7dni

Szukaj

Szukaj na stronie Tygodnika 7dni

01 lutego 2016

Sponsor kampanii Matyjaszczyka, Sebastian Myśliwiec – dostał 6 lat więzienia

Sponsor kampanii Matyjaszczyka, Sebastian Myśliwiec – dostał 6 lat więzienia

7 dni
Sebastian Myśliwiec (40 l.), znany w Częstochowie właściciel firmy Dospel (lider systemów wentylacyjnych) oraz firmy ArtHouse (budowa domów pasywnych), a nade wszystko hojny sponsor kampanii prezydenckiej Krzysztofa Matyjaszczyka (SLD), został przez ławę przysięgłych w Wielkiej Brytanii skazany na 6 lat i 3 miesiące pozbawienia wolności. Jego konkubina, Monika Piątkowska, usłyszała wyrok 2,5 roku więzienia. Przestępstwa, których dokonali częstochowianie mogłyby posłużyć za doskonały scenariusz filmu sensacyjnego.

Wydawałoby się, że Sebastian Myśliwiec ma w życiu ponadprzeciętne szczęście: przejął dobrze prosperującą firmę, otworzył kolejne, umiejętnie wykorzystywał znajomości, także polityczne. Młody, ambitny, majętny. W 2010 roku zaangażował się na poważnie w kampanię wyborczą obecnego prezydenta Częstochowy Krzysztofa Matyjaszczyka (SLD). Mógł zatem liczyć na życzliwość nowych władz magistratu, czego wyrazem jest chociażby sprawa propozycji dzierżawy półtora hektarowej działki, będącej własnością miasta. Do transakcji wprawdzie nie doszło, ale za Myśliwcem murem stanęli ludzie SLD, wiceprezydenci: Jarosław Marszałek, Mirosław Soborak, naczelnik Adrian Staroniek, radni SLD: Blukacz, Danek, Iżyńska, Balt, Kapinos, Kunicka, Niesmaczny, Wabnic.
Sebastian Myśliwiec to także mecenas sportu. W 2010 roku firma Dospel została tytularnym sponsorem klubu żużlowego Włókniarz. Dumną nazwę Okoń-Dospel nosiło też jedno z kół wędkarskich w Częstochowie.
Sebastian Myśliwiec zasłynął również z zamiłowania do egzotycznych zwierząt. Zafundował sobie pumę, z którą paradował na smyczy po Częstochowie. W Niwkach (gm. Kłomnice) próbował zorganizować mini zoo. Sprowadził dwa tygrysy, niedźwiedzicę, alpaki i bizony. Mini zoo nigdy nie zostało otwarte.

Napad z bronią w ręku
Z materiału dowodowego przedstawionego przed Old Bailey w Londynie wynika, że Sebastian Myśliwiec wtargnął wraz z czterema napastnikami do biura swojego księgowego, które obsługiwało jedną z firm biznesmena zarejestrowanych w Anglii. Podobno podczas rozmowy częstochowianin oskarżył księgowego o straty ponoszone przez jego firmę. Zastraszani – właściciel biura księgowego, jak i sam księgowy (Marcin S. i Dawid N.) nie poczuwali się do winy. Myśliwiec próbował wymusić na księgowym, przykładając mu broń do głowy, by ten wystawił fałszywą fakturę VAT. Chodziło o kwotę niebagatelną - 750 tys. funtów w okresie kwartału. Mężczyźni odmówili współpracy. Księgowego przywiązano do krzesła i brutalnie pobito. Straszono obcęgami i młotkiem, że zostanie on pozbawiony zębów. W znęcaniu się nad ofiarami Sebastianowi Myśliwcowi pomagali czterej uzbrojeni mężczyźni. Gangsterzy okradli biuro księgowe, zabierając 10 tys. funtów w gotówce, telefony komórkowe oraz kluczyki do samochodu. Biuro księgowe powiadomiło policję. Myśliwca zatrzymano na lotnisku w Luton, gdzie został aresztowany na trzy miesiące. Zwolniono go za kaucją, którą Myśliwiec wpłacił w wysokości 25 tys. funtów. Przez kilka tygodni biznesmen z Częstochowy czekał na proces w swoim londyńskim mieszkaniu, objęty nadzorem elektronicznym Birmingham Police (obroża na nodze uniemożliwiająca oddalanie się od miejsca zamieszkania).

