7dni

Szukaj

Szukaj na stronie Tygodnika 7dni

26 sierpnia 2015

Przyszli ławnicy pod nadzorem policji i prokuratury

7 dni
W poprzednim numerze „7 dni” w materiale prasowym „Czy to możliwe, by kandydaci na ławników sfałszowali dokumenty?” informowaliśmy o wykryciu przez Krzysztofa Janusa (PiS) nieprawidłowości w dokumentach składanych przez kandydatów na ławników. Radny Janus złożył zawiadomienie do prokuratury, a dziś już wiemy, że prokuratura sprawy nie zbagatelizowała i wszczęto postępowanie w związku z artykułem 270 Kodeksu Karnego.

Przypomnijmy, Krzysztof Janus (członek Zespołu ds. zaopiniowania kandydatów na ławników) podczas naboru wykrył nieprawidłowości w dokumentach złożonych przez kandydatów na ławników – Jeżeli na liście jest dwanaście nazwisk wpisanych jedną ręką i podpisy obok są prawie identyczne, to mamy do czynienia z fałszerstwem. Dwie teczki szczególnie rzuciły mi się w oczy, gdyż uważam, że podpisała je jedna osoba – mówi Janus. Radny PiS wbrew pozostałym członkom Zespołu (Tyl - SLD, Mizgalski - „Marandowcy”, Banaś - kiedyś PO) złożył doniesienie do prokuratury.

Organy ścigania najwyraźniej podzielają zdanie Janusa – Komenda Miejska Policji w Częstochowie przekazała mi informacje o wszczęciu czynności w związku z artykułem 270 KK. Postępowanie będzie prowadzone pod nadzorem prokuratury Częstochowa-Północ – mówi Krzysztof Janus.
Z naszych informacji wynika, że w najbliższym czasie policja zamierza przesłuchać kandydatów na ławników, którzy mieli dopuścić się fałszerstwa.

Wcześniejszy artykuł w tej sprawie „Czy to możliwe, by kandydaci na ławników sfałszowali dokumenty?” dostępny jest pod adresem http://www.7dni.com.pl/Aktualnosci/?id=2518&addComment=no

Art. 270 KK – Fałszerstwo dokumentu
§ 1. Kto, w celu użycia za autentyczny, podrabia lub przerabia dokument lub takiego dokumentu jako autentycznego używa, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.
§ 2. Tej samej karze podlega, kto wypełnia blankiet, opatrzony cudzym podpisem, niezgodnie z wolą podpisanego i na jego szkodę albo takiego dokumentu używa.
§ 2a. W wypadku mniejszej wagi, sprawca podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.
§ 3. Kto czyni przygotowania do przestępstwa określonego w § 1, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.


Mateusz Strączyński

Komentarze (0)

Brak komentarzy

Skomentuj

Treść:
E-mail:

Dobre bo Nasze

Dobre Bo Nasze

Reklama

Reklama