7dni

Szukaj

Szukaj na stronie Tygodnika 7dni

18 czerwca 2016

CEMEX współtworzył Centrum Kulturalno-Kongresowego Jordanki

7 dni
Budowa obiektu zlokalizowanego w otulinie Zespołu Staromiejskiego na Jordankach w Toruniu, wpisanego na listę Dziedzictwa Kulturowego UNESCO stanowiła duże wyzwanie dla CEMEX-u.

Centrum Kulturalno-Kongresowe Jordanki to wielofunkcyjna sala koncertowo-kongresowa. Kompleks zbudowano według projektu światowej sławy architekta - Fernando Menisa. To koncepcja surowej betonowo-ceglanej konstrukcji, częściowo usytuowanej pod ziemią, doskonale wpisującej się w zabytkowy charakter gotyckiej architektury Torunia.

Dla CEMEX-u jednym z ciekawszych doświadczeń było przygotowanie betonowej mieszanki, która miała zostać użyta do wykonania elewacji budynku, maksymalnie zbliżonej do wzorca, który stworzył architekt. Próby w laboratorium trwały około dwóch miesięcy i po wielu modyfikacjach receptury udało się uzyskać kolor i fakturę, która została zaakceptowana przez głównego architekta.

Z betonu architektonicznego CEMEX powstała fasada bryły Pikado, czyli pokruszone cegły zatopione w betonie, dające wyjątkowy efekt wizualny. Przy współudziale CEMEX powstały także ściany z odbiciem desek, posadzki polerowane z odsłoniętym kruszywem melafirowym, nawierzchnie chodników wykonane z CEMEX DECO Stone, a także sala prób, w której ściany wykonane są ze specjalnymi dyfuzorami, powodującymi rozprzestrzenianie się dźwięku.

Podczas dwóch lat na tę inwestycję CEMEX dostarczył ponad 30 tys. m3 betonu, wyprodukowanego przez mobilną wytwórnię betonu na miejscu budowy.                                          

- CKK Jordanki to dla nas prestiżowa inwestycja. Próby wykonane przed realizacją projektu jako jedyni przeszliśmy pomyślnie, co przyczyniło się do wyboru CEMEX jako dostawcy mieszanek betonowych na tę inwestycję. Podczas realizacji dostaw napotkaliśmy wiele ciekawych, ale i wymagających dla producenta zastosowań mieszanki betonowej. Teraz efekty naszej pracy może zobaczyć każdy kto pojawi się z wizytą w Toruniu – powiedział dyrektor Wytwórni Mobilnych, Sławomir Dobrowolski.


red.

Komentarze (0)

Brak komentarzy

Skomentuj

Treść:
E-mail:

Dobre bo Nasze

Dobre Bo Nasze

Reklama

Reklama