7dni

Szukaj

Szukaj na stronie Tygodnika 7dni

22 stycznia 2016

Mobilizacja studentów w sprawie proradzieckiej tablicy

Mobilizacja studentów w sprawie proradzieckiej tablicy

7 dni
Co poniektórym może wydawać się to dziwne, że młodzi ludzie wykazują zainteresowanie wydarzeniami sprzed siedemdziesięciu lat. Studenci Politechniki Częstochowskiej już kilkakrotnie zwracali uwagę władzom uczelni o tym, że niestosownym jest, by na budynku rektoratu wisiała tablica upamiętniająca „bohaterów armii radzieckiej”. Do studentów przyłączył się poseł Tomasz Jaskóła (Kukiz'15), który w ostatnią niedzielę zorganizował płomienną pikietę pod budynkiem uczelni.

Studenci Politechniki Częstochowskiej wystosowali petycję:

„Działając w imieniu niżej podpisanych studentów Politechniki, zwracamy się z uprzejmą prośbą o podjęcie działań mających na celu usunięcie tablicy zawierającej symbole totalitarne ZSRR, znajdującej się na budynku Rektoratu Politechniki Częstochowskiej przy ul. J. H. Dąbrowskiego 69. W opinii niżej podpisanych, wszelkiego rodzaju obiekty gloryfikujące system totalitarny, to przykład zakłamywania historii. Symbolika ideologii komunistycznej, która została Polsce narzucona przez Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich oraz obecność jakichkolwiek symboli totalitarnych jest dzisiaj niedopuszczalna w przestrzeni publicznej, a w szczególności na budynku będącym siedzibą Władz Państwowej Uczelni Wyższej, znajdującej się na terenie Rzeczypospolitej Polskiej.
Naszym obowiązkiem jest pamiętać, iż ten budynek był siedzibą polskich żołnierzy z dwudziestego siódmego Pułku Piechoty Legionów Polskich walczących z Armią Czerwoną. Jesteśmy zobowiązani pamiętać o ich ofierze. Propagowanie ideologii komunistycznej jest sprzeczne z obecnie obowiązującym prawem, które obejmuje zakaz propagowania systemów totalitarnych zgodnie z art. 256 Kodeksu Karnego oraz duchem 13 art. Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej.
Poniżej przedkładamy listę studentów popierających ww. Tablicę z terenu Naszej Uczelni.”

Tej treści petycja dotarła dziś do rektor Politechniki Marii Nowickiej-Skowron. Podpisało ją prawie 400 studentów.
W sprawie tablicy zebrało się również Kolegium Rektorskie, które miało ustalić, co zrobić z „niesfornymi” studentami i kłopotliwą tablicą.
Władze uczelni najprawdopodobniej są na etapie ustalania spadkobierców tablicy, którą w latach 50-tych zawiesiło na budynku nieistniejące już Towarzystwo Przyjaźni Polsko-Radzieckiej w Częstochowie. Redakcja „7 dni” sugeruje sprawdzenie Stowarzyszenia Współpracy Polska-Wschód.

W sukurs władzom uczelni przyszli sami studenci – skoro Politechnika nie wie co zrobić z tablicą, niech stworzy stałą wystawę upamiętniającą polskich i nie tylko, żołnierzy.

„Działając w imieniu Erasmus Student Network Politechnika Częstochowska, Katolickiego Związku Akademickiego oraz Niezależnego Zrzeszenia Studentów Politechnika Częstochowska, jako jej przewodniczący, w myśl założeń statutowych takich jak:
„Podtrzymanie tradycji narodowej, pielęgnowanie polskości oraz rozwój świadomości narodowej, obywatelskiej i kulturowej” zwracamy się z uprzejmą prośbą o wyrażenie zgody na utworzenie stałej wystawy upamiętniającej polskich żołnierzy 27 Pułku Piechoty, który stacjonował na terenie Częstochowy, w koszarach „Zawady” , przy ulicy Generała Jana Henryka Dąbrowskiego 69, czyli w budynku należącym do Politechniki Częstochowskiej. Jednocześnie, mając na uwadze wolę studentów Politechniki Częstochowskiej podpisanych pod petycją: „(...) Naszym obowiązkiem jest pamiętać iż ten budynek był siedzibą polskich żołnierzy z 27 Pułku Piechoty Legionów Polskich walczących z Armią Czerwoną. Jesteś zobowiązani pamiętać o ich ofierze (...)”
Stworzenie miejsca pamięci poległych żołnierzy 27. Pułku Piechoty w budynku dawnych koszar „Zawady” miałoby pełnić funkcję nie tylko edukacyjną, ale także kulturo-poznawczą. Zorganizowanie ww. wystawy zaangażuje studentów naszej Alma Mater w działania na rzecz społeczności lokalnej, a tym samym umożliwi poznanie polskich tradycji narodowych oraz spowoduje integrację środowiska akademickiego.
Z powyższych względów niniejszy wniosek jest w pełni zasadny i zasługuje na uwzględnienie, jako służący dobru Naszej uczelni.
Do wiadomości:
1. Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego dr Jarosław Gowin
2. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego Prof. dr hab. Piotr Gliński
3. Instytut Pamięci Narodowej”.

