7dni

Szukaj

Szukaj na stronie Tygodnika 7dni

06 sierpnia 2015

Czy to możliwe, by kandydaci na ławników sfałszowali dokumenty?

7 dni
Takiej sprawy w Częstochowie jeszcze nie było.
Jeśli potwierdzą się doniesienia radnego Krzysztofa Janusa (PiS), to ławnicy sądowi w Częstochowie mieli być wybrani na podstawie fałszywych dokumentów. Radny Janus wbrew woli Zespołu ds. zaopiniowania kandydatów na ławników (powołanego przez Radę Miasta, którego członkami są radni) złożył doniesienie do prokuratury o możliwości popełnienia przestępstwa przez osoby, kandydujące na ławników.

O niebagatelną sprawę chodzi...
- Ławnicy zasiadają wyłącznie w najpoważniejszych sprawach: zbrodniach, morderstwach itp. Są też obecni podczas rozpraw Sądu Pracy. Ich głos ma ogromne znaczenie przy orzekaniu kary - we dwóch mogą przegłosować sędziego zawodowego – mówi Tomasz Ozimek, rzecznik prasowy prokuratury w Częstochowie. Zresztą do takich sytuacji dochodziło już w częstochowskim sądzie, gdyż głosy ławników w naradzie i głosowaniu nad wyrokiem mają taką samą wagę jak głos sędziego zawodowego.
Tym bardziej od kandydatów na ławników wymaga się krystalicznej uczciwości, bowiem  postrzegani są jako niezmiernie ważny element kontroli społecznej. Mają m.in. czuwać nad tym, aby wyroki były wydawane zgodnie z prawem, a także by były sprawiedliwe w odbiorze opinii publicznej. Oczekuje się od nich bezstronności i niezależności względem jakichkolwiek wpływów.

Tylko w Częstochowie

Kadencja obecnych ławników kończy się jesienią. Rozpoczęła się więc procedura wyłaniania nowych. Ławnikiem można zostać, po przedstawieniu opinii jednego z trzech źródeł: referencji prezesa sądu, poparcia organizacji pozarządowych lub rekomendacji od 50 osób. Krzysztof Janus podczas naboru wykrył nieprawidłowości w dokumentach
– Jeżeli na liście jest dwanaście nazwisk wpisanych jedną ręką i podpisy obok są prawie identyczne, to mamy do czynienia z fałszerstwem. Dwie teczki szczególnie rzuciły mi się w oczy, gdyż uważam, że podpisała je jedna osoba – twierdzi radny Janus.

Zespół ds. zaopiniowania kandydatów na ławników w składzie: Tomasz Tyl (SLD), Zbigniew Mizgalski („Mieszkańcy Częstochowy”), Łukasz Banaś (kiedyś PO, teraz niezależny) i Krzysztof Janus (PiS) spotkała się już trzy razy. Niestety mimo zaleceń Rady Miasta nie wybrał wiceprzewodniczącego. Szefem Zespołu został Tyl. Na trzecim posiedzeniu pojawił się natomiast – ku zaskoczeniu członków Zespołu – przewodniczący Rady Miasta Zdzisław Wolski (SLD), który miał zdyscyplinować Janusa, po jego wcześniejszych zapowiedziach o podejrzeniu sfałszowania list.
- Uczestnicy spotkania przy udziale radnego Wolskiego zaproponowali, by wezwać wszystkich kandydatów na ławników i przepytać ich na okoliczność nieprawidłowości w złożonych przez nich dokumentach. Padła też propozycja o „uzupełnieniu dokumentów”. Absolutnie się na to nie zgodziłem, absolutnie! My nie jesteśmy organami ścigania, by kogokolwiek przesłuchiwać. Zostałem jednak przegłosowany przez Banasia, Tyla i Mizgalskiego – mówi Janus.

„Koalicja” przeciwko Janusowi załamała się, gdy ten poinformował Zespół, że półtora tygodnia wcześniej zawiadomił prokuraturę o możliwości popełnienia przestępstwa przez kandydatów na ławników. Trudno sobie nawet wyobrazić niezadowolenie radnych, którym najwyraźniej bardzo zależało na nieujawnianiu sprawy i nazwisk „przyszłych ławników”. Zapewne niebawem dowiemy się dlaczego?

Do tematu powrócimy.


Renata R. Kluczna

Komentarze (14)

19 sierpnia 2015

po co ten radny ma się marnować w samorządzie gdzie nie ma wiele do powiedzenia.Niech spróbuje sił w laboratorium kryminalistycznym w katowicach jak biegły d/s badania pisma i dokumentów !


11 sierpnia 2015

pierwsza klasa odwaga pełna podziwu


11 sierpnia 2015

brawo Panie Janus i takich widocznych radnych potrzebujemy!!!!!!


10 sierpnia 2015

widać sąd, sądem a sprawiedliwość po naszej musi być stronie


07 sierpnia 2015

SLD zrobiło prywatną oborę z Urzędu Miasta i Spółek miejski, teraz zabrali się za Sądy.


06 sierpnia 2015

Gratulacje Panie Janus! Teraz życzę Panu konsekwencji.


06 sierpnia 2015

ciekawe kim sa ci kandydaci? cos mi sie zdaje że chodzi o czerwonych bo to oni czuja sie bezkarni


06 sierpnia 2015

Brawo Panie Janus! Wykosić to czerwone cwaniactwo!


06 sierpnia 2015

W tym mieście nic się nie osiągnie z takimi elitami................


06 sierpnia 2015

no to słabych mamy ławników


06 sierpnia 2015

Oto prawdziwe oblicze czerwonej hołoty, która zagnieździła się w naszym mieście.To jest ta obiecana energia Pana Matyjaszczyka i jego kolesi.


06 sierpnia 2015

Samorząd częstochowski znakomicie funkcjonuje na fałszerstwach. Fałszywe faktury, fałszywe listy poparcia, ustawione konkursy na stanowiska, ustawione przetargi, falszywi członkowie partii i ugrupowań politycznych, fałszywe bo puste obietnice itd. Fałsz, zakłamanie, obłuda, cwaniactwo, kolesiostwo, nepotyzm, powszechna niekompetencja... to wizytówka częstochowskiego samorządu miasta. Słowem gó.wniarstwo.


06 sierpnia 2015

Czerwoni gotowi są wprowadzić swoich ludzi nawet na sędziów. Zresztą, czy Rada Miasta mogła wskazać członków zespołu tylko ze swojego grona? To już nie ma innych niezależnych autorytetów?


06 sierpnia 2015

Janus ! Działanie pierwsza klasa ! Popieram ! Nie będzie sobie SLD wybierało kandydatów wg. swojego nadania!


Skomentuj

Treść:
E-mail:

Dobre bo Nasze

Dobre Bo Nasze

Reklama

Reklama