eko-Junior – bawiąc uczy ekologii

7 dni
Wspólnie z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach oddaliśmy w ręce najmłodszych mieszkańców subregionu częstochowskiego książeczkę pt. Eko-Junior. Nasze dzieło trafiło do 20 placówek oświatowych w Częstochowie, po 5 w powiecie myszkowski, kłobuckim i lublinieckim oraz do 12 szkół powiatu częstochowskiego.

Dzieci  książeczkę przyjęły z wielkim entuzjazmem, gdyż po raz pierwszy miały do czynienia z publikacją dotyczącą ochrony środowiska, a adresowaną tylko do nich. Wszystko dlatego, że Eko-junior, mimo poważnych treści i trudnej tematyki, zawiera sporo ciekawych i zrozumiałych informacji. Jest także pełen kolorowych i przyciągających oko ilustracji. Prócz edukacyjno-poradnikowej formy, książeczka pozwala dzieciom sprawdzić ich wiedzę na temat ekologii. Kredki, mazaki i farby poszły w ruch. Dzieciaki rozwiązywały rebusy, krzyżówkę i puszczały wodze fantazji przy kolorowance. W nagrodę, dla najmłodszych mieszkańców subregionu częstochowskiego, które Eko-juniora przeczytały i pochyliły się nad konkursami – autor publikacji przygotował certyfikat młodego ekologa.

Zadaniem książeczki Eko-junior jest przede wszystkim podniesienie świadomości ekologicznej oraz budowanie właściwych postaw utwierdzających najmłodszych mieszkańców subregionu częstochowskiego w przekonaniu, że mają bezpośredni wpływ na otaczający ich świat przyrody.   W tym celu przygotowaliśmy specjalnie wyselekcjonowanych dwanaście tematów:

Energia – skąd bierze się prąd i po co jest, jak go oszczędzać?

Papier i ekologia – jak się go produkuje, sposoby ponownego wykorzystania.

Woda – jej znaczenie dla każdego organizmu żywego, rodzaje wód.

Powietrze - czym oddycha każdy z nas, co to jest atmosfera, a czym jest dziura ozonowa?

Śmieci – ile każdy człowiek produkuje śmieci? Rodzaje odpadów, ich wpływ na środowisko.

Recykling – co to jest? Drugie życie śmieci. Czym są surowce wtórne?

Lasy jako najczystsza, najcichsza i najbardziej ekologiczna fabryka na świecie.

Fauna i flora chroniona – dlaczego należy chronić zwierzęta i roślinność? Wszystko o przyrodzie Jury Krakowsko-Częstochowskiej.

Dokarmianie zwierząt zimą – po co to robimy i w jaki sposób? Znaczenie dożywiania zwierząt.

Ścieki – skąd się biorą? Ich rodzaje, i wpływ na zanieczyszczenie środowiska.

Wypalanie traw – głupie i niebezpieczne – zagrożenia dla roślin i zwierząt. Jak temu przeciwdziałać?

Hałas – co i jak głośno hałasuje? Wpływ hałasu na otaczające nas środowisko naturalne.

Książeczka Eko-junior równie miło jak przez dzieci, została przyjęta przez nauczycieli. Informacje w niej zawarte ułatwiają pedagogom rozszerzenie programu edukacyjnego i uatrakcyjniają prowadzenie zajęć dydaktycznych.

Część nakładu trafiła do miejskich i gminnych bibliotek publicznych w subregionie częstochowskich, w celu archiwizacji książeczki.

Wydanie publikacji Eko-junior nie byłoby możliwe bez wsparcia finansowego ze strony Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. Fundusz od lat podejmuje akcje edukacyjne skierowane zarówno do dorosłych jak i do dzieci. Celem tych działań jest przekonanie mieszkańców terenów miejskich i wiejskich, że dbałość o środowisko naturalne oznacza lepsze i przede wszystkim zdrowsze życie przyszłych pokoleń. Budowanie właściwych postaw obywatelskich polega na wspieraniu przez Fundusz działań proekologicznych podejmowanych przez administrację publiczną, przedsiębiorców, instytucje i organizacje pozarządowe oraz zarządzaniu środkami europejskimi ukierunkowanymi na ochronę środowiska i gospodarkę wodną.

WFOŚiGW w Katowicach

https://www.wfosigw.katowice.pl/files/loga/uklad_pionowy.jpg

„Dofinansowano ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach".

"Treści zawarte w publikacji nie stanowią oficjalnego stanowiska organów Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach".


red.

Komentarze (1)

20 czerwca 2016

Czy Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska, który finansuje edukacje i propaguje ochronę przyrody wie ? że największym niszczycielem przyrody w Częstochowie jest Wydział Ochrony Środowiska i Leśnictwa Urzędu Miasta Częstochowy ul.Ślaska 11/13


Skomentuj

Treść:
E-mail:

Dobre bo Nasze

Dobre Bo Nasze

Reklama

Reklama