7dni

Szukaj

Szukaj na stronie Tygodnika 7dni

20 stycznia 2016

21 stycznia obchodzimy Dzień Babci, 22 – Dzień Dziadka

 21 stycznia obchodzimy Dzień Babci, 22 – Dzień Dziadka

7 dni
Z okazji Dnia Babci i Dziadka Tygodnik „7 dni” życzy Wam wszystkiego o czym marzyciei pragniemy Wam podziękować za Wasz trud i ciężką pracę.

4 dowody na to, że babcia i dziadek są niezastąpieni

1. Kochają, jak nikt inny
Oczywiście bywają różni, jak to z ludźmi bywa, w większości przypadków jednak kochają wnuki bardziej niż kiedyś własne dzieci, niczego nie oczekując w zamian. Są nadzwyczaj cierpliwi i bardzo zaangażowani w wychowywanie pociech. Zawsze mają czas na zabawę, pocieszą po kłótni z koleżanką lub kolegą, rozwiążą każdy problem i znają odpowiedzi na wszystkie pytania. Dla dziadków ich wnuczek zawsze jest najpiękniejszy i najmądrzejszy. Nigdy nie zapominają o urodzinach, rozpieszczając przy tej okazji maluchy. Nie bez przyczyny babcia i dziadek to jedne z najbardziej kochanych przez dzieci osób w całej rodzinie.
2. Nie odmawiają pomocy
Co zrobić kiedy jeden z rodziców jest w pracy, a drugiemu w ostatniej chwili wypadło ważne spotkanie i nie ma z kim zostawić dzieci? Odpowiedź może być tylko jedna – w takiej sytuacji z pomocą zawsze przybędą dziadkowie, nawet gdyby musieli przyjechać z drugiego końca miasta. Dla nich zapłatą za okazaną pomoc będzie już sama możliwość pobycia z wnuczkami. Odbieranie pociech z przedszkola czy szkoły przez babcię lub dziadka jest niemal na porządku dziennym. Dziadkowie są też nieocenieni dla rodziców, gdyż znają magiczne, domowe sposoby na kaszel, katar czy plamę na kanapie.
3. Słuchają, opowiadają, uczą...
Dziadkowie nie są tak zabiegani jak rodzice. Są cierpliwi, mają czas, by z uwagą wysłuchać kilkulatka. Zawsze potrafią mądrze doradzić. Potrafią przekonać, że stłuczone kolano to nie powód, by płakać. Znają też mnóstwo bajek i potrafią sprawić, że maluch słucha ich z zapartym tchem. Pamiętają czasy, gdy rodzice byli mali, dzięki nim dzieci dowiadują się, że tata nie był szkolnym kujonem, a mama nie zawsze była tak zapracowana jak dzisiaj... Dzieci uwielbiają takie historie! Dziadkowie bywają świetnymi negocjatorami między dziećmi i ich rodzicami.
4. Najlepsi kompani do zabaw
Babcia i dziadek z reguły świetnie dogadują się z maluchem., konflikt pokoleń nie dotyczy kilkulatków i ich dziadków! To właśnie od nich dzieci poznają takie zabawy jak „Stary niedźwiedź mocno śpi” czy „Kółko graniaste”. Dziadkowie zazwyczaj mają nieograniczony czas dla swoich wnuków, jak trzeba, to poświęcą nawet kilka godzin na wspólną zabawę. Dla dzieci jednym z najwspanialszych prezentów, jakie mogą otrzymać od swoich dziadków, jest wspólnie spędzony czas.

