7dni

Szukaj

Szukaj na stronie Tygodnika 7dni

11 maja 2016

SKOK Arka poszła na dno

7 dni
Jeśli masz pieniądze na koncie w SKOK Arka - prędko ich nie odzyskasz

Jeden z najpopularniejszych w Częstochowie Skoków, SKOK Arka zbankrutował. Komisja Nadzoru Finansowego w dniu 11. maja, zawiesiła działalność kasy oraz postanowiła wystąpić do sądu z wnioskiem o ogłoszenie jej upadłości.

- Nie wiem, kto jest większym łobuzem, czy Komisja Nadzoru Finansowego czy SKOK Arka? 10 maja, zresztą jak każdego miesiąca pracodawcy przelewają pensje pracownikom. Dziś rano mój mąż chciał pobrać pieniądze z bankomatu, a tu... przykra niespodzianka. Nie można wypłacić pieniędzy, nie działają strony internetowe, nikt nie odbiera telefonów, zamknięte są wszystkie oddziały. Po prostu koszmar. Z czego ja teraz popłacę rachunki i kupię jedzenie dla rodziny? - rozpacza Irena Kania z Częstochowy.

KNF wydał dla klientów kasy komunikat:
„W związku z głęboką niewypłacalnością SKOK Arka ujawnioną przez zarządcę komisarycznego oraz brakiem perspektyw restrukturyzacji wobec odmowy udzielenia pomocy finansowej przez Kasę Krajową i brakiem zgody banków na przejęcie SKOK Arka, jedynym rozwiązaniem wynikającym z przepisów prawa jest zawieszenie działalności SKOK Arka i wystąpienie z wnioskiem o ogłoszenie upadłości kasy, co stanowi formalną przesłankę do uruchomienia wypłat środków gwarantowanych z Bankowego Funduszu Gwarancyjnego (BFG)” - poinformowała KNF.
Zgodnie z danymi KNF, SKOK Arka posiadała ujemne fundusze własne w wysokości minus ponad 26 mln zł i kasa wykazywała łączne straty do pokrycia w wysokości minus blisko 31 mln zł. Depozyty członkowskie zgromadzone przez prawie 20 tys. członków SKOK-u wynoszą około 20 mln zł. Bankowy Fundusz Gwarancyjny zacznie wypłacać środki klientom kasy w terminie 20 dni roboczych od dnia złożenia wniosku o ogłoszenie upadłości Arki. Gwarantowane przez BFG pieniądze, które dana osoba ma na koncie nie mogą przekroczyć kwoty 100 tys. euro (czyli ponad 400 tys. zł) niezależnie od tego, ile rachunków klient posiada i nawet jeśli środków finansowych ma więcej.

W dalszej części komunikatu czytamy:
„W związku z brakiem pomocy finansowej z Kasy Krajowej [odmówiła udzielenia pomocy SKOK Arka – przyp. red.] niemożliwe stało się samodzielne prowadzenie procesu naprawczego przez SKOK Arka. Obecna sytuacja finansowa kasy, oznacza głęboką niewypłacalność” - zaznaczyła KNF.

Spółdzielcza Kasa Oszczędnościowo–Kredytowa „Arka” powstała w 1993 roku w Dąbrowie Górniczej. W owym okresie wiele firm państwowych, zwłaszcza z terenu śląska otworzyło w niej swoje rachunki i dla pracowników. 
- Mój mąż pracuje na hucie i od bardzo dawna ma konto w SKOK-u Arka. Zresztą wielu pracowników też tam lokuje swoje pieniądze. Znajomy męża, mimo że przeszedł ma emeryturę nadal korzysta z konta w Arce. Tylko co teraz...? Za co mam żyć przez cały miesiąc? Za co zrobię opłaty i za co kupię jedzenie? - lamentuje częstochowianka.


Renata R. Kluczna

Komentarze (8)

25 marca 2019

A dlaczego nie ma mowy o prezesach i zarządzie,Oni też płacæ?Oni decydowali o naszych pieniądzach a my mamy płacić za ich decyzje.Nikt kto się zapisywał nie był powiadomiony o takiej ustawie. To jest zwykłe złodziejstwo !!! Co mamy za prawo? Wstyd jak można okradać tak ludzi.


26 lutego 2019

Skoro w kwietniu 2016r. wypisałam się ze Skok Arka i w niczym im nie zalegam, to dlaczego mam płacić haracz 149 zł? To jest jakieś bezprawie i złodziejstwo.


07 lutego 2019

anna gawlita --czy podpisując umowę o pożyczkę nabyła Pani udziały skok arka? - jeśli tak, to jest Pani udziałowcem,kasy miały taki zapis w statucie, że w razie upadłości kasy udziałowiec procentowo do wykupionych udziałów ponosi odpowiedzialność za straty wynikłe z upadku kasy.


05 lutego 2019

witam miałam pożyczkę w banku arka skok spłaciłam co do grosza z żadnymi ratami nie zalegałam a teraz po półtora roku mam płacić za upadłość arki skok,czegoś tu nie rozumiem


15 maja 2016

hahah to ten skok co w zarządzie są nasi hutnicy?? https://web.archive.org/web/20150729205114/http://www.skokarka.pl/wladze_statutowe_skok_arka powiazac ich nie można jednak z nikim z pis tylko czlonkami z innych partii


12 maja 2016

Dobra Zmiana,czyżby brakowało na 500+, który następny SKOK upadnie.


12 maja 2016

Media podają że w SKOKAch Arka było zdeponowanych 100 milionów zł.To teraz KNF się obłowi,zanim wypłacą ludziom pieniądze będą zarabiać na odsetkach.To jest Polska!!A zwykły Kowalski zamiast wypłaty może pocałować Syndyka w dupę i jeść szczaw i mirabelki.


11 maja 2016

To zwykłe skurwysyństwo, skoro wiedziano od kilku miesięcy że Skok ma problemy,to dlaczego stopniowo go nie wygaszano z obiegu.Dlaczego KNF i syndyk zawiesił Skok dzień po tym kiedy zostały przelane wynagrodzenia za prace na konta ror? Czy w tym dzikim kraju zwanym Polską,ktoś się jeszcze liczy ze zwykłym człowiekiem?Z tego wynika że najważniejsze są interesy banków.


Skomentuj

Treść:
E-mail:

Dobre bo Nasze

Dobre Bo Nasze

Reklama

Reklama