Pismo do rektor Politechniki podpisały trzy największe organizacje studenckie.


Renata R. Kluczna

Komentarze (7)

27 stycznia 2016

"Mając na względzie zarzuty strony rosyjskiej o bezprawne działania polskich samorządów lokalnych odpowiedzialnych za demontaż symbolicznych obiektów poświęconych Armii Czerwonej (Nowa Sól, Pieniężno), informuję, że władze samorządowe działają zgodnie z obowiązującym w Polsce prawem i nie naruszają zapisówUmowy między Rządem Rzeczpospolitej Polskiej a Rządem Federacji Rosyjskiej o grobach i miejscach pamięci ofiar wojen i represji z dnia 22 lutego 1994 r. Ma ona bowiem zastosowanie jedynie w odniesieniu do miejsc pochówku, a nie do obiektów o charakterze symbolicznym, które pozostają w przestrzeni publicznej poza właściwymi miejscami spoczynku" dr hab. Andrzej Krzysztof Kunert Sekretarz Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa


26 stycznia 2016

Widoczne są już pierwsze objawy prania mózgów przez kaczystów .


26 stycznia 2016

we Wiedniu jest ogromny pomnik Armii Czerwonej do tego w centrum miasta, ale tam władze zajmują się ważniejszymi sprawami niż zadymy. Tutaj afera o tabliczkę upamiętniającą zamordowanych żołnierzy... Posłowi nie chodzi o usunięcie symboli, tylko całkowite wymazanie pamięci o śmierci Rosjan. Walczcie tak z każdym to zaraz zobaczycie niszczenie cmentarza Orląt Lwowskich


25 stycznia 2016

Młodzi koledzy - jestem z Was dumny. Nareszcie formalnie dołączyliście do częstochowskich środowisk patriotycznych, które już dawno zwracały uwagę na ten wstydliwy problem Częstochowy.


22 stycznia 2016

Gdzie oni tam widzą symbole totalitarne? Niech poczytają trochę zanim głupotą rzucą, bo robi się przykro, czytając te bzdury. Tablica powinna zostać na swoim miejscu. Nie róbmy sobie problemów, a postarajmy się rozwiązać te, które już są, a w Polsce takich nie brakuje.


22 stycznia 2016

Jestem pewny,że okaże się iż ta tablica to wisi sobie tak 66 lat i nikt od 1989 roku jej nie widział.:D A pracownicy Politechniki którzy składali tam kwiaty dostaną amnezji.


22 stycznia 2016

Głąby z PCz się nudzą. Popier...doliło się w gówkach z wypranymi mózgownicami. Nie mają innych problemów. Przeszkadza im nagle tablica poświęcona "jeńcom bohaterom Armii Radzieckiej pomordowanych w bestialski sposob przez zbirów hitlerowskich w latach 1941-1945". Nie rozumieją prostych tekstów, nie znają historii w całej jej złożoności...### Pajacowaty Jaskóła, zakompleksiony i niedowartościowany lokalny picer, usiłuje grać na czwartorzędnych tematach, byle tylko zaistnieć i "wyrobić sobie ryj" w rezimowych mediach.### A może zainteresował by się uchwaloną przez PiS ostatnio "ustawą inwigilacyjną" zagrażajacą prawu do prywatności i umożliwiajacą powrót do esbeckich praktyk rodem z PRL.


Skomentuj

Treść:
E-mail:

Dobre bo Nasze

Dobre Bo Nasze

Reklama

Reklama