Skąd się wziął Dzień Babci i Dziadka?
Pomysł uhonorowania babć w 1964 r. „rzucił” tygodnik „Kobieta i życie”. Szybko, jeszcze w tym samym roku podchwycił go „Express Poznański” i spopularyzował w 1965 r. 21 stycznia 1965 roku Mieczysława Ćwiklińska obchodząca swoje 85 urodziny wystąpiła w sztuce „Drzewa umierają stojąc”, w której zagrała rolę babci. Z tej okazji Redakcja „Expressu Poznańskiego”  przygotowała dla niej niespodziankę – po występie aktorce wręczono tort i kwiaty. Rok później „Express Wieczorny” ogłosił 21 stycznia Dniem Babci. Z kolei dziadkowie zaczęli świętować później od babć. Zwyczaj wręczania dziadkom kwiatów i laurek przywędrował do nas dopiero w latach 80-tych XX wieku, prawdopodobnie z Ameryki.

Pół żartem... dla babć i dziadków

Jak rozpoznać swojego dziadka?
DZIADEK TRADYCYJNY – siedzi w wielkim fotelu, pali fajkę, czyta gazetę.
DZIADEK NOWOCZESNY – jeździ najnowszym BMW, podkrada babci „Cosmopolitan”, chodzi na spacery do sklepu sportowego.
DZIADEK PODRÓŻNIK – chodzi wszędzie, uwielbia wycieczki do lasu, jeździ rowerem, nigdy samochodem.
DZIADEK NUDZIARZ – słucha muzyki z gramofonu, uwielbia walca, nie wie co to komputer.
DZIADEK KOMPUTEROWIEC – całymi dniami siedzi przy komputerze, wie co to jest internet.
DZIADEK POLICJANT – karze cię za wszystko, począwszy od czwórki zamiast piątki w szkole.
DZIADEK BOHATER – codziennie rano wstaje, aby zrobić babci śniadanie, nie może patrzeć na bezdomnego psa.
DZIADEK ROMANTYK – lubi tańczyć i czytać romanse, najchętniej z początku ubiegłego wieku.
DZIADEK NIEOKRZESANY – wstaje o 11, je śniadanie, potem obiad, idzie spać, budzi się, je kolacje, idzie spać.

I babcię...
BABCIA NOWOCZESNA – ma wieloczynnościowego robota kuchennego, wysyła e-maile i smsy do wnuków, modnie się ubiera, dba o swoją sylwetkę.
BABCIA ŚREDNIOWIECZNA – robi na drutach i szydełku, zajmuje się tylko rodziną i domem.
BABCIA OPIEKUŃCZA – zawsze pomoże w trudnych chwilach, przytuli, doradzi, pomoże  rozwiązać problemy i zawsze ma czas, aby porozmawiać.
BABCIA ZAPRACOWANA – nigdy nie ma czasu dla najbliższych, gdyż ciągle sprząta, pierze, gotuje...
BABCIA PODRÓŻNICZKA – często jeździ na wycieczki, lubi zwiedzać ciekawe miejsca, a gdy nie wyjeżdża, to wychodzi na długie spacery. Rzadko bywa w domu.
BABCIA WYSPORTOWANA – ma ładną sylwetkę, bo regularnie ćwiczy – chodzi na jogę, basen, jeździ na rowerze albo uprawia nordic walking.
BABCIA KINOMANKA – chodzi do kina albo przynajmniej co wieczór zasiada przed telewizorem, by obejrzeć ulubioną telenowelę.
BABCIA MĄDRA I WYKSZTAŁCONA – ma wiedzę o świecie, możesz się od niej dowiedzieć niejednej ciekawostki historycznej, chodzi na różne kursy (niekoniecznie kroju i szycia).

Wierszyk dla babci i dziadka

Babcia z dziadkiem dziś świętują,
wszystkie dzieci więc pracują
zetrą kurze w każdym kątku,
przypilnują dziś porządku.

W kuchni błyszczą już talerze,
wnusia babci bluzkę pierze
wnusio już podaje kapcie,
bardzo kocha swoją babcię.

Dzisiaj wszystkie smutki precz!
Święto dziadków ważna rzecz!


red.

Komentarze (0)

Brak komentarzy

Skomentuj

Treść:
E-mail:

Dobre bo Nasze

Dobre Bo Nasze

Reklama

Reklama