7dni

Szukaj

Szukaj na stronie Tygodnika 7dni

15 kwietnia 2016

Według urzędników drzewo ważniejsze od człowieka

Według urzędników drzewo ważniejsze od człowieka

7 dni
- My mieszkańcy dzielnicy Trzech Wieszczów nie potrafimy zrozumieć dlaczego wycinane są zdrowe drzewa, a nie można uzyskać pozwolenia na skorygowanie korony i przycięcia przechylonego drzewa. Poinformowaliśmy pisemnie władze miasta Częstochowy, że nie będziemy jako dzierżawcy terenu ponosić odpowiedzialność, jeśli to drzewo przechodniom zrobi krzywdę – mówi członek Wspólnoty Mieszkaniowej Słowackiego 8.

Topola, która stoi od 55 lat pomiędzy budynkami 6 a 8 przy ul. Słowackiego, ostatni raz była podcinana w 2009 roku. Przez ten czas gałęzie znacznie rozrosły się, a z racji tego, że jest ich zbyt dużo i „ciągną” do światła, drzewo przechyliło się w stronę jednego z budynków. - Korygowanie korony drzewa należy do obowiązków właściciela gruntu. Ponieważ od 1 października ubiegłego roku dzierżawimy teren wokół bloku, a topola właśnie tam rośnie, to my jako wspólnota mieszkaniowa odpowiadamy za to drzewo. Na początku 2015 roku poprosiliśmy urząd miasta o zgodę na wykonanie cięć pielęgnacyjnych gałęzi tej topoli. Wydział Ochrony Środowiska Rolnictwa i Leśnictwa „odmówił” nam, pomimo zapewnień z naszej strony, że to wspólnota mieszkaniowa pokryje koszty przycięcia drzewa – informuje mieszkaniec pobliskiego bloku.

Mijały miesiące, topola jeszcze bardziej się rozrosła i przechyliła się w stronę budynku przy Słowackiego 6, więc ponownie wystąpiliśmy z pismem do urzędu miasta. Urzędnicy wydziału ochrony środowiska w piśmie z 2016 roku podtrzymują swoje wcześniejsze decyzje i nie wyrażają zgody na cięcie pielęgnacyjne korony topoli. 

- W tym miejscu, w którym stoi topola zawsze jest przeciąg. Boimy się, jako wspólnota mieszkaniowa i dzierżawca terenu, że kiedyś to drzewo np. przy większej wichurze, może przygnieść przechodnia, może też upaść na przejeżdżający samochód. Nie chcemy ponosić takiej odpowiedzialności. W kwietniu tego roku poinformowaliśmy prezydenta miasta Częstochowy, Krzysztofa Matyjaszczyka, że skoro jego pracownicy zabraniają nam przycięcia topoli, my nie będziemy odpowiadać ani materialnie, ani karnie za utratę czyjegoś zdrowia lub życia – mówi członek Zarządu Wspólnoty Mieszkaniowej Słowackiego 8.
Na razie mieszkańcy nie otrzymali odpowiedzi.

- Mieszkańcy wspólnoty kochają przyrodę. Bardzo dbamy o roślinność na naszym terenie. Nie mniej jednak to konkretne drzewo naprawdę stanowi zagrożenie dla użytkowników ulicy i chodników. No cóż..., urzędnikom najwyraźniej brak wyobraźni, że może dojść do nieszczęścia. Nie chcemy wycinać drzewa, chcemy je tylko przyciąć – mówi zatroskany mieszkaniec bloku Słowackiego 8.


Renata R. Kluczna

Komentarze (7)

19 kwietnia 2016

dendrolog ma się całkiem dobrze, pojebało tych z ochrony środowiska, idą do wycięcia zdrowe drzewa,a urzędasy trzęsą się nad starą topole. Głupota czy chęć pokazania,kto tu rządzi?


19 kwietnia 2016

Drzewa to chwile ostatnie , topola posadzona ręką komunisty podczas czynu społecznego podpadnie pod nową ustawę o dekomunizacji i zostanie ścięta ! Alleluja i do przodu !


19 kwietnia 2016

dendrolog - czy cię w desperacji poje...bało?


18 kwietnia 2016

Drzewo ma 55lat,więc posadzone za komuny.Nasuwa się więc pytanie,czy ochrona środowiska chce z tej topoli zrobić Socjalistyczny Pomnik Przyrody? Ciekawe co na to powie Wspólnota Słowackiego 8,która nie należy do poprawnych politycznie.


18 kwietnia 2016

rom@nek,hi,hi super!


17 kwietnia 2016

Drzewo to prawdopodobnie nie należy do SLD lub nie pozostaje w towarzyskich relacjach z panem prezydentem, jego zastępcami i naczelnikami. Nie jest harcerzem i nie żegluje. Nie jest przestępcą nieskazanym przez sąd. Wiele wskazuje na jego heteroseksualną orientację seksualną. W związku z powyższym nikt nad jego problemem się nie pochyli. Jak drzewo będzie podskakiwać to wypierd...ą je z korzeniami


16 kwietnia 2016

Ludzie ale jaja!!!Na Słowackiego 8 nie można skorygować starej topoli, a pod blokiem Sobieskiego 11 b obcięto wszystkie gałęzie z kilku drzew,pozostawiono tylko pnie. Gdzie jest Ochrona Środowiska ?


Skomentuj

Treść:
E-mail:

Dobre bo Nasze

Dobre Bo Nasze

Reklama

Reklama