7dni

Szukaj

Szukaj na stronie Tygodnika 7dni

16 grudnia 2015

PiS osłabiony o jedną radną

7 dni
Radna Krystyna Stefańska (PiS) przesłała na ręce Jarosława Kaczyńskiego pismo, w którym informuje prezesa partii o swojej rezygnacji z przynależności do Prawa i Sprawiedliwości.

„W związku z prowadzoną względem mnie, represyjną, niesprawiedliwą i niegodną polityką, składam z dniem 14.12.2015 r. rezygnację z członkostwa w partii Prawo i Sprawiedliwość.
Na skutek zdarzeń, które miały miejsce w ostatnim czasie, jestem zmuszona zrezygnować z członkostwa w partii, robię to z ciężkim sercem, gdyż Prawo i Sprawiedliwość to organizacja, której poświęciłam wiele lat i robiłam to z wielką przyjemnością i zaangażowaniem. Jestem społecznikiem i działaczką samorządową, a nie politykiem i może to nie pasowało do partyjnych dołów. 
Moja praca zawsze służyła mieszkańcom Częstochowy i dalej będzie im służyć. 
Tak mi dopomóż Bóg.
Krystyna Stefańska”.

Na wniosek lidera lokalnego PiS Szymona Giżyńskiego, pod koniec listopada radna Stefańska została zawieszona w prawach członka Prawa i Sprawiedliwości. Powody takiej decyzji wyjaśnia oficjalne oświadczenie: „W związku z poparciem maksymalnych stawek podatku od nieruchomości dla mieszkańców i przedsiębiorców w 2016 roku i głosowaniu wbrew dyscyplinie klubowej (...)”.  Co prawda radna Stefańska publicznie przeprosiła częstochowian, to jednak nie uchroniło jej od kary ze strony partii. 
Obecna sytuacja rady miasta, zwłaszcza klubu radnych PiS nie będzie łatwa. Wielokrotnie podczas głosowań mieliśmy do czynienia z patem - 14 radnych koalicji SLD-PO przeciwko 14 radnym PiS oraz „Mieszkańców Częstochowy”. Rezygnacja radnej Stefańskiej może zaburzyć obecny układ sił w radzie miasta. Nie trudno sobie wyobrazić wyniki głosowań, gdyby radna popierała uchwały SLD... O jej względy od teraz zabiegać więc będą wszystkie ugrupowania zasiadające w radzie, łącznie z PiS-em, który „przed chwilą” radnej w swoich szeregach nie chciał i ją zawiesił. Szczególnie cennym nabytkiem Stefańska stałaby się dla „Marandowców”. To oni nierzadko kombinują podczas głosowań, na przykład jeden z radnych wstrzymuje się od głosu. Jeśli radna Stefańska głosowałaby jak lewica, co daje SLD przewagę w radzie (15 głosów do 13), to dotychczasowe zabiegi „Marandowców”, przestają mieć znaczenie.
Nie po raz pierwszy w tej kadencji mamy do czynienia z sytuacją odejścia radnego z ugrupowania, z którego listy wszedł do rady miasta. Pierwszym był radny Łukasz Banaś (PO). Na początku wydawało się, że radny pozostanie na pozycji niezależnego do końca, teraz, po ustaleniach o finansowaniu Włókniarza, mocno skręcił w lewo.

W przypadku radnych niezależnych trudna decyzja pojawi się przed kolejnymi wyborami samorządowymi: z jakiej listy startować, gdyby żadna partia autsajdera nie chciała przygarnąć? Sytuacja radnych niezrzeszonych wcale nie jest beznadziejna. Lider częstochowskich „Kukizowców” poseł Tomasz Jaskóła już zapowiada, że będą tworzone silne struktury lokalne, również na potrzeby wyborów samorządowych. A Jaskóła szanse ma poważne. W wyborach parlamentarnych partia Kukiz`15 nie tylko weszła do Sejmu, ale zyskała także posła ziemi częstochowskiej, a sam Jaskóła pokonał nawet barona SLD Marka Balta. 
Prócz „Kukizoców” na horyzoncie pokazują się nieśmiało ugrupowania bezpartyjne, samorządowe. Już dziś poszukują zaplecza, tym bardziej aktualny radny jest dla nich łakomym kąskiem.


Renata R. Kluczna

Komentarze (5)

01 stycznia 2016

Autokrytykę było złożyć i odwołanie, a nuż by się nadprezes partii zlitował ;-)


16 grudnia 2015

a skąd to przekonanie o geniuszu Jaskoły, to nieżle pokręcony facet który był już w co najmniej pięciu rożnych ugrupowaniach.A zdrada w PiS to rzecz nienowa, pierwszy zrobił to obecny senator Warzocha. Wtedy poseł Szymon jakoś go nie wyrzucał. No cóż tak wygląda "lepszy sort" .


16 grudnia 2015

Przestańcie pieprzyć o jakimś "baronie" Balcie. Pospolity chłoporobotnik z "fachem w ręku".


16 grudnia 2015

Stefańską lewacy trzymają "w garści", podobno sam Wolski ma jej pismo z prośbą, aby nie potrącać jej diety, bo ona będzie w tym czasie wykonywać inne obowiązki radnej./te inne obowiązki radnej, to urlop rodzinny w Grecji/!? I po co mieszać do tego Boga ??!!- jak w oświadczeniu napisała Stefańska ?


16 grudnia 2015

Jaskóła jest nadzieją Częstochowy i regionu na diametralną poprawę jakości polityki, jestem przekonany że działania Jaskóły będą ewenementem wśród posłów w skali całego kraju.


Skomentuj

Treść:
E-mail:

Dobre bo Nasze

Dobre Bo Nasze

Reklama

Reklama