7dni

Szukaj

Szukaj na stronie Tygodnika 7dni

04 stycznia 2011

W 7 dni, 7 zdarzeń dekady

7 dni
Koniec dekady zbliża się wielkimi krokami, już za kilka dni rozpocznie się następna. Tygodnik 7 dni pyta mieszkańców Częstochowy, które z wydarzeń mijającego 10-lecia było dla naszego miasta najważniejsze.
Na zaproponowane przez nas wydarzenia głosować można telefonicznie: 34/374-05-02, 34/365-16-69, sms: 512-044-894, mail: redakcja7dni@interia.pl, na stronie www.7dni.com.pl oraz listownie bądź osobiście: Tygodnik 7 dni, ul. Nowowiejskiego 6/16, 42-200 Częstochowa. Na Państwa głosy czekamy do końca stycznia 2011 roku.


Kolejność podanych propozycji ustalona jest chronologicznie według dat:
* 2002 – w życie wchodzi ustawa mająca bezpośredni wpływ na funkcjonowanie jednostek samorządu terytorialnego. Mieszkańcy Częstochowy wybierali w październiku 2002 roku bezpośrednio, własnymi głosami prezydenta miasta. Po raz pierwszy częstochowianie decydowali o tym kto rządzi miastem, a nie jak było wcześniej - radni, którzy wybierali włodarza  spośród siebie.
* 2003 – CKM Włókniarz Częstochowa (wtedy TOP SECRET) zdobywa Drużynowe Mistrzostwo Polski na żużlu. Zespół częstochowski reprezentowali: Rune Holta, Ryan Sullivan, Sebastian Ułamek, Andreas Jonsson, Grzegorz Walasek, Zbigniew Czerwiński, Artur Pietrzyk, David Ruud, Adam Pietraszko, Jordan Jurczyński, Artur Tomczyk, Robert Marjankowski.
* 2005 – W wieku 63 lat umiera jeden z najbardziej znanych polskich aktorów Marek Perepeczko. Od 1997 roku do 2003 był dyrektorem Teatru im. Adama Mickiewicza w Częstochowie. To jedna z ważniejszych postaci życia kulturalnego naszego miasta. Był uwielbiany przez publiczność częstochowską nie tylko za kunszt aktorski, ale również za umiłowanie Częstochowy chociaż urodził się w Warszawie.
* 2005 – Po wieloletnich problemach Huty Częstochowa ukraiński Donbas kupuje ją za 1 252 mld zł. Przed restrukturyzacją Huty pracowało w niej 5,5 tys osób. Po przejęciu jej przez Donbas w ISD Huta wraz z 12 spółkami zależnymi, zatrudnienie znalazło 4,5 tys osób
* 2006 – Istniejące przez ponad 10 lat Radio Fon zostaje zlikwidowane. Ostatnia częstochowska stacja radiowa przestaje istnieć.
* 2007/2008 – Wkręt-Met Domex zdobywa Puchar Polski w piłce siatkowej mężczyzn oraz  wicemistrzostwo Polski. Do zwycięstwa przyczynili się: Paweł Woicki, Andrzej Stelmach, Marcin Wika, Robert Szczerbaniuk, Krzysztof Wierzbowski, Krzysztof Gierczyński, Piotr Gacek, Piotr Nowakowski, Bartosz Janeczek, Wojciech Gradowski, Brook Billings, Andrzej Wrona, Phil Eatherton.
* 2009 – 15 listopada częstochowianie, głosując w referendum odwołali ze stanowiska prezydenta miasta Częstochowy Tadeusza Wronę. Po wielomiesięcznej negatywnej kampanii przeprowadzonej przez Obywatelskie Stowarzyszenie Przyjaciół Częstochowy przy poparciu SLD, PO i PiS, władza w miesicie przechodzi z rąk prawicy w ręce SLD.

Równie ważnym wydarzeniem mijającej dekady jest oczywiście powstanie Tygodnika Regionalnego 7 dni – 07. maja 2004.


Renata R. Kluczna

Komentarze (0)

Brak komentarzy

Skomentuj

Treść:
E-mail:

Dobre bo Nasze

Dobre Bo Nasze

Reklama

Reklama