7dni

Szukaj

Szukaj na stronie Tygodnika 7dni

11 maja 2016

Salon prasowy „7 dni” rośnie w siłę

7 dni
Tym razem spotkanie Podziemnego Salonu Prasowego „7 dni” odbyło się w „Restauracji pod Ratuszem”. 
Mieszkańcy tradycyjnie już zgłaszali nam najpoważniejsze – ich zdaniem – problemy Częstochowy.
Pojawiła się sprawa nadmiernej ilości punktów sprzedaży alkoholu, a szczególnie dużej liczby ogródków piwnych. Nasi czytelnicy zwrócili również uwagę na brak, w niektórych dzielnicach miasta, planów zagospodarowania przestrzennego. Ten wątek ma bezpośredni związek z wchodzącą w życie nową ustawą o obrocie ziemią, która zakłada, że działkę rolną powyżej 3000 metrów kwadratowych może kupić tylko rolnik z tej samej gminy. 

Uczestnicy spotkania wyszli z dość oryginalną inicjatywą. Stwierdzili bowiem, że za 1/3 pensji strażnika miejskiego z pewnością znajdą się w Częstochowie osoby poszukujące pracy, które podjęłyby się karania mandatami właścicieli psów niesprzątających po swoich pupilach. Z matematycznych wyliczeń wyszło, że taki Obywatelski Strażnik nie tylko zarobiłby na własną pensję, ale również przyniósłby zysk budżetowi miasta. 
Wiodącym tematem była sprawa powrotu, czy też utworzenia na nowo, województwa częstochowskiego. Zdania uczestników spotkania – były podzielone, bo nie wszyscy mieszkańcy Częstochowy tęsknią za województwem. Poza tym, podczas dyskusji, poddano w wątpliwość  działania władz miasta oraz liderów różnych lokalnych partii politycznych, co do ich rzeczywistych intencji, a tym samym skuteczności. 
Na koniec spotkania, nasi czytelnicy doszli do wniosku, że już najwyższy czas, by stworzyć oddolny ruch społeczny, który inicjowałby różnego rodzaju akcje obywatelskie, służące rozwiązywaniu problemów miasta i jego mieszkańców. Stowarzyszenie (na razie nie ma nazwy) ma powstać jeszcze przed wakacjami. Będą mogli do niego należeć wszyscy mieszkańcy Częstochowy, dla których nie ma znaczenia jaka partia rządzi w mieście, ale jak to robi. Nowa organizacja będzie apolityczna, a jej celem jest integracja różnych środowisk wokół problemów, które dotyczą wszystkich mieszkańców, a które władze miasta i politycy bagatelizują.
Kolejne spotkanie Podziemnego Salonu Prasowego „7 dni” odbędzie się 16 maja o godz. 16, w Restauracji pod Ratuszem, w budynku Ratusza, na pl. Biegańskiego (wejście od strony ul. Śląskiej).

Zapraszamy!


red.

Komentarze (0)

Brak komentarzy

Skomentuj

Treść:
E-mail:

Dobre bo Nasze

Dobre Bo Nasze

Reklama

Reklama