7dni

Szukaj

Szukaj na stronie Tygodnika 7dni

10 sierpnia 2015

„Pszczoła potrzebna od zaraz!”

„Pszczoła potrzebna od zaraz!”

7 dni
Zespół Szkół we Wrzosowej jest jednym z 10 laureatów ogólnopolskich grantów programu „Z Kujawskim Pomagamy Pszczołom”. Szkoła opracowała i wdrożyła projekt  „Pszczoła potrzebna od zaraz!”, którego celem nadrzędnym jest zmiana postaw społeczeństwa  i promocja pozytywnych działań związanych z ochroną owadów zapylających, których znaczenie dla człowieka  i środowiska naturalnego jest kluczowe.

Cała społeczność szkolna - nauczyciele, rodzice i uczniowie zostali wyposażeni w wiedzę teoretyczną dotyczącą pszczołowatych poprzez prelekcje członków Regionalnego Związku Pszczelarzy w Częstochowie, pokazy w sklepie pszczelarskim i warsztaty w Muzeum Regionalnym w Częstochowie. Młodzież uczestniczyła również w warsztatach we wzorcowej pasiece i odbywała zajęcia terenowe na obszarze sołectwa Wrzosowa. Zdobyte umiejętności uczniowie przekazali przedszkolakom podczas przygotowanych przez siebie zajęć opartych na grze dydaktycznej.

W szkole powstał, założony przez uczniów gimnazjum i pracowników szkoły ogród roślin miododajnych. Elementami wzbogacającymi ogród jest ścieżka dydaktyczna z tablicami edukacyjnymi, pokazowy ul oraz wykonane przez uczniów hotele dla murarek – pszczół samotnic.

Na terenie szkoły zaprezentowane zostały wystawy sprzętu pszczelarskiego, produktów pszczelich i prac plastycznych. Każde szkolne działanie sprzyjało w upływającym roku szkolnym promowaniu owadów zapylających, np. w czasie dni nauki uczniowie uczyli się symetrii tworząc plaster miodu i robili świece woskowe, podczas pikniku rodzinnego zorganizowali kiermasz roślin miododajnych i hoteli dla zapylaczy. Projekt trwa nadal, w planach jeszcze wiele ciekawych działań.


red.

Komentarze (0)

Brak komentarzy

Skomentuj

Treść:
E-mail:

Dobre bo Nasze

Dobre Bo Nasze

Reklama

Reklama