Monika Piątkowska przyleciała z Polski na Wyspy, gdy tylko dowiedziała się o aresztowaniu. Wynajęła detektywa, którego zadaniem było odnalezienie rodzin ofiar napaści na biuro księgowe i skłonienie ich oraz samych poszkodowanych, do zmiany zeznań. Konkubina Myśliwca również trafiła do aresztu.
Dwa tygodnie temu ława przysięgłych uznała Piątkowską winną. Wyrok tak zdenerwował oskarżoną, że podczas opuszczania sali rozpraw poturbowała ochroniarza sądowego.
Monika Piątkowska w obiegły piątek została skazana na 2,5 roku pozbawienia wolności.

Na tym zapewne nie koniec czynności brytyjskich organów ściągania. Nadal badane są wątki tłumaczki sądowej zamieszanej w sprawę Myśliwca oraz detektywa z Łodzi, wynajętego przez Monikę Piątkowska.

Wątek polski
Na Sebastiana Myśliwca czeka Prokuratura Okręgowa w Częstochowie. Trwa właśnie dochodzenie przeciwko 10-ciu osobom w sprawie „wyłudzenia pieniędzy, prania brudnych pieniędzy oraz udziału w zorganizowanej grupie przestępczej”. Jedną z tych osób jest Sebastian Myśliwiec. Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego wraz z prokuraturą ustalają fakty ewentualnego wyłudzenia około 50 mln zł VAT-u. W polski wątek zamieszana jest też siostra konkubiny Myśliwca, pracownicy jego firm oraz radcy prawni.

Nie wiadomo, jakie działania podejmie częstochowska prokuratura, czy wystąpi o ekstradycję czy też poczeka 6 lat, by ewentualnie postawić Myśliwcowi zarzuty?


Renata R. Kluczna

Komentarze (4)

03 lutego 2016

"kchrzanka", nie chrzań obwiesiu... a Giżyński z PiSu czym zapłacił Matyjaszczykowi za ulokowanie syna na wysypisku śmieci? Jedni drugich warci - kolesie z SLD-PO-PiS.


02 lutego 2016

To jest też dowód na nieuctwo?,bezczelność?, głupotę?czy wszystko razem tych nieszczęsnych dla nas władz. Jak można wchodzić w układ ze smarkaczem z pumą na łancuchu, uznać go za wiarygodnego i brać kasę.Panie Matyjaszczyk i twoja sitwa za wszystko w życiu trzeba zapłacić. To już jako człowiek dojrzały chyba wiesz.Pamietaj ,że miasto nie jest właścicielem żadnych pieniędzy , to są nasze pieniądze i nasz majątek który powierzamy niestety ludziom bez zasad,etyki a na dodatek głupim.


02 lutego 2016

A co z Januszem Adamkiewiczem- dyrektorem Pogotowia Ratunkowego- pupilem Matyjaszczyka i Wolskiego ? Karany sądownie za łapówkę, - wyrok jest prawomocny !!! Czy teraz to go już ochrania Szewiński ?


01 lutego 2016

Pospolity przestępca. Sponsor Matyjaszczyka. Mecenas częstochowskiego sportu wyróżniony i nagrodzony przez Matyjaszczyka i Wolskiego w 2013. Sponsor tytularny "Włókniarza". Kwota wyłudzenia podatku VAT to ponad 50 mln zł (śledztwo krajowe). I tak bezwzględni przestępcy brylują w życiu publicznym Częstochowy. I tak wygląda "biznes publiczno-prywatny" na wielką skalę. I tak Matyjaszczyk zbudował swoją sitwę.


Skomentuj

Treść:
E-mail:

Dobre bo Nasze

Dobre Bo Nasze

Reklama

Reklama